S kočíkom do Slovenského raja?

Michaela Vargová 0

Ak ste si vysnívali letnú dovolenku v Slovenskom raji a máte malé bábo, nemusíte pobyt stráviť len na lavičke pred chatou. Slovenský raj, to nie sú len reťaze, stúpačky a rebríky. S kočíkom sa môžete poprechádzať po dedinách, z ktorých vedú turistické značky do skál.

Zdroj: archív M. V.

Dobrý „tereňák“ zvládne aj trasy naprieč rozkvitnutými podhorskými lúkami a stráňami. Ale ak si chcete vychutnať romantiku skalných útesov a horských bystrín, navštívte Stratenský kaňon!

Stratenský kaňon (815 m n. m.)

sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Stratená na území Národného parku Slovenský raj, v južnej časti tohto pohoria. Skalnú tiesňavu tu cez vápencové bralá vyhĺbila riečka Hnilec a nenáročný chodník cez kaňon vlastne obchádza neskôr vybudovaný cestný tunel vedúcu kolmo cez skalu.

Ak sa sem vyberiete autom, zastaňte na parkovisku tesne pred spomínaným tunelom medzi obcou Stratená a Dobšinskou ľadovou jaskyňou. Oproti parkovisku, pri portáli tunela je cestička so zákazom vjazdu pre autá. To je vstup do Stratenského kaňonu.

Náučný chodník

Hoci ste pri Stratenej, stratiť sa určite nemôžete. Cez kaňonovitý úsek vedie červená turistická značka a značená cyklotrasa. Cesta je síce kľukatá, ale veľmi dobre upravená, spevnená, široká a pohodlná.

Zdroj: archív M.V.

Na celej trase 1,1 km je minimálne prevýšenie, asi 2 metre. Pomalým prechádzkovým tempom ju prejdete asi za pol hodiny. Samozrejme, môžete sa tu zdržať a vychutnávať krásy, ktoré vám ponúka toto čarokrásne miesto.

Pozdĺž celej trasy je vybudovaný náučný turistický chodník. Umiestených je tu 8 panelov, ktoré sú venované flóre, faune, geológii, okolitým jaskyniam aj histórii. Chodník je skutočne pohodlný pre rodiny s malými deťmi, na prechádzku s kočíkom, pre starších a jeho výnimočnosť spočíva v tom, že zohľadňuje aj hendikepovaných ľudí na vozíčkoch.

Pre turistov aj ďalej

Ak však máte v rodine turistov, ktorí chcú a vládzu viac, dá sa tu rozdeliť. Asi v polovici Stratenského kaňonu, pri strmo padajúcej vode horskej bystriny, je rázcestie. Turistické značenie nabáda na Havraniu skalu.

Zdroj: archív M.V.

A tak, kým sa mamka s najmenšími bude túlať dolinou, tatko môže viesť skupinku zdatnejších do skál. Cesta po žltej značke je písaná asi na hodinu, no tempo treba samozrejme prispôsobiť deťom a čas sa môže o čosi predĺžiť. Na túto túru sa už ale treba riadne vystrojiť a obuť.

Cesta hore vedie strmými zrázmi a cez les. No odmenou za namáhavé stúpanie bude dosiahnutý vrchol. 

Havrania skala (1153 m n. m.)

je vrcholom v centrálnej časti Slovenského raja a poskytuje prekrásne výhľady na okolité planiny a pohoria. V jej skalnatých svahoch je viacero malých jaskynných otvorov. Pod Havraňou skalou je zvláštny prírodný jav nazvaný Občasný prameň. Voda z neho vyviera len v istých časových intervaloch. Keďže jeho podzemné priestory majú tvar obráteného V, voda z nich nepravidelne vyteká až po ich naplnení v závislosti od zrážok a stavu podzemných vôd.

Obec Stratená (805 m n. m.)

Z Havranej skaly sa dá zostúpiť aj inou trasou. Po zelenej vedie cesta priamo do dedinky Stratená. A tam môže kočíková časť posádky počkať. Od Kaňonu je to po hlavnej ceste asi kilometer.

Zdroj: archív M.V.

Centrom Stratenej je neogotický kostol z 19. storočia. Vedľa neho je miestny úrad, ktorý prevádzkuje „Starú hyžu“. Je to ukážka tradičného bývania tak, ako si ho pamätajú jej obyvatelia. Oni ponúkli do zbierky predmety, ktoré si uchovávali ako pamiatku na svojich predkov.

Pri kostole je tiež krčmička a malý obchod, kde sa dajú doplniť zásoby na zvyšok dovolenky. Počkať môžete aj tu, na terase sú vyložené drevené stoly s lavicami. Dá sa zájsť aj do privátnych penziónov a reštaurácií. Ale môžete sa vybrať aj naproti vašim turistom: za kostolom sa napojiť na zelenú značku a vyjsť pomedzi domy na lúku pod les. Tu nájdete nádrž s pitnou vodou, odpočívadlo s lavičkou a pokoj. Rajský pokoj.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár