Zastavané plochy v mestách kradnú miesto pre zeleň a tak zhoršujú kvalitu nášho života.
Pre vysokú koncentráciu zastavaných plôch dochádza k prehrievaniu klímy, teplý vzduch dvíha zo zeme častice nečistôt a rozviruje ich do ovzdušia.
K spotrebe kyslíka a produkcii nadbytočného množstva škodlivín prispievajú aj rôzne vykurovacie zariadenia, klimatizácia či doprava. Riešením pre zlepšenie životného prostredia je pokrytie striech budov vegetáciou, čím dochádza ku kompenzácii strát.
Zelené strechy prinášajú niekoľko výhod.
Teploizolačné vlastnosti zelenej strechy
Jednou z nich sú tepelnoizolačné a tepelno-akumulačné vlastnosti. V zimnom období zabraňujú úniku tepla, v lete naopak chránia pred nadmerným slnečným žiarením.
Teplotné výkyvy počas dňa a noci sú tak vyrovnané, čím sa reguluje aj energetická spotreba celej budovy.
Teploty na povrchu plochých striech tradičných konštrukcií môžu vystúpiť v letnom období až na 80oC, v zimnom období môžu poklesnúť pod hranicu -30oC.
Povrchová teplota strechy pokrytej vegetáciou vystúpi najviac na 30oC.
Zelená streda ako akustická izolácia
Zelená strecha pôsobí zároveň ako akustická izolácia (redukuje šírenie hluku) a funguje ako biofilter (znižuje množstvo prachu a oxidu uhličitého v ovzduší, produkuje kyslík a tým prispieva k zlepšeniu životného prostredia).
Zadržiava vodu
Okrem toho má zelená strecha hydroakumulačné vlastnosti, čiže v sebe zadržiava vodu. Vodné zrážky, ktoré by za iných okolností odtiekli bez úžitku do kanalizácie, sa tak pozvoľna odparujú do atmosféry, čo vedie k ochladzovaniu a zvlhčovaniu vzduchu. Zelená strecha dokáže absorbovať až 50 percent dažďovej vody, pričom niektoré druhy nečistôt zachytáva priamo vegetácia.