Banská Štiavnica (2)

Michaela Vargová 0

Banská Štiavnica je zapísaná na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Každý, kto videl Banskú Štiavnicu len na fotkách, túži ju aspoň raz navštíviť. A každý, kto ju už navštívil, túži sa tam vrátiť znova. Je to naozaj rozprávkovo krásne mesto s množstvom historických pamiatok, zasadené medzi kopce Štiavnických vrchov.

Shutterstock

 

História Banskej Štiavnice

Osud Banskej Štiavnice je oddávna spojený s nálezmi a ťažbou drahých kovov. Už v 12. storočí sa toto územie spomína ako „zem baníkov“ a s jeho rýchlym rozmachom mu kráľ Belo IV. udelil mestské a banské práva.

Priaznivým obdobím pre banskú činnosť bolo aj 18. storočie, kedy v Štiavnici vznikla prvá banská škola v Uhorsku a pre podporu ťažby bola v okolí mesta vybudovaná unikátna sústava vodných nádrží – tajchov.

Zaujímavosti Banskej Štiavnice

Starobylá atmosféra tu dýcha snáď z každého kúta, stačí sa prejsť po kľukatých strmých uličkách.

Jadro mesta tvorí Námestie sv. Trojice lemované honosnými meštianskymi palácmi s monumentálnym morovým stĺpom uprostred.

Nachádza sa tu aj radnica a kostol sv. Kataríny. Kostolov je v meste oveľa viac, väčšina z nich je funkčná. K Štiavnici patria aj jej historické cintoríny, na jednom z nich je pochovaná Sládkovičova Marína. 

Shutterstock

Pôsobivou stavbou je Klopačka, z ktorej sa zvučným klopaním oznamoval baníkom čas fárania.

Banská Štiavnica sa môže tiež pochváliť dvoma zámkami. Starý zámok bol pôvodne kostolom, no v 16. storočí ho prebudovali na protitureckú pevnosť. Aj Nový zámok bol postavený v časoch boja proti Turkom ako súčasť signalizačného systému.

Do mesta sa kedysi dalo vstúpiť piatimi bránami, dnes už stojí len jedna – Piargská. 

A známa banskoštiavnická Kalvária? Tá je na kopci Scharfenberg a je snáď najimpozantnejšou barokovou kalváriou v strednej Európe. Celá jej scenéria s viacerými kaplnkami aj väčšími objektmi je riešená efektne symetricky, horný kostol je dominantou nielen samotnej kalvárie, ale celého okolia.

 

Svätý Anton

Rozsiahlu poľovnícku expozíciu ponúka prehliadka kaštieľa vo Svätom Antone, v neďalekej obci Ilija sa dá zas vidieť starý románsky kostol z 13. storočia.

Štiavnické Bane

Na skok sú Štiavnické Bane s novovybudovanými turisticko-náučnými chodníkmi.

Vyhne

Opačným smerom sa dá zas vyraziť na výlet do Vyhní, kde na mieste kedysi preslávených kúpeľov je dnes v celoročnej prevádzke Vodný raj s množstvom bazénov.

Kamenná

A pri obci sa na úpätí vrchu Kamenná nachádza jedinečný prírodný útvar – Kamenné more.

Čo sa bude páčiť deťom?

Celkom určite to bude banský skanzen vo voľnej prírode pod tajchom Klinger. Časť expozície je na povrchu zemskom, no nezabudnuteľným zážitkom je sfáranie do podzemia, kde vystrojení prilbou, plášťom a lampou absolvujete druhú časť prehliadky.

Zdroj: slovakia.travel

Deti milujú zvieratká! Preto budú mať určite radosť z návštevy Ranču Bôra nad dedinkou Podhorie alebo Farmy Gazdáčik v Banskej Belej. Dá sa tu povoziť na koňoch, poníkoch a somárikoch, popozerať gazdovské zvieratká a ochutnať dobroty z tradičných domácich produktov.

Domáce a lesné zvieratká potešia deti aj v malej ZOO pri Počúvadlianskom jazere.

Tí, ktorí majú chuť niečo vymýšľať, vyrábať a konštruovať, sa určite zabavia v tvorivých dielňach. Kurzy tradičných ľudových remesiel organizuje Múzeum v budove Kammerhofu.

Viac technicky zamerané sú dielne Terra Permonia na Radničnom námestí, kde sa dáva priestor pre prácu s rôznymi nástrojmi. Deti tu môžu píliť, rezať, farbiť, vŕtať, zvárať a je tu aj Mašinkáreň s velikánskym vláčikovým modelom.  

Ubytovanie

Priamo v meste sa dá okrem väčších hotelov vybrať z množstva penziónov a ubytovania na súkromí, v širšom okolí sa dajú nájsť chaty. Zároveň sa tu dá občerstviť v príjemnom prostredí miestnych reštaurácií a kaviarničiek.

Ako tu stráviť rodinný čas?

Už len túlaním sa po samotnom meste a jeho okolí vieme stráviť príjemné dni. Mnohé zo spomínaných objektov sa dajú navštíviť aj ako múzeá. A mnohé pamätihodnosti mesta sú zaujímavé tým, že si tu môžeme vychutnať starú architektúru a umenie priamo v objatí prírody.

Na svoje si prídu aj milovníci turistiky a aj tí, ktorí do kopcov radi šliapu na pedáloch. V okolí Banskej Štiavnice je viacero turistických a náučných chodníkov a rôzne náročných cyklotrás. Všetky sú značené a pomerne dobre udržiavané. 

Ak sa chcete vybrať na rodinný výlet na najvyšší kopec Štiavnických vrchov Sitno, nech sa páči. Možné je to pešo priamo z mesta, červená značka má začiatok na Radničnom námestí. Dá sa však autom vyviezť na parkovisko k jazeru Počúvadlo a odtiaľ zahájiť výstup po zelenej. Cestou sa možno osviežiť pri lesnej studničke, pokochať sa výhľadom z vrcholu Sitna a zastaviť sa na zrúcanine Sitnianskeho hradu.

Sitno, zdroj: slovakia.travel

A keďže k letu patrí voda, známe Štiavnické tajchy a jazerá poskytujú aj možnosť okúpať sa. Na Počúvadle sa dajú vypožičať člnky a vodné bicykle, Richňava je obľúbená medzi potápačmi a na mnohých môžete vidieť vášnivých rybárov.

Banská Štiavnica skutočne poskytuje veľa možností pre príjemnú rodinnú dovolenku. Ak potrebujete poradiť, mesto  ponúka turistom a návštevníkom svoje služby prostredníctvom Informačného centra ma Trojičnom námestí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár