Zadný steh (kontúrovací steh)
1. Do tkaniny vpichneme doprava v malej vzdialenosti od zospodu vpichnutej vyšívacej priadze a naľavo od priadze rovnako dlhým stehom vpichneme nahor (na rubovej strane práce vidno v tomto kroku jeden dlhý steh).
2. Na lícnej strane vpichneme tesne vedľa predchádzajúceho stehu a so zreteľom na dĺžku už hotového stehu vedieme ihlu nahor po ľavej strane na lícnu stranu. Na lícnej strane nám tento steh pripomína strojové šitie, kým na rubovej strane dostaneme rad, podobný stonkovému stehu. Tento steh je vhodný na vyšívanie kontúr, stoniek kvetov alebo výhonkov.
Slučkový steh (steh gombíkovej dierky)
1 – 2. Steh gombíkovej dierky je pevný steh, používaný predovšetkým pri gombíkových dierkach. Slučkovací steh je jeho voľnejšia obmena. Ihlu vpichneme do tkaniny asi 1 cm od kraja a opäť vpichneme ihlu z tej istej strany tesne vedľa predchádzajúceho stehu. Ešte pred napnutím nite pretiahneme koniec ihly cez slučku a pritiahneme tak, aby tesne priliehala na tkaninu. Niť nám musí smerovať z úplného kraja tkaniny. Odtiaľ opäť vpichneme ihlu do tkaniny, presne vedľa posledného vpichu. Niť pretiahneme pod koniec ihly, potom cezeň prevlečieme ihlu a na okraji tkaniny vytvoríme slučkový steh.
Stonkový steh
1 – 2. Je jednou z obmien plochého stehu. Zhotovíme jednoduchý plochý steh. Na lícnej strane tkaniny vpichneme ihlu nadol v požadovanej vzdialenosti. Tak vznikne jeden steh. Po pravej strane stehu (asi v jeho strede) pichneme ihlu zospodu nahor a pri ďalšom stehu postupujeme po pravej strane vždy dopredu o dĺžku polovice stehu. Vpichneme dole do tkaniny a tesne pri už existujúcom stehu vedieme priadzu nahor. Tento steh nám na lícnej strane pripomína šnúrku, kým na rubovej strane vidno malé, ploché, dotýkajúce sa stehy. Ako naznačuje už názov, vyšívame ním najmä stonky a úponky rastlín.
Endlovací steh (cik-cakový steh)
1 – 2. Tento párový steh pozostáva z dvoch v protichodnom smere priečnych plochých stehov. Zhotovuje sa tak, že urobíme jeden priečny plochý steh. Na rubovej strane tkaniny v jednej línii so začiatkom prvého stehu, ale vo vzdialenosti jedného stehu pichneme nahor a tento steh dokončíme v rovnakom bode, kde sme pichli nadol predchádzajúci steh.
Krokvičkový steh
1. Technika sa podobá na jednoduchý krížikový steh. Prvý steh je jednoduchý krížik, kde vpichneme do jeho začiatočného bodu. Potom vpichneme ihlu nadol priečne doprava v dĺžke dvoch stehov (dvoch štvorčekov). Tento dlhý priečny steh prichytíme jedným krížikovým stehom už známym spôsobom. Takto pokračujeme v celom rade vyšívania. Keď sa dostaneme na ko-niec radu, otočíme sa a namiesto dlhého krížikového stehu pokračujeme krátkym stehom. Otočíme prácu a začneme ďalší rad vyšívania, ale tu sú oba stehy rovnakej dĺžky. Od vyznačeného stredu začíname doprava a dole šikmým plochým stehom. Vodorovne opäť vpichneme doľava v polovici medzi vodorovne meranou vzdialenosťou vyznačeného začiatku a pri bode vpichu začiatočného plochého stehu.
2. Zhotovíme steh opačného smeru, ale s rovnakým uhlom šikmosti. Tkaninu prepichneme vo výške začiatočného bodu. Urobíme práve taký dlhý vodorovný steh doľava, ako je dolná vzdialenosť. Tento krok opakujeme. Vzor je vzdušný, ploché stehy sa dole a hore krížia na lícnej strane a vytvárajú osmičku. Na rubovej strane tvoria zasa riadok drobné ploché stehy. Vyšívací rad pokračuje zľava doprava, teda v protiľahlom smere ako jednoduchý krížikový steh.