Spišský hrad. Unesco poklad

Juraj Jánošík 0

Spišský hrad patrí k jedným z najrozsiahlejších hradov v strednej Európe. Rozprestiera sa na ploche, ktorá prevyšuje 4 hektáre.

Skala, na ktorej je hrad postavený, má nadmorskú výšku 634 metrov, pričom tá prevyšuje okolitý terén takmer o 200 metrov.

Spišský hrad s deťmi
Spišský hrad. Shutterstock

História Spišského hradu

Vďaka svojej polohe a majestátnosti si tento hrad získal v stredoveku povesť nedobytnej pevnosti, ktorú veľa útočníkov radšej obišlo, než by sa malo púšťať do zdĺhavého obliehania.

Prvé zmienky o Spišskom hrade sa datujú do obdobia 11. až 12. storočia. Hrady, ako bol aj ten Spišský, sa skvelo osvedčili pri vpáde Tatárov, ktorým sa v roku 1241 podarilo vyplieniť veľkú časť Uhorska.

Sám uhorský kráľ Belo IV. si uvedomoval dôležitosť hradov, takže počas obdobia jeho vlády pozorujeme aj rozširovanie Spišského hradu.

Zaujímavosti o Spišskom hrade

Múry Spišského hradu si pamätajú veľmi veľa vládcov a hradných pánov, ktorým sa tam na istý čas podarilo vládnuť. V rámci Uhorska sa o hrad bilo mnoho významných šľachticov, ale veľa krát bezvýsledne.

Hrad chcel dobyť aj slávny Matúš Čák Trenčiansky, no nepodarilo sa mu to. V roku 1443 sa hradným pánom stal Ján Jiskra z Brandýsa, známy aj ako mentor a ochranca mladého uhorského kráľa Ladislava Pohrobka.

spišský hrad s deťmi, unesco
Spišský hrad, Shutterstock

V poslednom období Uhorska pred vládou Habsburgovcov, patril hrad bohatej rodine Zápoľských. Ján Zápoľský, neslávne známy pán Sedmohradska, ktorý sa nezapojil do bitky pri Moháči v roku 1526, bol jeho posledným kráľovským majiteľom.

Od 16. storočia sa vo vlastníctve hradu striedali rôzne šľachtické rody.  Boli nimi Thurzovci a neskôr Csákyovci, ktorým hrad patril až do roku 1945.

Spišský hrad Unesco

Spišský hrad niekoľkokrát vyhorel a bol znova prebudovaný do pôvodnej podoby. Po poslednom požiari v roku 1780 hrad opustila posledná vojenská posádka a odvtedy z neho bola opustená rozvalina.

Život sa do neho začal vracať po začiatku rekonštrukčných prác, ktoré začali v 80-tych rokoch 20. storočia. Dnes patrí hrad do zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO a je jedným z najnavštevovanejších turistických miest na Slovensku.

Spišský hrad, Kaplnka
Shutterstock

 

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Spišský hrad je ideálnym miestom na rodinný výlet s malými deťmi, keďže jeho prehliadku spolu so sledovaním sprievodného programu zvládne každý.  Stredoveká atmosféra mocných rytierov, krásnych šľachtičných, zručných kováčov a šikovných sokoliarov sa vašim ratolestiam bude určite veľmi páčiť. 

Na hrad sa dostanete z parkoviska po asfaltovom chodníku, cesta je vhodná aj pre kočíky, ale v samotnom areáli hradu to už s kočíkom „nedáte“.  Vhodné bude preto pre menšie deti zabezpečiť si nejaký nosič.

Príroda v okolí Spišského hradu

Krajina Spiša, ktorá sa rozprestiera v okolí hradu, je charakteristická rovinatým rázom, ktorý miestami prechádza do pahorkatiny.

Z východnej strany sa nachádzajú Levočské vrchy a zo západu ho na severe lemujú Vysoké Tatry a z juhu Slovenský Raj. Neďaleko sa nachádzajú mestá Poprad a Kežmarok, ktoré sú vstupnými bránami do Vysokých Tatier, nášho najvyššieho pohoria.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár