Kúpeľňové skrinky: Ako zvoliť ideálne riešenie pre váš priestor

PR 0

Výber vhodnej skrinky do kúpeľne závisí od viacerých faktorov – priestoru, ktorý máte k dispozícii, množstva potrebných úložných priestorov a tiež od dispozície kúpeľne.

foto: unsplasch.com

Otvorené skrinky do kúpeľne bez dvierok a zásuviek sú vhodné najmä na odkladanie každodenných výrobkov a výrobkov používaných niekoľkokrát denne, napríklad na elektrické zubné kefky, hrebene a kefy na vlasy. Tieto úložné priestory sa väčšinou inštalujú vo výške používateľa, aby boli potrebné veci ľahko prístupné.

Skrinky do kúpeľne so zásuvkou (zásuvkami) si vyžadujú voľný priestor na otváranie. Tento typ nábytku sa používa najmä na uloženie väčších vecí, napríklad rôznych kozmetických výrobkov, ako sú fény alebo elektrické holiace strojčeky atď. Do spodných zásuviek si môžete uložiť uteráky alebo zásoby toaletných potrieb.

Skrutkovacie alebo prísavné háčiky sú účinnou alternatívou na zavesenie ľahkých výrobkov, ktoré sa používajú každý deň, napríklad na zavesenie vaty čo odličovacích tampónov.

Voľne stojace alebo závesné skrinky do kúpeľne

Voľne stojace skrinky do kúpeľne (napríklad nábytok na nožičkách) zaberá podlahovú plochu, a preto zmenšuje úžitkovú plochu kúpeľne. V menších kúpeľniach to preto vo výsledku s takýmto typom nábytku môže vyzerať veľmi stiesnene.

Závesné skrinky do kúpeľne uvoľňuje podlahovú plochu a uľahčuje čistenie. Tento typ nábytku je vhodný do malých kúpeľní. Jeho montážna výška závisí od typu nábytku a spôsobu použitia.

V prípade menších kúpeľní odporúčam voliť závesné skrinky, ktoré opticky zväčšia priestor a uľahčia údržbu podlahy,” radí špecialista kúpeľne z obchodu Domoss.sk.

Rozmery nábytku

Rozmery skrinky závisia od priestoru, ktorý je k dispozícii, a dôrazne sa odporúča najskôr vypracovať plán usporiadania kúpeľne, aby nedošlo k preplneniu kúpeľne. Môže sa stať však aj opak. Ak nábytok usporiadate nepremyslene, môže sa stať, že vám v kúpeľni ostane nevyužitý priestor.

Typy skriniek do kúpeľne

V závislosti od vášho štýlu a predstavy o kúpeľni si môžete vybrať medzi dizajnovými skrinkami do kúpeľne, modernými a súčasnými skrinkami do kúpeľne alebo jednoduchými skrinkami, ktoré majú zvyčajne klasický tvar a sú vyrobené zo základných materiálov.

Nízke kúpeľňové skrinky

Takáto kúpeľňová skrinka môže mať kolieska a dá sa ňou pohybovať. Ak je dostatočne pevná, možno ju napríklad pri umývaní zubov využiť ako stoličku. Zvyčajne má jednu alebo dve zásuvky a môžete ju umiestniť do rohu alebo ako spodnú časť skrinky.

Skrinka v tvare stĺpa

,,Kúpeľňový stĺp“ šetrí miesto vďaka svojej úložnej kapacite. Môže byť voľne stojaci alebo zavesený. To, či bude mať zásuvky, dvierka alebo otvorený priestor závisí od usporiadania kúpeľne. Spodný priestor sa najčastejšie využíva ako skrinka na bielizeň, zatiaľ čo horný priestor sa používa ako úložný priestor na toaletné potreby.

Kúpeľňový regál

Kúpeľňový regál môže byť závesný alebo voľne stojaci, rovný alebo naklonený, nízky alebo vyšší. Závisí to len od vás. Má zvyčajne dve až päť políc a môže mať jednu alebo viac zásuviek alebo tiež držiak na uteráky.

Skrinka pod umývadlo

Skrinka pod umývadlo môže byť buď zabudovaná, v prípade ak je umývadlo na podstavci, alebo sa voľne stojaca skrinka dá položiť pod závesné umývadlo alebo pod umývadlovú dosku. Jej rozmery nesmú presahovať hĺbku umývadla. Skrinka môže mať zásuvky, dvierka alebo police. Musí mať však priestor k odtokovému systému, t. j. k sifónu.

Skrinka nad umývadlo

Skrinka nad umývadlo môže mať rôzne podoby. Môže byť jednodverová, dvojdverová, trojdverová, so zrkadlom (zrkadlami), zásuvkou (zásuvkami) alebo osvetlením – s LED, halogénovou alebo neónovou tubou. Skrinka nad umývadlom môže mať rôznu veľkosť a môže byť napríklad závesná.

Použité materiály

Na výrobu skriniek do kúpeľne sa používajú dva hlavné materiály: masívne drevo a kompozitné materiály. Každý materiál vytvára iným dojem. Kompozitné materiály umožňujú modernejšie a elegantnejšie tvary. Ich cena je nižšia, avšak odrazí sa to na ich kvalite.

Skrinky z masívneho dreva

Skrinky do kúpeľne z masívu môžu byť vyrobený z rôznych druhov dreva, hoci prevažujú exotické dreviny pre svoje vlastnosti ako sú ľahká údržba a odolnosť voči hnilobe. Väčšina kúpeľňového nábytku z masívneho dreva sa vyrába z teakového dreva, eukalyptu, mahagónu, bambusu.

Na tieto typy dreva sa však odporúča použiť olej a ak ide o mäkké drevo, napríklad jedľu či borovicu zabezpečíte jeho ochranu lakom. Nábytok do kúpeľne vyrobený z kompozitných materiálov, melamínu alebo drevotrieskových dosiek Ponuka kúpeľňového nábytku vyrobeného z melamínu alebo drevotrieskových dosiek je široká a je lacnejší ako nábytok vyrobený z dreva.

Vyrába sa z drevených častíc zlepených pod tlakom a pokrytých laminátom v rôznych farbách, napríklad v bielej, antracitovej a ďalších. Melamín môže byť lakovaný napríklad červenou či zelenou farbou a môže mať lesklý, kovový alebo matný povrch.

Kúpeľňový nábytok vyrobený z drevotriesky sa ľahko čistí, ale je potrebné nábytok chrániť pred vodou, inak hrany kvôli vlhkému prostrediu môžu napučať.

Pri výbere materiálu pre kúpeľňový nábytok je dôležité zohľadniť odolnosť voči vlhkosti a jednoduchosť údržby. Odporúčam materiály s povrchovou úpravou odolnou voči vode a škvrnám,” odporúča odborník z Domoss.sk.

Montáž skriniek do kúpeľne

Väčšina závesného kúpeľňového nábytku sa dodáva s upevňovacou súpravou pozostávajúcou zo skrutiek, hmoždiniek a úchytiek. Skrutky a hmoždinky sú zvyčajne určené na použitie v pevnom materiáli, čo v prípade kúpeľňových stien zďaleka nie je pravidlom. Z tohto dôvodu sa odporúča vybrať správne hmoždinky pre daný podklad.

Upevnenie a najmä inštalácia zrkadlových skriniek a zrkadiel si vyžaduje vŕtanie do obkladu. Aj v tomto prípade je potrebné mať správne vrtáky a správny vŕtací lis. Vysoký nábytok na nožičkách sa dá tiež upevniť tak, aby ste zabránili jeho prevráteniu.

Napríklad sa na nábytok dajú namontovať dve fixačné svorky, a tak zabránia nehodám. Tento spôsob uchytenia skrinky sa odporúča najmä pre domácnosti s malými deťmi.

Údržba skriniek do kúpeľne

Skrinky do kúpeľne z kompozitných materiálov, melamínu alebo drevotriesky možno čistiť hubkou alebo vlhkou handričkou a mydlovou vodou. Nábytok z exotických drevín, ako je teakové drevo, možno čistiť vodou a kefkou.

Ak je drevo veľmi zašpinené, môžete ho zľahka prebrúsiť a potom znovu naolejovať. Ak drevo zošedlo, aj v tomto prípade môžete použiť olej na drevo. Na prírodné drevo alebo kompozitné materiály nepoužívajte agresívne prípravky a po čistení nezabudnite povrch dôkladne opláchnuť, aby na ňom neostal prostriedok.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár