O každom hrade kolujú legendy a ľubovniansky bol vraj postavený z večera do rána za pomoci čarov zlej víly, ktorej zapredal svoju dušu šľachtic Ľubovenský. No v skutočnosti stavba hradu trvala niekoľko storočí.
Na hrade sa vystriedalo viacero šľachtických rodov z Uhorska aj Poľska a svojou návštevou ho poctili mnohí králi. Počas trvania poľského zálohu sídlili na Ľubovnianskom hrade poľskí starostovia, ktorí spravovali zálohovanú časť Spiša. Pár rokov tu Poliaci ukrývali pred Švédmi svoje korunovačné klenoty . A zdržal sa tu aj známy dobrodruh Móric Beňovský – nie však ako hosť, ale ako väzeň.
Dnes je z hradu múzeum a jeho prehliadka trvá asi 1,5 hodiny.
Je tretím najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Vlani navštívilo hrad 134 000 platiacich návštevníkov.
Okrem stálych výstav je rozhodne zaujímavá široká ponuka rôznych víkendových podujatí. Dá sa vybrať z koncertov a všetkého toho, čo k starému hradu patrí – rytierske šermovačky, sokoliari, grófske šachové a bridžové turnaje.
Zaujímavosťou tohoto leta je netradičná výstava s názvom: Páni a dámy, držte si klobúky . Štefánikova letecká helma, Slávnostná prilba Františka Jozefa I., alebo klobúky prvých československých prezidentov Tomáša G. Masaryka a Edvarda Beneša. Takéto a iné unikátke ” pokrývky hlavy” sa dajú vidieť na Slovensku vôbec po prvý krát. Expozícia vás na Ľubovnianskom hrade počká už len do konca septembra.
V dedinke pod hradom Boli sme už v mestečku, aj na návšteve u hradných pánov. A ešte sa nám ponúka vidieť aj čosi ľudovô. Na poľane pod hradom je skanzen , v ktorom sa predstavuje región horného Spiša a Šariša. Tvorí ho súbor vyše 20 drevených stavieb, ktoré sem boli prenesené z rôznych kútov tohto etnicky rozmanitého kraja. Po stáročia tu totiž kedysi vedľa seba žili Slováci, Nemci, Rusíni, Gorali a Židia.
V storočných zrubových domčekoch akoby zastal čas. Omámi nás nielen vôňa starého dreva, ale aj pohľad na to, ako kedysi žili rodiny jednoduchých gazdov.
Izby sú zariadené tak, ako to bývalo od nepamäti. V jednom rohu je veľká pec, ktorá slúžila na varenie, kúrenie a spanie. Oproti je zas rohová lavica so stolom.
Tento stolový kút dostal aj meno svätý. Rodina sa tu schádzala k spoločnému jedlu, modlitbe a konali sa pri ňom všetky dôležité rodinné obrady. V tejto oblasti bolo obzvlášť zaužívané zdobiť stenu nad stolom ikonami a svätými obrazmi.
Najvzácnejšou stavbou skanzenu je grécko-katolícky kostolík sv. Michala Archanjela z roku 1833. Je celý z dreva, obitý šindľom a prenesený je sem z obce Matysová.
Po vstupe do neho nás uchváti štvorposchodový ikonostas s nádherne zdobenými cárskymi dverami a množstvom vzácnych ikon, pričom tie najstaršie pochádzajú zo 17. storočia.
Pri významných cirkevných sviatkoch sa v kostole ešte aj dnes konajú bohoslužby východného obradu sprevádzané krásnymi spevmi.
Loading...
Krasna krajina, mam to tam rada. Urcite v lete pojdeme.