Dojčím. Môžem otehotnieť?

Mária Kohutiarová 9

Otázka za milión. Riešia ju mnohé ženy, ktoré sú čerstvo po narodení dieťatka. Tábory sú zaručene dva: ten, ktorý tvrdí, že dojčenie nie je žiadnou zárukou toho, že do roka neprivítajú ďalšieho proroka. Ten druhý sa bráni, že dojčením to ide… odskúšané na vlastnej skúsenosti.

Kde je teda pravda?

Zdroj: istockphoto.com

Ako vždy, pravda o udržaní si neplodnosti vďaka dojčeniu je pravdou, ale má svoje „ale“ – teda podmienky, ktoré sú predpokladom, že žena počas dojčenia neotehotnie. Pravdou však je aj to, že súčasný životný štýl posunul pôvodné hranice amonorhey – teda neplodnosti ženy počas dojčenia – pod hranice jedného roku dieťaťa. Stále však funguje napriek tvrdeniu aj mnohých gynekológov a  má svoje nesporné výhody.

Ak chceme počítať s dojčením ako poistkou na neplodnosť, nie je jedno, ako žena dojčí – pretože dojčenie má tiež svoje kategórie. Spoliehať sa na neplodnosť z kultúrneho dojčenia, teda takého, kedy dieťa viac menej je obsluhované podľa klasických hodín (každé tri hodiny alebo inak), má „doplnky“ v podobe fľaše alebo cumľa je priveľkou odvahou.

Amonorrheu dosiahne žena v tom prípade, ak dodrží predovšetkým dve základné podmienky:

  1. Dieťa nedostáva v prvých mesiacoch inú stravu ani iný nápoj než materské mlieko. Samozrejmosťou je neprítomnosť cumľa a fľaše, lebo všetko obsluhujú mamine prsníky.
  2. Matka je v neustálom kontakte s dieťaťom a dojčí podľa jeho potreby vo dne aj v noci.
  3. Toto sú podmienky na udržanie a predĺženie neplodnosti po pôrode.

    Fakty, ktoré povzbudia

    Zdroj: isifa. com

    Podľa výskumov vedcov prevádzaných vo Rwande, kde antikoncepcia je neznáma vec a pohlavný styk nie je tabu ani hneď po pôrode, 75%  vidieckych žien, ktoré dojčili deti všade – za pochodu kamkoľvek sa pohli – otehotnelo až medzi 24. – 29. mesiacom po predchádzajúcom pôrode. Tento údaj bol neporovnateľný so vzorkou žien z tej istej krajiny, ale z mesta, ktoré síce dojčili, ale postupne mali odstup medzi sebou a dieťaťom – táto skupina otehotnela v rýchlom slede v priemere medzi 6. – 13. mesiacom po pôrode.

    Samozrejme, že väčšina z nás nežije a asi ani nebude žiť vo Rwande a že naše životné podmienky sú v mnohom odlišné od toho, ako žijú oni. Podľa výskumov práve tým, že žijeme v podmienkach s lepšou stravou, sa plodnosť po pôrode vracia rýchlejšie. Napriek tomu z prieskumu na Slovensku vyplýva, že ekologicky dojčiacim ženám sa plodnosť vracia priemerne medzi 12. – 16. mesiacom po pôrode, aj keď samozrejme boli výkyvy oboma smermi (minimum bolo 2 – 4 mesiace, maximum 34 až 42 mesiacov po pôrode).

    Celý princíp spočíva v tom – odhliadnuc od citovania presných chemických procesov súvisiacich s ekologickým dojčením – že žena nosí dieťa všade so sebou, kamkoľvek ide – teda nielen v byte, ale aj v obchode, na divadelnom predstavení, v kostole  – čím dieťa môže byť okamžite nakŕmené a uspokojené, čím následne zabezpečuje mame full servis neplodnosti. Je ideálne, ak je žena mimo dieťaťa tak (lebo aj to občas treba a inak sa niekedy nedá), že vie najneskôr do tej štvrťhodiny prísť k nemu späť.

    Bojím sa, potrebujem kontrolu

    Tento pocit je pochopiteľný – raz sa plodnosť vráti aj dojčiacej žene. Ako sa má ukontrolovať alebo aké sú príznaky návratu plodnosti?

  • Spravidla, ale nemusí byť, sa dostaví varovná menštruácia.
  • Prvý cyklus, ale zväčša až niekoľko prvých cyklov býva neplodných, nakoľko nedôjde k ovulácii, alebo až krátko pred menštruáciou.
  • Len v 15 – 20% prípadoch príde ovulácia ešte pred prvou menštruáciou po pôrodePodľa štúdií však skutočná možnosť otehotnenia pred prvou menštruáciou je v prvom roku po pôrode menšia, ako 6%, čo je porovnateľné s umelými metódami regulácie počatia.
  • Pravdepodobnosť príchodu plodného obdobia sa dá veľmi dobre vypozorovať z príchodu hlienu – podľa skúseností býva prvý plodný hlien po pôrode dlhšie trvajúci a nápadnejší, ako pri normálnych cykloch.
  • Systematická kontrola základných prvkov plodnosti (hlien, bazálna teplota a krčok maternice) pomôžu každej žene získať istotu, čo sa práve v nej deje – a podľa toho sa zariadi.

Výhody

Zdroj: isifa.com

Hoci sa zdá byť – aj podľa presviedčania lekárov – jednoduchšie vziať tabletku, je mnoho žien, ktoré majú výhrady voči zbytočnému jedeniu liekov a radšej si vyberú ekologickejšiu cestu. Tento spôsob regulácie počatia má pre ženu výhodu aj v tom, že sa nemusí báť nepriaznivých dôsledkov antikoncepcie na produkciu mlieka, ani o svoje zdravie, ani o zdravie dieťaťa. Tiež sa nemusí báť, že v prípade otehotnenia po návrate plodnosti (čo sa stáva aj pri tabletkách) hrozí poškodenie plodu alebo potrat.

Ekologicky dojčiaca žena nepotrebuje riešiť vnútromaternicové teliesko DANA, ktoré vyvoláva problémy pri sťahoch maternice počas dojčenia a nepotrebuje sa báť jeho abortívnych účinkov. Takisto nemusí riešiť nepríjemnosti pri tradičných prostriedkoch bariérovej antikoncepcie.

Jednoducho môže byť sama sebou, byť naplno ženou, mamou aj manželkou bez akýchkoľvek vedľajších faktorov – čoho svedectvom je aj stúpajúci počet žien, ktoré sa rozhodujú v priemyselne vyspelých krajinách ekologicky dojčiť. Ak bola do ženského organizmu vložená takáto úžasná schopnosť dojčenia systémom 2 v 1 (nakŕmim a upokojím dieťa a zároveň sebe zabezpečím ochranu), bolo by nerozumné ju nevyužiť.

Spracované z materiálov Ligy pár páru.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Maria, mozete prosim vysvetlit rozdiel posobenia kulturneho a ekologickeho dojcenia na zenu? Zaujimalo by ma, co sa deje inak v tele zeny, pokial dojci naozaj ekologicky inak, nez ked dojci “iba” kulturne. toto mi vo vasom clanku chyba. Dakujem.

  2. Toto vo mne vyvolalo spomienky, ako som dojcila ekologicky – vo dne, v noci a neustale som so sebou nosila svoje prve dieta, pretoze inak sa mu nepacilo zwinker …..a potom som samozrejme nemohla otehotniet, lebo som nemala cas ani na spanok a jedlo, nie to este na milovanie Big Grins

    Funguje to 100% druhe dieta mam o 5 rokov mladsie Big Grins

  3. najdete to na nete, zasady ekolog dojcenia…aj sa teraz po dvoch detoch ucim stm metodu, teda meranie teploty a sledovanie hlienu…kedze tretie dietako uvitame, no nie az tak skoro, tak nepotrebujem 100perc istotu…a dalsi prinos…manzel vzdy snival o aktivnej partnerke, ale vviete ako to pri detoch, clovek je rad ze si liha do postele…no teraz, kde su naisto neplodne dni a nie je ich vela,sama sa divim, kde sa to vo mne berie….a manzel je nadseny, ze ho konecne budim ja, len co deti zaspia…

  4. Nuz patrim asi medzi tie “stastlivkyne”, ktore sice kojili 7x denne, ale kedze drobcek v noci prespal cca 7 hodin, tak este nemame ani 7 mesiacov a druhy drobcek uz je treti mesiac na ceste. smile

    Ale stazovat sa nebudem. Ved aspon budu loptoskovia spolu. zwinker

  5. smile nemozem sa neusmiat sa, ale zrovna patrim medzi tych 6 percent, co ulovili prve vajicko (takze 1.menstruacia po porode uz nestihla nabehnut) A potom bolo velmi mile vysvetlovat gynekologom (2x sme sa potom stahovali, tak boli pocas jedneho tehu dvaja),ze poslednu menstruaciu som mala v roku 2005 a to sa uz pisal pomaly rok 2007 a kazdy vyratal iny termin porodu. Teraz pouzivame hlienovu metodu a je to super, pohoda. A tie chvile pauzy(pocas plodnych dni) mi umoznuju aspon kus vydychnut a naozaj sa na intimne chvile tesit.

  6. Váš komentár

    Aj ja patrim k tym 6 percentam. mame rozdiel medzi detmi 14 mesiacov. Menstruacia mi ani nestihla nabehnut. Najskor bola ovulacia. Je pravda, ze hlien som mala, ale v tom poporodnom obdobi je tazsie zistit o aky hlien ide. dieta bolo plne dojcene do 6 mesiacov a v tom case som uz bola zasa tehotna.

  7. Ja pri tychto debatach vzdy musim uviest svoj priklad:

    Prvy syn: dojceny den – noc do roku a pol, do 6 mesiacov vylucne, na prsniku mi doslova visel a v noci som pri nom spavala s vyhrnutym trickom. Bol jednoduchy taky papkac a cucal neprestajne. A ako prveho potomka som ho skoro nepustila z oci ani z ruk 🙂 Napriek tomu som prvy menzes som dostala 5 DNI PO UKONCENI SESTONEDELIA!!! A potom som menstruovala spociatku sice nepravidelne, ale veselo dalej…

    Dalsia dcerka: Tiez dojcena do roku a pol, tiez prveho pol roka vylucne. Ale kedze ona mi uz v troch mesiacoch prespala celu noc a ja som si tym padom zdriemla pri nej tiez, tak sme mali s kojenim pekne pauzy. A kludne sa ten menzes dostavil az po pol roku 🙂

    Takze tak, eko – neeko, ja som sa nejako vymkla zo statistik.

    Ale suhlasim, ze pokial je potomok celu noc v manzelskej posteli, tazko otehotneniet 🙂

Pridaj komentár