Drevené kostolíky pod Vihorlatom (autom)

Gabriel Pavlík 0

Slovensko je krásna krajina plná histórie, prírody, ako aj histórie v prírode. Hrady, zámky, kaštiele,… i drevené kostolíky.

Drevený kostolík Nanebovstúpenia Pána, Šmigovec
foto: autor

Začať túto časť môžeme tak isto ako prvú – v Humennom, pokračovať v prvej časti návratom z Uliča do Stakčína, alebo zvoliť trasu z Michaloviec cez Sobrance smerom na Ubľu.

Cestou z Michaloviec do Sobraniec sa pokocháte tak sopečným pohorím Vihorlat s jeho najvyšším rovnomenným vrchom, ako aj vodami Zemplínskej Šíravy. Ak máte dostatok času a chuť, cestou ku kostolíkom alebo naspať si urobte zachádzku na Morské oko – jazierko v sopečnom kráteri, ku ktorému sa dostanete peši z parkoviska nad obcou Remetské Hámre.

Obec Kalná Roztoka (okres Snina)

Chrám sv. Jána Krstiteľa, Kalná Roztoka
foto: autor

Vráťme sa však do Stakčína. Tentokrát si po hlavnom ťahu vychutnávame okolitú prírodu, občas srnky, no po pár kilometroch je potrebné hlavný ťah na Kolonicu opustiť a odbočiť naľavo.

Kostolík zbadáte hneď po vjazde do obce po ľavej strane na kopčeku nad domami. Dostať sa až k nemu znamená odbočovať doľava až dovtedy, kým sa nedostanete na vjazdovú cestičku priamo na kopček s chrámom.

Drevený chrám bol postavený na prelome 17. a 18. storočia, zasvätený je sv. Jánovi Krstiteľovi. Pôvodné stál na náprotivnom kopci, kde je dodnes starý cintorín a slivkový háj. Ako jediný v tomto regióne je omietnutý a obielený – v tzv. „kožuchu“.

GPS: N48°58‘9,7“; E22°19‘33“

Tip: Zachádzkou do Kalnej Roztoky sme obišli obec Kolonica, neďaleko ktorej (na Kolonickom sedle) možno nájsť astronomické observatórium patriace pod Vihorlatskú hvezdáreň v Humennom.

Obec Šmigovec (okres Snina)

Chrám Nanebovstúpenia Pána, Šmigovec
foto: autor

Z Kalnej Roztoky pokračujeme smerom na obec Ubľa, v ktorej by sme mohli prejsť na Ukrajinu, ale my odbočíme vpravo a v obci Dúbrava začneme zachádzku do obcí Šmigovec a Hrabová Roztoka.

Kostolík v Šmigovci je nenápadný hlavne v čase, keď je lístie na stromoch, prezradia ho však neprehliadnuteľné tabule oznamujúce aj kostolík v Hrabovej Roztoke. K tomu šmigoveckému sa dostaneme peši mostíkom ponad miestny Rovný potok a zdolaním niekoľkých schodov z kameňa.

Drevený chrám bol postavený v roku 1775 a je zasvätený Nanebovstúpeniu Pána. Jeho zvláštnosťou je opláštenie doskami a omietnutie vnútorných stien vápnom.

GPS: N48°53‘30,6“; E22°19‘8“

Obec Hrabová Roztoka (okres Snina)

Chrám sv. Bazila Veľkého, Hrabová Roztoka
foto: autor

Už spomínané tabule v Šmigovci nás naviedli na cestu do Hrabovej Roztoky. Obec treba prejsť v podstate celú až kým sa po ľavej strane nezjaví kopček s kostolíkom. Schody týmto kopcom nás doviedli k bráne plota, ktorý je stále vo výstavbe, chrám sa však skveje v plnej kráse.

Drevený chrám pochádza z polovice 18. storočia a je zasvätený sv. Bazilovi Veľkému. V minulosti bol chrám oplotený drevenou ohradou, v súčasnosti je budovaná nanovo.

GPS: N48°52‘40,3“; E22°17‘58“

Tip: Máte pas? Ukrajina je za rohom, stačilo v Ubli neodbočiť.

Obec Ruská Bystrá (okres Sobrance)

Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša, Hrabová Roztoka
foto: autor

Cestou z obce Dúbrava opustíme okres Snina a Prešovský kraj a ocitneme sa v okrese Sobrance v Košickom kraji. Na južnom konci Ruského Hrabovca odbočíme doprava. Po pár kilometroch vojdeme do nenápadnej obce a museli sme si všimnúť nenápadnú vyblednutú smerovku do nenápadnej odbočky, ktorou sme sa dostali ku kostolíku.

Drevený chrám pochádza zo začiatku 18. storočia, zasvätený je Preneseniu ostatkov sv. Mikuláša – biskupa.

GPS: N48°51‘24,4“; E22°17‘47,7“

Tip: 7 kilometrov juhozápadne od Ruského Hrabovca leží obec Podhoroď. V jej severnej časti možno navštíviť Podhorodský hradný vrch a zrúcaninu Tibavského hradu.

Obec Inovce (okres Sobrance)

Chrám sv. Michala Archanjela, Inovce
foto: autor

Z Ruského Hrabovca sa odbočkou na opačnú stranu dostaneme do Inoviec. Na záver tejto časti navštívime obec, ktorou sa treba pomotať, aby sme zbadali, kde je kostolík. Keďže sa do obce dostaneme cestou ponad dolinu, možno povedať, že kostolík treba hľadať na náprotivnom kopci.

Drevený chrám postavili začiatkom 19. storočia, zasvätený je sv. Michalovi Archanjelovi.

GPS: N48°49‘30,6“; E22°21‘26“

Tip: 4 kilometre juhozápadne od Inoviec leží obec Beňatina, v katastri ktorej sa nachádza vyhľadávané jazierko vo vápencovom kameňolome. Vďaka podobnosti s Plitvickými jazerami ho nazývajú Malé Chorvátsko.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár