Novohradský región sa rozprestiera na juhu stredného Slovenska, v širokom okolí mesta Lučenec a presahuje až za hranice Maďarska.
Patrí medzi významné historické regióny s líniou hradov Novohrad, Šomoška, Fiľakovo, Divín, Modrý Kameň, Halič, Hodejov. Tie sú v súčasnosti hojne navštevované turistami, ktorí sa v horúcom lete nechajú zlákať aj vodnou nádržou v Ružinej či termálnym kúpaliskom v Dolnej Strehovej.
Sever Novohradu je skôr hornatý, s typickým lazníckym osídlením. V malých dedinkách, turistami málo navštevovaných, nájdete pokoj a ticho. Pozývame Vás do Polichna a Ábelovej, kde takmer celý svoj život prežila spisovateľka Božena Slančíková – Timrava (*1867 ⴕ 1951).
Polichno. Foto: autorka Polichnianska fara Jej rodiskom bolo Polichno, evanjelická fara, ktorá tu stála od roku 1827 a kde bol jej otec farárom. Pomerne veľká budova dedinskej fary stojí nad Polichnianskym potokom, oproti kostolu, v areáli farského dvora.
Stojí hrdo, akoby si bola vedomá vzácnych ľudí, ktorí v nej bývali a pôsobili. Okrem Timravy to boli evanjelickí farári, o ktorých záznamy v kronike hovoria, že sa starali o majetok cirkvi, o svojich cirkevníkov aj o veci verejné.
V súčasnosti sa na fare už nebýva, dochádzajúci farár tu má svoju kanceláriu a v zimných mesiacoch sa tu konajú bohoslužby, aby sa nemuselo kúriť v kostole.
Vo fare zriadila obec múzeum – pamätnú izbu Boženy Slančíkovej Timravy zariadenú dobovým nábytkom a informáciami o jej živote. Ak sa chcete dostať dnu, ohláste sa vopred.
Boženkin pokojík Faru označuje pamätná tabuľa venovaná spisovateľke. Cez malú bránku prejdete krytým dreveným postením do domu. Zo vstupnej predsiene sa dá po stranách vojsť do kancelárie aj kuchyne, rovno sa vchádza do radu troch veľkých priechodných izieb.
Tá krajná, s okienkom smerom ku kostolu, bola dievčenskou izbou, v ktorej spolu bývali sestry Slančíkové. V nej písavala Božena svoje práce a sama ju vo svojich pamätiach nazýva „pokojík“.
Foto: autorka Túžba po vzdelaní Božena navštevovala miestnu školu len 2 roky, inak ju aj s jej súrodencami vyučoval otec doma. Ako 14-ročná nastúpila ešte na rok do meštianky, ale potom žila opäť doma, na fare v Polichne.
Venovala sa ženským domácim prácam, ale aj rada a veľa čítala. Vďaka otcovi sa na faru dostávala národná tlač. Okrem nej prečítala Božena do svojich dvadsiatich rokov desiatky diel slovenských aj svetových autorov.
Vnímala vtedy aktuálne literárne trendy, poznala maďarské diela, ruskú literatúru, rada čítala Dostojevského. Sama o sebe povedala: „Od Dostojevského som ochorela…“
Na polichnianskej fare sa žilo podobne, ako v iných intelektuálnych rodinách na odľahlom slovenskom vidieku. Spoločensky sa žilo najmä pri občasným návštevách susedných farárov a učiteľov, cez prázdniny chodievali domov zo štúdií bratia so svojimi priateľmi. Mládež vtedy hrávala spoločenské hry, karty, veľa sa spievalo.
Polichniansky kostol Hneď oproti fare je evanjelický kostol, postavený v roku 1788 s neskôr dostavanou vežou. Popri jeho priečelí sa týčia mohutné lipy, ktoré dal v roku 1873 vysadiť Boženin otec, farár Pavel Slančík na pamiatku vysvätenia a obnovenia chrámu. On sa tiež postaral o jeho obnovu, rozšírenie a dal namaľovať hlavný oltárny obraz s motívom Krista so Samaritánkou, keďže pôvodný bol už zničený.
V tomto kostole bola malá Boženka spolu so svojím dvojčaťom, bratom Bohuslavom, krstená. O pár rokov neskôr tu bola spolu s ostatnými mladými ľuďmi z dediny konfirmovaná. Svadobné zvony jej však nezazneli, keďže sa nikdy nevydala.
foto: autorka Mladá spisovateľka Svoje prvé veršíky si mladá Slančíková písala do zošita. Neboli určené na uverejnenie, ale ako vtipné bonmoty sa dali spievať na melódie vtedy módnych piesní a trefne v nich zobrazila postavy z jej okolia, priateľov a rodinných známych. Vedela vystihnúť charaktery ľudí, ich postoje a vzťahy.
V príbehoch zasadených do dedinského alebo malomestského prostredia svojho rodného kraja podávala dokonalý popis ľudí a ich mentality, vlastností i zmýšľania, kritizovala praktiky bežného dedinského života, ale aj súdobé politické, národnostné, či hlavné myšlienkové prúdy.
Túžba po ženíchovi Častým motívom Timraviných diel sú osudy dievčat, ktorých jediným cieľom je nájsť si ženícha a vydať sa. No Božena ostala slobodná. Príležitostne chodievala k svojmu bratovi Pavlovi Slančíkovi, ktorý bol farárom na dolnom Novohrade, a kým sa neoženil, pomáhala mu viesť domácnosť.
Nejaký čas prežila v Dolnom Kubíne ako spoločníčka istej vdovy, príbuznej P. O. Hviezdoslava. Z tohto pobytu si odniesla skúsenosti, ktoré vložila do odvážne sarkastickej novely. Svoje diela uverejňovala spočiatku len v periodikách, no neskôr už vydávala aj samostatné knižné diela.
Tradičná izba v matičnom dome v Polichne. Foto: autorka Timravin chodník Keď sa prejdete po dedine, veľa vecí Vám Timravu pripomenie. Obecná škola slúži dnes ako Knižnica B. S. Timravy. Domáci Vám radi ukážu dom (dnes už len ruinu), v ktorom vraj bývali „jej“ Ťapákovci.
Dom Matice slovenskej je zariadený ako tradičný polichniansky dom, kde má Timrava tiež svoje miesto. A pred budovou fary je turistický rázcestník, ktorý Vás nasmeruje na Timravin náučný chodník so 14 zastávkami s infopanelmi a vyznačuje aj odbočky na cyklotrasy.
Chodník Vás napokon privedie k studničke Timrava, k nej rada Božena chodievala a tu pod hruškou v lete rada sedela a písala. Podľa tejto studničky si napokon zvolila aj svoj pseudonym.
Abelová V roku 1909 zomrel Timravin otec a ona sa ako slobodná 42 ročná spolu s matkou musela vysťahovať zo služobného bytu v Polichne. Odišla bývať do susednej Ábelovej, kde bol farárom jej brat, ale pre Timravu bolo toto obdobie mimoriadne náročné.
E. M. Šoltésová sa snažila pre ňu vybaviť pracovné miesto kustódky národopisných zbierok SNM v Martine a pomôcť jej k spisovateľskej profesionalizácii, oboje však neúspešne.
Timrava túžila stať sa poštárkou, ale ani to sa jej nepodarilo. Nakoniec sa v Ábelovej zamestnala ako opatrovateľka v škôlke, kde dostala byt a žila v ňom ešte aj na dôchodku, kým sa nepresťahovala k svojej neteri do Lučenca.
Timravin dom v Ábelovej. Foto: autorka Pred budovou niekdajšej škôlky pri kostole stojí na podstavci busta Boženy Slančíkovej Timravy. Upozorňuje na jej pamätný dom, v ktorom je zriadené literárno-historické múzeum, expozícia venovaná životu a dielu tejto významnej slovenskej prozaičky.
Zaujímavým exponátom je spisovateľkina kuchárska kniha a písací stôl, za ktorým pracovala. Prehliadku tunajšieho múzea si takisto treba dohodnúť telefonicky vopred.
Loading...