5 tipov, ktoré miesta vidieť pri ceste na Gemer

Klára Grafová 0

Horný Gemer sa nachádza na juhovýchode Slovenska. Je to región prírodných a turistických zaujímavostí. Južná časť Horného Gemera tvorí Národný park Slovenský kras.

Shutterstock

Stredný Gemer – región významných historických udalostí a prírodných zaujímavostí leží na rozhraní stredného a východného Slovenska. Zo severu ho ohraničuje Muránska Planina.

Najväčším lákadlom sem prichádzajúcich návštevníkov je neobvyklé prírodné bohatstvo, pričom je Horný Gemer zároveň jedinou oblasťou na Slovensku, kde nájdete atraktívne prírodné pamiatky zaradené do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Horný Gemer

Je to kraj hôr a hustých lesov, ale aj dolín a horských lúk, pretkaný skalnými tiesňavami, jaskyňami a banskými rudnými žilami. Je to kraj hôr a hustých lesov, ale aj dolín a horských lúk, pretkaný skalnými tiesňavami, jaskyňami a banskými rudnými žilami.

Vedie cezeň Gotická cesta, turisticko – poznávacia trasa, ktorá predstavuje hrady, centrá starých miest a obcí, veľké katedrály aj dedinské kostoly, múzeá a galérie. Mnohé svojim významom presahujú rámec regiónu i Slovenska. 

Inšpirujte sa, čo všetko môžete na Gemeri vidieť.

Kaštieľ Betliar

Táto pozoruhodná stavba sa nachádza sedem kilometrov od baníckeho mesta Rožňava. Kaštieľ Betliar vznikol prerobením pôvodného sídla šľachtického rodu Bebekovcov, ktorí sa na území pod Volovskými vrchmi usadili v 15. storočí. Ak chcete s rodinou navštíviť miesto, ktoré sa podobná priestranstvám z rozprávok, kaštieľ Betliar je rozhodne tým pravým miestom.

Viac zaujímavostí o Betliari nájdete tu.

Muránska Planina

Opradený povesťami a baladami našich veľkých romantikov. Prespievaný v ľudových piesňach a prerozprávaný v rozprávkach našich predkov. Jeden z mnohých nádherných kútov našej malej krajiny. Divoká príroda, strmé bralá, úzke doliny a hlboké lesy. To je Muráň a Muránska planina.

Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského Rudohoria, v oblasti Spišsko – gemerského krasu. Je to výnimočná vápencová a dolomitová planina s krasovými útvarmi. 

Prečítajte si niečo o Muránskej planine.

Jaskyne Slovenského krasu

Národný park Slovenský kras je najjužnejšou súčasťou Slovenského Rudohoria. So svojou rozlohou 346 km² je toto územie vďaka vyvinutej krasovej stavbe, zaradené aj do siete biosférických rezervácií medzinárodného ochranárskeho programu UNESCO človek a príroda.

Medzi najnavštevovanejšie jaskyne na tomto území zaraďujeme predovšetkým jaskyne ako sú Domica, Gombasecká jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa.   

Nech sa páči, kliknite sem pre viac zaujímavostí o jaskyniach slovenského krasu.

Slovenský raj – raj pre turistov

Keď už budete na Gemeri, vybehnúť môžete aj do raja. V severnej časti Slovenského rudohoria, na juh od Hornádskej kotliny medzi Spišskou Novou Vsou, Hranovnicou a Dobšinou vystupuje pohorie, navonok nevýrazné, ktoré v dvadsiatych rokoch 20. dostalo názov Slovenský raj.

Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia s hlbokými roklinami, s vodopádmi a rozľahlými náhornými planinami. Nachádza sa tu 11 národných prírodných rezervácií a 8 prírodných rezervácií.

Ak sa vyberiete do raja, neváhajte si prečítať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

články autora...

Pridaj komentár