FIRST LEGO League(FLL) nie je len obyčajná robotická súťaž pre mladých, ktorá sa koná raz ročne. Za FLL sa skrývajú desiatky tímov, ktoré riešia úlohy (misie) kreatívnym spôsobom a pritom sa nejedná o obyčajné lego roboty, ktoré vytvárajú.
Každý robot je unikátny nie len svojim výzorom, ale aj spôsobmi, ktorými dokáže riešiť jednotlivé misie, a to závisí aj od naprogramovania. A práve toto všetko jednotlivé tímy veľmi radi prezentujú verejnosti.
Zdroj: fll.sk FLL bolo prezentované aj na podujatí Slovak ring, o ktorom nám porozpráva pán Daniel Zverko zo spoločnosti Nextéria:
Prečo ste sa rozhodli pre promo práve na podujatí Slovakia ring? Jednalo sa o jeden z najväčších eventov na Slovakia ringu a cieľom bolo osloviť maximum potenciálnych “hráčov”, nakoľko automobilové preteky priťahujú rodiny a deti, ktorých fascinuje technika a súťaže.
Aké ste mali dojmy z tohoto podujatia? Areál Slovakiaringu je úžasný priestor plný intenzívnej súťažnej energie, tímoveho ducha a kultúry pretekania. Je to úplne nový areál a urobil na nás neskutočne dobrý dojem. Za všetko citát p. učiteľky zo súťažného tímu DCA Team z Dubnice nad Váhom, ktorí boli s nami na Slovakia ringu: “Zároveň Vám chcem ešte raz poďakovať v mene svojom a aj mojich žiakov za zážitok a skúsenosť, na ktorú budú dlho spomínať.”
Čo ste návštevníkom ukázali/predviedli? Mali sme pre návštevníkov pripravený kompletne postavený súťažný set (tzv. challenge-set), ktorý pozostáva zo súťažného stola rozmerovo podobný ako biliardový stôl, súťažnej podložky so značkami pre navigáciu robotov a súťažných misií. Súťažne misie sú z lega postavené mechanizmy podľa presne stanovených návodov, ktoré musia roboty počas súťaže ovládať a tak zbierať body. Nakoniec sme mali pripravené 3 roboty, pričom jeden bol špeciálne postavený pre prezentáciu na Slovakia ringu – diaľkovo ovládané pretekárske auto z lega.
Taktiež sme mali chlapcov a p. učiteľku zo súťažného tímu DCA Team z Dubnice nad Váhom, ktorým patrí naša veľká vďaka za spoluprácu.
Zdroj: fll.sk Čo najviac zaujímalo návštevníkov ohľadne FLL? Hlavná fascinácia bola smerovaná na fakt, že súťaž umožňuje deťom už vo veľmi mladom veku vďaka premyslenému konceptu súťaže First Lego League programovať autonómne roboty, ktoré autonómne chodia po stole a plnia stanovené úlohy. A samozrejme fakt, že je to celé z lega:-) Častými otázkami bol spôsob prihlásenia sa do súťaže, pravidlá, kalendár súťaže a pod.
Európska noc výskumníkov Dňa 25. 9. 2015 sa na Slovenku konalo podujatie Európska noc výskumníkov, kde nechýbalo ani FLL. Navštívili ste nás v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Poprade a v Košiciach. O svoje dojmy z podujatia sa s nami podelil tím The Benders z AMAVET klubu 958 zo Žiliny pod vedením pána Miroslava Pienčáka:
Čo Vás viedlo k tomu, aby ste sa zúčastnili na podujatí? Zdroj: fll.sk Podujatie bolo fajn, chodíme tam ako návštevníci každý rok, na prvom ročníku som sa dokonca rozhodol založiť náš klub robotiky. Preto som aj rád prijal pozvanie, tiež by som sa potešil, keby v Žiline vzniklo viacero robotických krúžkov a tiež myslím, že aj ako klub sa potrebujeme občas niekde prezentovať.
Čo ste návštevníkom predviedli? Mali sme tam robota, ktorý skladal Rubikovu kocku, to deti dosť zaujímalo a našiel sa aj jeden chlapec, ktorý nás dostal do kolien. Z vrecka vytiahol svoju vlastnú kocku a poskladal ju o 3 ťahy rýchlejšie ako robot.
V stánku bol robot – škrupinkár, ktorý miešal 3 lego kolieska (škrupinky) a v jednej bol ukrytý cukrík. Deti sa s ním hrali, kým sa nedostali k cukríku.
Ďalej sme doniesli aj sumo ihrisko a chlapci pripravili 2 jednoduchých sumo bojovníkov. Deti si tipovali, ktorý z nich vyhral a tiež za to dostávali cukrík… Toto si organizátori zavolali aj na pódium a dali deťom aj nejaké odmeny.
Čo najviac zaujímalo návštevníkov ohľadne FLL? Pri FLL stole sa zastavovalo veľa ľudí, dosť sa nás pýtali ako často mávame schôdzky a ako prebieha príprava.
Zdroj: fll.sk Niekoľko učiteľov sa pýtalo na finančnú stránku súťaže s tým, že nemajú moc z čoho zabezpečiť takéto náklady. Vypočul som si aj taký názor, že o súťaži vedia a páči sa im, ale radšej sa zapájajú do menej nákladných súťaží (Trenčiansky robotický deň, RBA, RoboRave).
No a asi taká klasická vec, niektoré učiteľky by sa tomu aj radi venovali, ale potrebovali by nejaké školenie, ako pracovať s Legom Mindstorms, príp. materiály v slovenčine. Povedal som im, že existuje krátke školenie a odkázal som ich na výborné knihy, ktoré máme nakúpené my. Mohli si ich tam aj prelistovať, sú síce v angličtine, no to je možno aj pozitívne pre deti.
Y-GAMES Ak Vás naše promo aktivity zaujali, tak nás neváhajte navštíviť na najbližšom podujatí Y-GAMES, ktoré sa uskutoční 17.10.2015 na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave (pri ZOO). Tešíme sa na Vás!
Ďakujem za rozhovory. Bližšie informácie o FLL nájdete na www.fll.sk.
Loading...