Naša rodina sa rozrastá a my nutne musíme s tým niečo robiť. Predtým útulné, maličké hniezdočko lásky príchodom nového človiečika začína praskať vo švíkoch. A to v prvých mesiacoch svojho života naša malá ratolesť okrem materinskej lásky a otcovskej podpory potrebuje toho zdanlivo tak málo …
Zdanlivo
Kam umiesniť postieľku, prebalovací kútik, detskú vaničku, oblečenie, kočík, hračky …? Budeme sa tesnať všetci v jednej spálni mesiac, dva, pol roka, rok? Hlava rodiny sa občas potrebuje aj vyspať, so sviežou, odpočinutou tvárou aj za nás čeliť nehostinnému trhovéhu prostrediu, nárokom zamestnávateľa, klientov …
A to naše malé, zatiaľ len prevaľujúce sa a usmievajúce sa dojča sa čo nevidieť stane lezúňom, neskôr behajúcou štvornožkou. Ani sa nenazdáme a už stojac na svojich vlastných, hoc vratkých nôžkach, poprevracia naruby dovtedy usporiadanú domácnosť. Tak to dá zabrať aj otrlejším náturám! V okamihu priestor okolo nás akoby sa rapídne začal zmenšovať… Súbežne s tým ako sa otvárajú netušené perspektívy nášmu potomkovi.
A vtedy hlava rodiny, držiac sa za vlasy skríkne, „to už stačí!“ a vyhlási – staviame dom! A hop! Už ste v tom až po uši.
Aby sme sa pri stavaní nezbláznili: spravme si heď na začiatku jasno!
Optimisticky zmýšľajúcim a hlavne neskúseným párom, staviteľom – amatérom, môžu nastať krušné časy, ak sa rozhodnú stavať svojpomocne. Aby ste predišli nervovým kolapsom, hysterickým záchvatom, hlavyboleniam, prázdnym peňaženkám, tichým domácnostiam, rozhnevaným príbuzným a nebodaj aj rozpadom rodín, prinášam vám zopár rád ako stavať a zachovať si jasnú hlavu.
Najdôležitejšie zo všetkého je ešte na úplnom začiatku si ujasniť, či stavať naozaj potrebujeme. Či to aj obaja chceme, či na to máme guráž a či si na to vieme vyčleniť dostatok času. Takisto dôležité je, aby ste si dopredu spočítali, či vám na stavbu budú stačiť prostriedky a či si ich v prípade potreby viete bez väčších problémov zabezpečiť.
Rozumné je, ak si vyčleníte z financií aspoň 10 – 20 % rezervu oproti predpokladaným a presne spočítaným nákladom. V drvivej väčšine prípadov sa stavebné náklady zdvihnú.
Dobré je, ak nám naše prostriedky dovolia aspoň základné úpravy okolitého pozemku, tak aby sme z nového domu nemuseli preskakovať mláky a dívať sa na burinou porastené okolie. Väčšie terénne úpravy – oporné múry, svahovanie, rozvody vody na polievanie, osvetlenie záhrady a pod. je lepšie zrealizovať ešte počas samotnej stavby domu, ako neskôr.
Tí prezieravejší nezabudnú pamätať nielen na to, že chcú bývať vo svojom a po svojom, ale aj že si svoje nové obydlie budú chcieť zariadiť aspoň základným nábytkom. A že by bolo škoda zariaďovať nový dom starými haraburdami.
Ak máte toto vyjasnené, môžte ísť smelo ďalej!
Ja nie uplne suhlasim, aj ked autorka je urcite rozumna a sprehladom. My keby sme cakali, kym budeme mat pokope vsetky peniaze na to, aby sme zacali stavat, tak nezacneme nikdy…