Je nedeľné dopoludnie, cez bratislavské korzo kráčame na Hviezdoslavovo námestie. Historická budova Slovenského národného divadla má dvere dokorán, je tu rušno, je tu slávnostne. Dievčatká v zamatových šatočkách a tylových sukienkach, chlapci v slušáckych košeliach. Šatňa, džúsik v bufete, labyrint schodov, uvádzačky navigujú na miesta, hľadisko sa plní. Pohodlne sa usadíme.
Zdroj: snd.sk Keď postupne zhasínajú žiarovky veľkého guľatého lustra nad našimi hlavami, dole do orchestriska vchádza dirigent a zaznievajú prvé tóny predohry. Vážna opera sa začína.
Vlastne nie vážna, ale veselá Už samotná opera Barbier zo Sevilly od talianskeho hudobného skladateľa Gioacchina Rossiniho je vlastne dielom komickým. Hravá hudba, humorné scény, dramatická zápletka. A práve ju si vybral Martin Vanek, aby ju predstavil detským divákom.
Na veľkom javisku je menšie pódium, pod ktoré sa hneď na začiatku hry uvelebí herec Martin Vanek. Oblečený v dobovom kostýme (ako inak, veď cez divadelný portál sa dostávame na začiatok 19. storočia) svojimi vtipnými vstupmi vysvetľuje dej, čo to porozpráva o maestrovi Rossinim aj o samotnej opere, ktorej premiéra pred 200 rokmi dopadla neslávne, no časom sa stala doslova hitom.
Čo, kto, ako a prečo? A predstaví aj jednotlivé postavy. Mladého grófa Almavivu, ktorý je zaľúbený do krásnej Rosini, na ktorú si však robí zálusk aj starý mrzút Bartolo. K nim sa pridávajú klebetný učiteľ hudby Basilio a slúžka Berta. No hlavne figliarsky holič Figaro, ktorý je za mešec peňazí ochotný poskytnúť svoje služby tam, kde treba a tak problém dvoch sokov vyrieši k všeobecnej spokojnosti. Rosina s Almavivom si môžu padnúť do náruče.
Za povšimnutie však stojí tiež to, že jeden spieva hlboko a druhý vysoko, a aj ženské hlasy majú každý inú farbu. A tak sa deti dozvedajú čo je soprán, mezzosoprán, alt, kto je tu basista, barytonista alebo nežný tenor. A tiež ako je možné, že hoci všetci operní speváci spievajú bez mikrofónu, ich hlasy krásne napĺňajú celú veľkú sálu. No a prečo sú niektorí tak smiešne tuční? Lebo takými ich urobil kostymér, pozrite, čo majú pod oblekom!
Zahrajú si aj deti Zdroj: snd.sk Vanek to s deťmi vie. A vie aj to, že z divadla si odnesú oveľa viac, ak sa naň nebudú len pozerať, ale budú môcť vstúpiť priamo do deja. Preto ich pár krát zavolá na javisko, aby spolu s profesionálmi dotvorili toto dielo. Na chvíľu sa stávajú hudobníkmi orchestra, ktorý sprevádza ľúbostnú áriu grófa Almavivu. Potom ich usadí na stoličky, aby ich barbier Figaro oholil a ostrihal vo svojom salóne. Zavolá ich aj vtedy, keď potrebuje na pomoc strážcov poriadku v policajnej uniforme. A nakoniec celé hľadisko vytvorí búrku a hlasné hrmenie.
Teda tesne pred koncom. Lebo na úplný koniec znie silný potlesk. Deti sú nadšené a rodičia spokojní. Tak tomu vravím opera pre deti! Choďte sa pozrieť.
PS:
Opera pre deti Figaro sem, Figaro tam je na javisku SND od septembra 2015 v réžii Romana Poláka. Do konca roka ju možno vidieť ešte dvakrát v novembri, potom až od januára 2016. Predstavenie trvá približne hodinu a štvrť a je bez prestávky. Účinkujú v ňom známi operní speváci a zároveň mladé spevácke talenty. Súčasne s detským prevedením je v repertoári SND aj pôvodná opera Barbier zo Sevilly .
Loading...