Predslov
Takmer každá malá i veľká slečna má rada šperky, trblietavé retiazky, náramky či prstene. Keď si osvojíte techniky navliekania, môžete využiť vlastné predstavy. Možnosti pri korálikových šperkoch ohraničuje iba vlastná fantázia.
Nájdete tu šperky nenáročné na prípravu, ktoré si môžu zhotoviť i najmenší. V obchodnej sieti sú k dispozícii koráliky rôznych tvarov a farieb, preto si môžete náramky zhotoviť v akejkoľvek farebnej škále a obmene. Navliekajte náramky pre vlastné potešenie i radosť vašich kamarátok. Vlastnoručne navlečený náramok je vynikajúci darček na narodeniny. Navliekanie korálikov rozvíja manuálne zručnosti a deti v ňom nachádzajú potešenie.
Pri navliekaní vám prajeme príjemnú zábavu.
Materiály a pomôcky
Koráliky
V predajniach s kreatívnymi pomôckami je v ponuke veľký výber sklených korálikov najrôznejších farieb, veľkostí, tvarov a kvality. Oplatí sa vybrať tie kvalitnejšie (české, japonské), ktoré sú síce drahšie, ale oveľa pravidelnejšie, a preto sa s nimi pracuje lepšie. Tieto koráliky sa v predajniach predávajú zvyčajne v balení po 1 – 1,5 dag. Toto množstvo postačuje na zhotovenie jedného šperku. Aj pri najjednoduchších úkonoch majú najmenší požiadať o pomoc dospelých. Rozmery a farby korálikov uvedené v tejto knižke nemusíme dodržať, ale môžeme sa spoliehať na vlastnú fantáziu a vkus.
Koráliky použité pri výrobe šperkov
Sklené koráliky sú drobné (zvyčajne s 1,2 až 5-milimetrovým priemerom), zhotovené z farebného skla. Deti si poradia ľahšie s korálikmi väčších rozmerov (3 – 5 mm), čo musíme mať na pamäti pri ich nákupe. Rôzne tvary (kvapka, kocka, zrnko ryže) môžeme ľubovoľne kombinovať. Môžeme pracovať aj s českými alebo japonskými korálikmi.
Valčekovitý korálik je tenký, podlhovastý korálik, ktorý možno kúpiť v širokej farebnej škále. Vyrába sa v rozličných dĺžkach.
Brúsené koráliky sú vyrobené zo skla a predávajú sa v rôznych veľkostiach, tvaroch a nespočetných farbách (okrúhle, oválne, v tvare šošovice).
Swarovského koráliky sú nezvyčajné a v porovnaní s tradičnými korálikmi majú viac brúsených strán a žiarivý lesk.
V predajniach s kreatívnymi pomôckami sú k dispozícii v rôznych tvaroch a farbách.
Perleťové koráliky. Mušle a slimačie ulity sú farbené a brúsené do rôznych tvarov. Tvoria obľúbenú súčasť dnešných moderných šperkov. Možno však kúpiť i plastové napodobeniny. Môžeme pracovať aj s nimi, pretože sa nepoškodia tak ľahko ako pravé koráliky.
Minerály. Prevŕtané koráliky z minerálov sú najobľúbenejšie, pretože sa dajú navliekať (napr. ametyst, horský krištáľ, ruženín, jaspis, jadeit, mačacie oko, mesačný kameň atď.).
Lampové (vinuté) perly pochádzajú z Indie a vyrábajú sa ručne. Sú nevšedné a jedinečné, rôznych farieb, tvarov i väčších rozmerov.
Navliekacie vlákna
Koráliky môžeme navliekať na rôzne navliekacie vlákna. Ovplyvňujú celkovú podobu šperku, a preto je ich výber veľmi dôležitý.
Silon na koráliky je pevné umelé vlákno ideálne na navliekanie korálikov s priemerom 0,16 – 0,25 mm. Používa sa na zhotovenie takých šperkov, pri ktorých je dôležitý pevný tvar. Na výrobu jemných, padavých šperkov nie je vhodný. Neroztrhne sa ľahko, výrobku dodá požadovaný tvar a ľahko sa s ním pracuje. Aj neskôr, pri nosení šperku, si udrží svoj tvar, nerozťahuje sa a nestrapká ako niť alebo guma. Pri práci treba dávať pozor, aby sa silon nemusel predlžovať. Preto z neho odstrihneme vždy dostatočne dlhý kus. Ťažko sa navlieka do ihly, väčšinou sa to ani nepodarí, ale pretože je dosť pevný, dá sa použiť aj bez ihly. Silon je veľmi tenký, preto ho môžeme cez korálik prevliecť aj viackrát.
Silon nepredlžujeme pomocou uzla, pretože sa ľahko rozviaže a zároveň kazí celkový dojem z výrobku. Jednu časť predlžujúcej nite (silonu) prevlečieme cez hotovú časť šperku (medzi jednotlivé koráliky môžeme uviazať niekoľko jednoduchých uzlov, ale nie dvojitý uzol, pretože ten by bol viditeľný). V navliekaní pokračujeme druhým koncom predlžujúcej nite (silonu). Druhý silon (s ktorým sme začali pracovať) prevlečieme do vznikajúcej časti šperku. Malé uzly môžeme spevniť aj lepidlom na šperky. So silonom sa pracuje ľahko, preto sa odporúča najmä deťom.
Niť na navliekanie korálikov je veľmi silná niť z umelého vlákna a predáva sa zvyčajne označená číslami 60 a 80. Pozor, číslovanie môže byť často zavádzajúce, pretože čím je číslo vyššie, tým je niť tenšia. Na niť sa dá navliekať iba ihlou, preto je vhodnejšie, ak ju menšie deti nepoužívajú.
Oceľový drôt je pevné kovové vlákno obalené v plaste. Treba s ním pracovať veľmi opatrne, pretože sa ľahko ohýba a potom sa už nedá vyrovnať. Na toto vlákno sa koráliky a uzávery pripevňujú stoperom. V obchodnej sieti ho predávajú s rozmermi 0,40 – 0,50 mm. Cez menšie koráliky sa dá prevliecť maximálne dvakrát (najčastejšie iba raz). Dobre na ňom vyniknú väčšie, nezvyčajné koráliky. S oceľovým drôtom sa pracuje ľahko, ale treba s ním pracovať opatrne a potrebujeme viacero pomôcok (štikacie a ploché kliešte). Menšie deti s ním môžu pracovať len s pomocou dospelých. Jeho prednosťou je, že sa s ním pracuje ľahko, práca si nevyžaduje veľa času a možno ho rozlične obmieňať.
Medený drôt. Zhotovujú sa z neho najmä drobné figúrky a zvieratká. Vďaka ľahkej manipulácii si deti môžu z neho zhotovovať aj retiazky. Na trhu je v rôznych farbách a je ideálny na navliekanie korálikov s priemerom 0,25 – 0,30 mm.
Elastické nite. V predajniach s kreatívnymi pomôckami možno kúpiť aj elastický vlasec (čo je vlastne pružná silikónová niť). Je odolnejší, koniec sa nestrapká a predáva sa už aj farebný. Deti naň rady navliekajú, pretože sa s ním pracuje jednoducho a ľahko, nevyžaduje ani uzáver a nič sa na ňom nedá pokaziť. Na elastický vlasec môžu navliekať aj najmenšie deti (od 4 rokov).
Pamäťové drôty sú vhodné na šperky, ktoré musia držať pevný tvar. Poznáme memo náramok, memo retiazku i memo prsteň aj vo viacradovom vyhotovení. Drôt si udrží stály tvar, nie je potrebné použiť uzáver a ľahko si s ním poradia aj deti. Stačí oba konce ohnúť kužeľovitými kliešťami a koráliky sa nezošmyknú.
Doplnky k bižutérii
Uzáver šperkov. V obchodnej sieti možno uzáver kúpiť v rôznych farebných vyhotoveniach (zlatý, strieborný, niklový, antický atď.). K dispozícii sú rôzne typy (okrúhle alebo magnetické zapínanie, šraubovací uzáver, karabínka atď.), z ktorých si môžeme vybrať podľa vlastného vkusu. Pri výbere berieme do úvahy charakter šperku, pretože zle zvolený uzáver (zapínanie) môže pokaziť celkový dojem. Oplatí sa mať doma viacero druhov, aby sme si mohli vždy vybrať ten najvhodnejší. Pre deti je vhodnejší väčší uzáver, s ktorým sa ľahko manipuluje, aby si vedeli aj samy zapnúť hotový šperk.
Predlžovač retiazky je kúsok retiazky dlhý asi 6 cm, ktorý sa dá pripevniť namiesto druhej časti uzáveru. Takto získame dlhší úsek, ku ktorému môžeme retiazku pripnúť. Podobne ako uzáver aj predlžovač môžeme kúpiť v rôznych farbách. Dbáme na to, aby uzáver i predlžovač boli rovnakej farby.
Stoper je drobný kovový korálik. Používa sa na pripevnenie korálikov a uzáverov, najmä na drôt.
Bižutérna palička a bižutérna ihla sú kovové súčasti rôznej dĺžky s očkom, hlavičkou alebo guľôčkou na konci. Ľahko sa ohýbajú kužeľovitými kliešťami a na požadovanú dĺžku sa upravia štikacími kliešťami. Možno na ne navliecť jeden alebo viac korálikov. Môžeme ich navzájom pospájať a vytvoriť náramok alebo retiazky, alebo ich použiť aj samostatne na ozdobu. Predávajú sa vo viacerých farbách.
Ďalšie náradie a pomôcky
Nožnice. Na strihanie nite a silonu sú vhodné špicaté nožnice. Môžeme použiť aj manikúrové nožničky. Na drôt a retiazky používame štikacie kliešte.
Kliešte na bižutériu. Na zhotovovanie bižutérie sa používajú kužeľovité, ploché a štikacie kliešte. Štikacími kliešťami môžeme štikať drôt a retiazku, kužeľovitými môžeme ohýbať (vytvárať oblúky). Najčastejšie ich budeme používať na ohýbanie koncov bižutérnej paličky a bižutérnej ihly. Plochými kliešťami môžeme uzavrieť očká, stlačiť stoper alebo koncový uzáver. Toto náradie nech používajú radšej iba dospelí.
Lepidlo na šperky používame na spevnenie uzlov uviazaných na silone. Lepidlo na vodnej báze je po uschnutí priesvitné a nezanecháva stopu. Môžeme ním pripevniť aj plochý štras alebo flitre.
Ďalšie pomôcky a informácie. Pracovnú plochu sa odporúča prikryť filcom, aby sa koráliky neskotúľali. Mali by sme mať poruke meter alebo pravítko, aby sme si mohli presne odmerať potrebnú dĺžku navliekacieho vlákna. Šikovnou pomôckou sú aj ploché škatuľky alebo tégliky, do ktorých môžeme nasypať koráliky. Pripravíme si ich viac, pretože pracujeme s viacerými farbami. Vždy dbáme na vhodné osvetlenie a používame nastaviteľnú stolnú lampu.
Dobré rady
V mnohých predajniach s kreatívnymi pomôckami predávajú aj špeciálne uzávery, ktoré môžeme nosiť aj v prípade alergie na kovy. Ak ich nevieme zohnať, pred použitím pretrieme bežné uzávery priesvitným lakom na nechty.
Základné zručnosti
Pred navliekaním korálikov si najprv vždy dôkladne prečítame návod a skontrolujeme, či máme všetok potrebný materiál. Množstvo uvedené v publikácii je iba orientačné a môže sa stať, že budeme potrebovať menej alebo viac korálikov. Počas navliekania si šperk, ktorý zhotovujeme, skúšame.
Pripevnenie uzáveru. Výroba väčšiny šperkov sa začína pripevnením uzáveru. Je veľmi dôležité, aby sme ho pripevnili správne a pevne. Uviažeme naň viac uzlov. Silon je šmykľavý, a tak sa môže uzol rozviazať. Preto sa oplatí spevniť uzol niekoľkými kvapkami lepidla na šperky.
Zapracovanie silonu. Na koniec silonu nestačí uviazať niekoľko uzlov, pretože sa môžu rozviazať alebo dráždiť pokožku. Uzly spevníme lepidlom na šperky a prečnievajúcu časť navlečieme späť do korálikov. Aj medzi koráliky môžeme urobiť po jednom malom uzlíku a tak spevniť šperk. Koráliky prekryjú silon, ktorý už nebude dráždiť pokožku.
Navliekanie na drôt. Na drôt pripevníme stoperom uzáver. Najprv navlečieme stoper, potom uzáver, napokon koniec drôtu vovlečieme späť do stopera a stlačíme ho plochými kliešťami.
Tanec vo vetre
Materiál
- trávovozelený, tyrkysový a fialový 2-milimetrový sklený korálik (so sekaným okrajom) v pastelových odtieňoch,
- 1 uzáver,
- 0,25-milimetrový medený drôt striebornej farby (3 × 70 cm).
Tento šperk navliekame na medený drôt, aby si spletanie udržalo tvar. S medeným drôtom zaobchádzame opatrne, pretože sa môže ľahko zlomiť. Dbáme aj na to, aby počas navliekania nevznikla slučka. Najskôr pripevníme tri vlákna na uzáver. Môžeme na to použiť aj kužeľovité kliešte. Dôležité je, aby sme vlákna splietli podľa možnosti súmerne a pevne. Aby nás konce drôtu nepichali do krku, vovlečieme ich do korálikov. Na všetky tri vlákna navlečieme po celej dĺžke nie príliš natesno koráliky. Napokon necháme kúsok drôtu na zapracovanie. Cez posledné navlečené koráliky ešte raz prevlečieme drôt, aby nám navlečené koráliky pri splietaní nespadli. Aj splietanie môže byť voľnejšie, tak sa drôt neroztrhne. Prebytočný drôt stočíme a vytvoríme z neho slučku. To bude druhá strana uzáveru. Konce drôtu vovlečieme do korálikov.
ahojte, kto je šikovný vyrobí si ale ja odporúčam bižuteriu http://www.bizuteriasnov.sk je tam hodne na výber i pre malée i veľké slečny :-))) sú tam krásne prstienky )) a ešte krajšie náušnice :-)))
ahojte, kto je šikovný vyrobí si ale ja odporúčam bižuteriu http://www.bizuteriasnov.sk je tam hodne na výber i pre malée i veľké slečny :-))) sú tam krásne prstienky )) a ešte krajšie náušnice :-)))
mohli ste dat aj daki navod
mohli ste dat aj daki navod
presne tak aj ja nakupujem na bizuteriasnov.sk …a som viac nez spokojna…proste nadhera Najdu si tam svoje aj male slecinky aj velke slecinky
presne tak aj ja nakupujem na bizuteriasnov.sk …a som viac nez spokojna…proste nadhera Najdu si tam svoje aj male slecinky aj velke slecinky
veľmi pekné. Nasiel som tu naozaj pekné nausnice! Chcel by som nejake kupit pre svoju dceru. Kupil som jej podobny nahrdelnik na tejto stranke semilton.sk/jewelery/earrings/ a myslim ze tieto nausnice by sa k nemu hodili.
veľmi pekné. Nasiel som tu naozaj pekné nausnice! Chcel by som nejake kupit pre svoju dceru. Kupil som jej podobny nahrdelnik na tejto stranke semilton.sk/jewelery/earrings/ a myslim ze tieto nausnice by sa k nemu hodili.