Ako dokonale vymaľovať interiér

PR 0

Zdá sa, že nič neosvieži interiér tak, ako nový náter na stenách. Maľovaním stien jednoducho a ľahko vnesiete do svojho príbytku zmenu, skrášlite ho a odstránite stopy užívania priestoru. Mnohí si myslia, že maľovanie je jednoduchá práca, že kúpiť farbu v obchode a vymaľovať izbu dokáže každý. Ak budete maľovať svojpomocne, môžu sa vám vypomstiť niektoré chyby, napríklad nesprávny výber farby alebo nesprávny postup pri samotnom maľovaní. Prečo je lepšie najať si profesionálneho maliara a neskrášliť si svoje bývanie sám?

Zdroj foto: iStock

Maľovanie nie je iba nanášanie farby na steny, je omnoho viac. Zahŕňa správnu a odbornú prípravu stien, ochranu nábytku a podláh, obstaranie vhodnej farby (čo vôbec nie je jednoduchá záležitosť), použitie vhodného náradia a techník.

Ako sa pripraviť na maľovanie?

Pred začatím maľovania je potrebné chrániť nábytok a podlahy, čím sa zabraní, aby sa farba dostala na tieto povrchy. Je to dôležitý krok, pretože správnou prípravou priestoru na maľovanie a jeho ochranou ušetríte čas a peniaze, ktoré by ste inak vynaložili na čistenie, kúpu nových alebo opravu zamaľovaných kusov nábytku alebo podlahových krytín. 

Na tento účel sa používa celofán, nylon alebo tvrdší kartón. Po obvode miestnosti, tesne ku stenám, ktoré sa budú maľovať, môžete položiť staré handry, papier alebo noviny. Na tento účel nepoužívajte plastové vrecká, pretože tie farbu neabsorbujú. Farba sa bude iba rozlievať. Taktiež nesmieme zabudnúť na vypínače a zárubne, ktoré je tiež potrebné chrániť.

Ak ide o maľovanie nového, ešte neobývaného priestoru, alebo o renováciu priestorov, počas ktorej je všetok nábytok vysťahovaný alebo premiestnený, podlahu možno prikryť vrstvou hrubšieho nylonu a pripevniť ho lepiacou páskou. 

Ďalším krokom je dôkladná príprava stien na maľovanie. Ak steny nie sú správne pripravené, môžu na nich zostať nerovnosti alebo sa farba bude odlupovať. 

Najprv je potrebné zo stien odstrániť nečistoty, napr. stopy ceruziek, mastné škvrny od jedla, škvrny od hmyzu. Je to obzvlášť dôležité, ak steny chcete vymaľovať svetlejšou farbou. Škvrny na stenách bránia správnemu priľnutiu farby. Pred nanesením farby očistené steny musia dostatočne vyschnúť. Ak sú na stenách tapety, treba ich odstrániť. 

Pri príprave stien na maľovanie, najdôležitejšie je gletovanie, ktorým sa prekryjú všetky existujúce nerovnosti, praskliny, nedokonalosti na povrchoch stien. Ak sú trhliny väčšie, treba použiť bandážovú pásku. Gletovanie je dodatočný výdavok, ale je nevyhnutné. Robí sa v dvoch vrstvách. Pri aplikácii prvej vrstvy gletovacia hmota je vždy hustejšia ako pri aplikácii druhej vrstvy, predovšetkým ak ide o väčšie trhliny a dosť nerovné povrchy. Po zaschnutí prvej vrstvy gletovacej hmoty povrch treba vyšmirgľovať, aby bol rovný. Potom sa nanáša druhá vrstva gletovacej hmoty. 

Na náradí na maľovanie netreba šetriť

Dnes na trhu dostať rôzne druhy a odtiene farieb. Malý štvorček v katalógu, ktorý ukazuje určitý odtieň, však nie je vo väčšine prípadov smerodajný a po nanesení farby na stenu môžeme zostať prekvapení. Vo väčšine predajní farieb môžete kúpiť menšie balenie farby,ktoré stačí na vymaľovanie menšej plochy, aby ste zistili, ako daný odtieň bude vyzerať pod svetlom a ako bude ladiť so zvyškom interiéru. 

Pri výbere farby, ktorú použijete na maľovanie, treba prihliadať na to, aby farba ladila s nábytkom, rozmermi a účelom priestoru a aby zodpovedala nášmu osobnému cíteniu – každá farba vyvoláva určité pocity, iné nálady. Do malých priestorov je vhodnejšie zvoliť svetlé farby, ktoré priestor vizuálne zväčšia. Pre domácu kanceláriu je vhodná zelená farba, ktorá podporuje koncentráciu a produktivitu. S modrou farbou sa spája duševná pohoda, možno ju použiť v miestnostiach určených na relaxáciu, pretože pôsobí upokojujúco.

Na maľovanie je potrebné aj kvalitné náradie.Dôsledkom používania zlého náradia sú nerovnomerné nátery, hrubé vrstvy farby. Na nanášanie farby na báze oleja sú lepšou voľbou štetce s prírodnými vláknami, farby na vodnej báze sa budú ľahšie nanášať syntetickými štetcami. Na väčšie plochy je dobrou voľbou klasický valček, na okraje stien a rohy miestnosti je najlepšie použiť menšie štetce alebo mini valček. Po namáčaní valčeka do farby prebytok treba dobre scediť, inak povrch premočíte farbou. 

Kvalitné maliarske náradie, ktoré bude dobre slúžiť svojmu účelu, vôbec nie je lacné. Okrem toho, ak si nie ste celkom istí, že prácu odvediete dobre, možno bude najlepším rozhodnutím maľovanie nechať na profesionálov. Maliari majú skúsenosti, zručnosť, vhodné náradie, poznajú rôzne druhy farieb a odporučia vám najvhodnejší odtieň podľa situácie na tvári miesta. 

Ako sa správne maľuje

Maľovanie treba začať s užším valčekom alebo štetcom, namaľovať si „rám miestnosti“ – okraje steny, lem okien, dverí, vypínačov a zásuviek. Netreba robiť veľkú prestávku medzi maľovaním rámu a maľovaním stien, aby farba úplne nevyschla. Na dokonalé vymaľovanie sú zvyčajne potrebné dve alebo tri vrstvy farby, aby sa zabezpečilo maximálne krytie a dosiahla požadovaná hĺbka farby. Každá vrstva by mala byť pred aplikáciou ďalšej vrstvy úplne suchá. Ak vrstva farby nebude úplne zaschnutá, môžu sa objaviť „bubliny“ a farba sa bude odlupovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár