Detské záujmové krúžky na školách

Mirka Gregová 28
Malovanky

Začína nám školský rok a s ním kopec starostí. Nákupy, nákupy, nákupy. Malí veľkí školáci, niektorí utekajú do tried s radosťou, niektorí so slzičkami v očiach.

A my sme radi, že aj v byte už bude na chvíľku ticho, že nemusíme každú minútku striehnuť z okna, či sa nášmu drobcovi na preliezkach niečo nestalo.

O pár dní prídu naše deti domov zo školy a budú mať so sebou aj zoznam krúžkov, na ktoré sa môžu zapísať. Nám sa to zdá ako skvelý nápad, veď aspoň nemusia samé tak skoro utekať domov a vysedávať pri telke, alebo s nimi nemusíme znova utekať my do nejakého centra voľného času. Je to však naozaj také skvelé riešenie ako sa zdá?

 

 

Ak sa rozhodujeme, kam dať naše dieťa na záujmový krúžok, mali by sme si odpovedať na pár otázok:

 

 

 • sme obaja rodičia pracujúci a nemáme flexibilnú pracovnú dobu? Musíme byť v robote od rána do neskorého popoludnia? Ak áno, tak potom je školský krúžok najvhodnejšou alternatívou, pretože nemusíme tŕpnuť, či sa naše dieťa vráti samé domov, alebo či sa v družine nenudí a tak podobne.

   

 • Je niektorí z nás /rodičov/ doma na materskej, či má voľný pracovný čas a je sám sebe pánom? Potom je dobré myslieť na to, ako veľa času s našim dieťaťom trávime.

  Podľa mnohých výskumov rodič s dieťaťom hovorí nanajvýš 10 minút denne. Smutná, ale pravdivá štatistika. Naše deti sú „od rána do večera“ v škole a večer je celá rodina rada, že sedí pri telke a môže nerušene oddychovať. Na rozhovory tak neostáva čas. Pri pracujúcich rodičoch je to pochopiteľné a tí by potom nedostatok času mali deťom vynahrádzať počas víkendov, sviatkov, prázdnin.

  Ak však máme toľko času, že si po dieťa môžeme na obed prísť a priniesť ho domov, alebo ho odniesť na tréning, mali by sme to využiť. Aj v tom najrýchlejšom prípade, teda ak máme auto, strávime s našim malým aspoň desať – pätnásť minút, kedy nám náš drobec plný nadšenia porozpráva, čo bolo cez deň v škole a my počas obeda ešte nie sme natoľko unavení, že by sme ho nedokázali vnímať a nepreniesol by na nás svoju energiu.

  Druhou stránkou výberu krúžku by mala byť aj odpoveď na otázku, či chceme mať svoje dieťa dobré v tom, čomu sa bude venovať. Školské krúžky sú o tom, že zmysluplne využijú čas našich detí, ale neurobia z nich hudobných virtuózov, ani špičkových športovcov. Na to potrebujeme dieťa zapísať či už do umeleckej školy, alebo do športového klubu.

  Nezabúdajme na to, že školské krúžky sú často aj o tom, aby učitelia boli aspoň o trochu viac ohodnotení, ako sú a preto na základe poukazov na krúžky, si privyrábajú. Nie sú to však ľudia, ktorí majú s mimoškolskými aktivitami dlhoročné skúsenosti, a ktorí to robia na plní úväzok. Sú to tí istí učitelia, ktorí doobeda učia a poobede sa snažia byť pri plnom vedomí, aby boli schopní sa ešte venovať našim deťom na krúžkoch.

  Je to teda na zváženie, či nechať dieťa pod jednou strechou, pričom bez strachu môžeme pracovať a venovať sa našim každodenným činnostiam. Alebo či sme dostatočne flexibilní na to, aby sme náš časový harmonogram vedeli upraviť dieťaťu a chodili s ním po záujmových aktivitách aj mimo školských tried.

  Myslím, že aj keď materská dovolenka vôbec nie je dovolenkou a mamičky si často nenájdu ani minútku na oddych, pokiaľ je to aspoň trochu možné , mali by zobrať kočík, vybrať sa do školy po staršieho súrodenca a odprevadiť ho raz – dvakrát týždenne na krúžok – čerstvý vzduch pomôže aj tomu klbku v kočíku, aj mamičke a náš veľký malý školák si do života zoberie predstavu mami, ktorej môže všetko porozprávať a plne dôverovať.

   

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 2,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Milá autorka, nie je ľahké dochádzať každý deň po dieťa do školy a tiež tá mamička musí prejsť cez čerstvý vzduch, či prší, či sneží, či je smog, či je mínus 20 pod nulou ako vlani. Proste chodí si po staršie dieťa aj v tých najhorších klimatických podmienkach a musí si poň zájsť aj v prípade choroby seba či bábätka, keď je ako ja , odkázaná len na seba a svoje vlastné sily. Ja som chodila s mojím teraz už dvojročným synom od narodenia na krúžok jeho staršieho brata, ale keby boli niečo také mali v škole, tak ho radšej prihlásim tam. Ono zas až takí neodborní tí učitelia nie sú, naopak, vyberú si krúžok, ktorý je pre nich aj hobby, v čom sú dobrí. A nevyše tie školské krúžky sú neporovnateľne lacnejšie, čo je pre rodinu s viacerými deťmi dosť podstatné.A to že si chudáci učitelia privyrobia asi tak 100 Sk za jednu hodinu a zvyšok ide škole by som im teda nevyčítala. Ja si myslím, že ak si dieťa nájde v školských krúžkoch niečo zaujímavé malo by chodiť, lebo čokoľvek sa človek v živote naučí, dá mu to väčší rozhľad.

 2. Milá autorka, nie je ľahké dochádzať každý deň po dieťa do školy a tiež tá mamička musí prejsť cez čerstvý vzduch, či prší, či sneží, či je smog, či je mínus 20 pod nulou ako vlani. Proste chodí si po staršie dieťa aj v tých najhorších klimatických podmienkach a musí si poň zájsť aj v prípade choroby seba či bábätka, keď je ako ja , odkázaná len na seba a svoje vlastné sily. Ja som chodila s mojím teraz už dvojročným synom od narodenia na krúžok jeho staršieho brata, ale keby boli niečo také mali v škole, tak ho radšej prihlásim tam. Ono zas až takí neodborní tí učitelia nie sú, naopak, vyberú si krúžok, ktorý je pre nich aj hobby, v čom sú dobrí. A nevyše tie školské krúžky sú neporovnateľne lacnejšie, čo je pre rodinu s viacerými deťmi dosť podstatné.A to že si chudáci učitelia privyrobia asi tak 100 Sk za jednu hodinu a zvyšok ide škole by som im teda nevyčítala. Ja si myslím, že ak si dieťa nájde v školských krúžkoch niečo zaujímavé malo by chodiť, lebo čokoľvek sa človek v živote naučí, dá mu to väčší rozhľad.

 3. no mne sa tiez tento clanok velmi nepozdava, autorka kruzky v skole prakticky dehonestovala na uloznu pre deticky, ktore nemaju dost flexibilnych a neviem este akych rodicov a este k tomu na dost nekvalitnu uloznu… mam doma prvacika a stopercentne ho na jeden kruzok dam a verim, ze je to pre jeho dobro…

 4. no mne sa tiez tento clanok velmi nepozdava, autorka kruzky v skole prakticky dehonestovala na uloznu pre deticky, ktore nemaju dost flexibilnych a neviem este akych rodicov a este k tomu na dost nekvalitnu uloznu… mam doma prvacika a stopercentne ho na jeden kruzok dam a verim, ze je to pre jeho dobro…

 5. Je to o peniazoch a vzdialenosti. Na meterskej dovolenke mamicka nebude vecne. Je lepsie ak je dieta v skole a chodi dajme tomu na nejake sportove hry v skole ,ako sedi doma pred televizorom. Je tazke vodit jedno dieta na kruzok a je neporovnatelne tazsie chodit s viacerymi detmi. matka je upachtena a nervozna. Ten clanok je taky idealisticky v zmysle, co je najlepsie pre vase dieta, ale nic sa tam nepise o tom , co je najlepsie pre celu rodinu. Ak niekto ma talent a zaujem potom sa to vyplati, ak je niekto len priemerny, potom su to zbytocne nervy pre celu rodinu a ucitel v skole mu staci. Na zaciatku je to vsak tazke odhadnut.

 6. Je to o peniazoch a vzdialenosti. Na meterskej dovolenke mamicka nebude vecne. Je lepsie ak je dieta v skole a chodi dajme tomu na nejake sportove hry v skole ,ako sedi doma pred televizorom. Je tazke vodit jedno dieta na kruzok a je neporovnatelne tazsie chodit s viacerymi detmi. matka je upachtena a nervozna. Ten clanok je taky idealisticky v zmysle, co je najlepsie pre vase dieta, ale nic sa tam nepise o tom , co je najlepsie pre celu rodinu. Ak niekto ma talent a zaujem potom sa to vyplati, ak je niekto len priemerny, potom su to zbytocne nervy pre celu rodinu a ucitel v skole mu staci. Na zaciatku je to vsak tazke odhadnut.

 7. Suhlasim s Jankou. Ja si nie som ani natolko istá, či je to dobré pre dieťa prváka, keď je niekoľkokrát týždenne rozvážané po krúžkoch. My sme bývali v Dúbravke a dochádzali sme na tenis k botanickej záhrade. Mám auto, ale chodím do práce, takže bol zo mňa šofér. A aj deti boli znechutené, že stále sa niekam musíme presúvať na presný termín. Neviem, možno sa mýlim, ale pre prvákov sú krúžky v škole podľa mňa dobrým riešením, nemusia sa presúvať, sú s kamarátmi zo školy a môžu sa prejaviť, v čom sú dobrí. Nemyslím si, že toto má vplyv na množstvo času, ktorý strávim aktívnou pozornosťou dieťaťu.

 8. Suhlasim s Jankou. Ja si nie som ani natolko istá, či je to dobré pre dieťa prváka, keď je niekoľkokrát týždenne rozvážané po krúžkoch. My sme bývali v Dúbravke a dochádzali sme na tenis k botanickej záhrade. Mám auto, ale chodím do práce, takže bol zo mňa šofér. A aj deti boli znechutené, že stále sa niekam musíme presúvať na presný termín. Neviem, možno sa mýlim, ale pre prvákov sú krúžky v škole podľa mňa dobrým riešením, nemusia sa presúvať, sú s kamarátmi zo školy a môžu sa prejaviť, v čom sú dobrí. Nemyslím si, že toto má vplyv na množstvo času, ktorý strávim aktívnou pozornosťou dieťaťu.

 9. Tak ja s clankom v mnohych veciach suhlasim.

  Co sa tyka pristupu ucitelov – to je absolutne presne; vedu kruzky na prilepsenie k platu a v skutocnosti si to tam ‚odsedia‘ a ‚odskriekaju‘ akurat su este nervoznejsi pretoze je to poobede.

  Dalsia vec, ktora mi pride dost riskantna, je ‚zaskatulkovanie‘ deti. Ak je dieta v skole zname ako ‚dobry‘ alebo ‚zly‘ ziak, tak presne s tak sa k nemu ten znamy ucitel bude chovat aj na kruzku, pretoze uz ma vybudovany predsudok. Cim vlastne brani v pripadnom rozvoji v danej aktivite a len velmi tazko sa da ocakavat objektivita.

  Tym nechcem uplne odmietat skolske kruzky, ale suhlasim ze je to jednoduche riesenie a do znacnej miery ‚odkladisko‘ na stravenie casu.

 10. Tak ja s clankom v mnohych veciach suhlasim.

  Co sa tyka pristupu ucitelov – to je absolutne presne; vedu kruzky na prilepsenie k platu a v skutocnosti si to tam ‚odsedia‘ a ‚odskriekaju‘ akurat su este nervoznejsi pretoze je to poobede.

  Dalsia vec, ktora mi pride dost riskantna, je ‚zaskatulkovanie‘ deti. Ak je dieta v skole zname ako ‚dobry‘ alebo ‚zly‘ ziak, tak presne s tak sa k nemu ten znamy ucitel bude chovat aj na kruzku, pretoze uz ma vybudovany predsudok. Cim vlastne brani v pripadnom rozvoji v danej aktivite a len velmi tazko sa da ocakavat objektivita.

  Tym nechcem uplne odmietat skolske kruzky, ale suhlasim ze je to jednoduche riesenie a do znacnej miery ‚odkladisko‘ na stravenie casu.

 11. Nie , len syna rozvážam od piatich rokov dva krát do týždňa na krúžok( teda už začíname štvrtý rok), takže veľmi viem koľko námahy a odriekania od mňa a jeho súrodencov to žiada. Keby mali judo či karate na škole, tak ho tam s kľudným svedomím dám, ale bohužiaľ…..

 12. Nie , len syna rozvážam od piatich rokov dva krát do týždňa na krúžok( teda už začíname štvrtý rok), takže veľmi viem koľko námahy a odriekania od mňa a jeho súrodencov to žiada. Keby mali judo či karate na škole, tak ho tam s kľudným svedomím dám, ale bohužiaľ…..

 13. Kludne by som dceru prihlasila aj na kruzky v skole – aspon podla preferencii sa da zistit od ostatnych rodicov, aka je uroven toho-ktoreho kruzku a NIE ZASKATULKOVAT KRUZKY AKO NA ODKLADNU PRE DETI A ZAROBKOVU CINNOST UCITELOV. O tej zarobkovej cinnosti som sa s nimi v nasej skole rozpravala a vacsina z nich kruzky tento rok neotvara, pretoze casovo to nestihaju – maju predsa aj vlastne rodiny a nemaju KAM odlozit vlastne deti. A financne im to az tak nepolepsi, aby kvoli tomu tie vlastne deti a rodinu zanedbavali. Takze tento rok nebude problem, ze dcera chce okrem ZUSky chodit aj na kruzky v skole. Ucitelky, co viedli kruzky, ktore sa jej pacili ich tento rok neotvaraju. Ucitelstvo je sice pekne povolanie, ale urcite ani vy nerobite od rana do vecera len za pekne slovo a podakovanie. Vsetci chceme za adekvatnu pracu aj odpovedajucu placu! Ano, som ucitelka na RD.

 14. Kludne by som dceru prihlasila aj na kruzky v skole – aspon podla preferencii sa da zistit od ostatnych rodicov, aka je uroven toho-ktoreho kruzku a NIE ZASKATULKOVAT KRUZKY AKO NA ODKLADNU PRE DETI A ZAROBKOVU CINNOST UCITELOV. O tej zarobkovej cinnosti som sa s nimi v nasej skole rozpravala a vacsina z nich kruzky tento rok neotvara, pretoze casovo to nestihaju – maju predsa aj vlastne rodiny a nemaju KAM odlozit vlastne deti. A financne im to az tak nepolepsi, aby kvoli tomu tie vlastne deti a rodinu zanedbavali. Takze tento rok nebude problem, ze dcera chce okrem ZUSky chodit aj na kruzky v skole. Ucitelky, co viedli kruzky, ktore sa jej pacili ich tento rok neotvaraju. Ucitelstvo je sice pekne povolanie, ale urcite ani vy nerobite od rana do vecera len za pekne slovo a podakovanie. Vsetci chceme za adekvatnu pracu aj odpovedajucu placu! Ano, som ucitelka na RD.

 15. A kde zostal nazor dietat: CHCE ALEBO NECHCE NA KRUZOK CHODIT ??? Ved to je podla mna najdolezitejsie, nie?

  Taktiez ma uraza poznamka:“ Pri pracujucich rodicoch je to pochopitelne…“

  Ja som totiz zena na rodicovsej „dovolenke“, popri tom 4 hod. denne pracujem a mam cas dieta vyzdvihnut poobede zo skoly. Ja som tiez pracujuci rodic!Takze sa mu potom plne venujem a nemusi chodit do druziny, nie preto, ze pracujem-nepracujem, ale preto, ze NECHCE. Na jeden kruzok zatial chodi, pretoze CHCE.

 16. A kde zostal nazor dietat: CHCE ALEBO NECHCE NA KRUZOK CHODIT ??? Ved to je podla mna najdolezitejsie, nie?

  Taktiez ma uraza poznamka:“ Pri pracujucich rodicoch je to pochopitelne…“

  Ja som totiz zena na rodicovsej „dovolenke“, popri tom 4 hod. denne pracujem a mam cas dieta vyzdvihnut poobede zo skoly. Ja som tiez pracujuci rodic!Takze sa mu potom plne venujem a nemusi chodit do druziny, nie preto, ze pracujem-nepracujem, ale preto, ze NECHCE. Na jeden kruzok zatial chodi, pretoze CHCE.

 17. Nemôžem sa sťažovať na školské krúžky, dcéra chodila na základnej na tanečný aj na počítačové kreslenie, ten tanečný bol super, potom zakapal, škoda, PC neboli až také naj… ale vodiť ju na druý koniec mesta sa nám nechcelo. Teraz je na 8-ročnom gymázi a tam majú dramatický krúžok, ktorý dcéra zbožňuje, učiteľ vyzará ako hotový nadšenec, je len o trochu starší ako najstaršie deti a berie to s nadšením a humorom. Inak ani tá družina mi nepripadala ako odkladanie detí, inak by som ju tam nedávala, boli veľa na vzduchu, v Medickej záhrade, dcére sa často ani nechcelo ísť domov, tak sme tam ešte ostávali aj hodinu po mojom príchode. Nie je to o peniazoch, chodila aj na plavecký, ale to vodenie hore dole, fénovanie vlasov, zabité celé popoludnie, skrátka stresy.

  Ak sú krúžky a škole dobré, treba to využiť, ak nie, resp. ak nevyhovujú záujmom dieťaťa, hľadá sa alternatíva mimo školy.

 18. Nemôžem sa sťažovať na školské krúžky, dcéra chodila na základnej na tanečný aj na počítačové kreslenie, ten tanečný bol super, potom zakapal, škoda, PC neboli až také naj… ale vodiť ju na druý koniec mesta sa nám nechcelo. Teraz je na 8-ročnom gymázi a tam majú dramatický krúžok, ktorý dcéra zbožňuje, učiteľ vyzará ako hotový nadšenec, je len o trochu starší ako najstaršie deti a berie to s nadšením a humorom. Inak ani tá družina mi nepripadala ako odkladanie detí, inak by som ju tam nedávala, boli veľa na vzduchu, v Medickej záhrade, dcére sa často ani nechcelo ísť domov, tak sme tam ešte ostávali aj hodinu po mojom príchode. Nie je to o peniazoch, chodila aj na plavecký, ale to vodenie hore dole, fénovanie vlasov, zabité celé popoludnie, skrátka stresy.

  Ak sú krúžky a škole dobré, treba to využiť, ak nie, resp. ak nevyhovujú záujmom dieťaťa, hľadá sa alternatíva mimo školy.

 19. Nemôžem sa sťažovať na školské krúžky, dcéra chodila na základnej na tanečný aj na počítačové kreslenie, ten tanečný bol super, potom zakapal, škoda, PC neboli až také naj… ale vodiť ju na druhý koniec mesta sa nám nechcelo. Teraz je na 8-ročnom gymázi a tam majú dramatický krúžok, ktorý dcéra zbožňuje, učiteľ vyzerá ako hotový nadšenec, je len o trochu starší ako najstaršie deti a berie to s nadšením a humorom. Inak ani tá družina na ZŠ mi nepripadala ako odkladanie detí, inak by som ju tam nedávala. Boli veľa na vzduchu, v Medickej záhrade, dcére sa často ani nechcelo ísť domov, tak sme tam ešte ostávali aj hodinu po mojom príchode. Nie je to o peniazoch, chodila aj na plavecký, ale to vodenie hore dole, fénovanie vlasov, zabité celé popoludnie, skrátka stresy.

  Ak sú krúžky a škole dobré, treba to využiť, ak nie, resp. ak nevyhovujú záujmom dieťaťa, hľadá sa alternatíva mimo školy.

 20. Nemôžem sa sťažovať na školské krúžky, dcéra chodila na základnej na tanečný aj na počítačové kreslenie, ten tanečný bol super, potom zakapal, škoda, PC neboli až také naj… ale vodiť ju na druhý koniec mesta sa nám nechcelo. Teraz je na 8-ročnom gymázi a tam majú dramatický krúžok, ktorý dcéra zbožňuje, učiteľ vyzerá ako hotový nadšenec, je len o trochu starší ako najstaršie deti a berie to s nadšením a humorom. Inak ani tá družina na ZŠ mi nepripadala ako odkladanie detí, inak by som ju tam nedávala. Boli veľa na vzduchu, v Medickej záhrade, dcére sa často ani nechcelo ísť domov, tak sme tam ešte ostávali aj hodinu po mojom príchode. Nie je to o peniazoch, chodila aj na plavecký, ale to vodenie hore dole, fénovanie vlasov, zabité celé popoludnie, skrátka stresy.

  Ak sú krúžky a škole dobré, treba to využiť, ak nie, resp. ak nevyhovujú záujmom dieťaťa, hľadá sa alternatíva mimo školy.

 21. Len by som rada prispela pohľadom učiteľky na ZŠ. Som z tých, ktorí už aj predtým, než boli vzdelávacie poukazy sa venovali činnosti detí v krúžkoch bez nejakého finančného ohodnotenia – doslova len za „ďakujem“, hoci ani to v dnešnej dobe nie je málo. Nejaké peniaze by som za tým rozhodne nehľadala. Práca s deťmi v krúžku je iná ako vyučovanie. Do školy musia chodiť všetky deti, či už sú šikovné a majú školu rady, či im niektorý predmet ide slabšie a musia sa na ňom trápiť… V krúžku pracujú deti s chuťou, pretože sa venujú tomu, čo ich zaujíma a s takou skupinou detí sa pracuje naozaj výborne. Záujem detí mi nedovolí, aby som prišla na krúžok nepripravená a len tak by sme tam „zabíjali čas“. Ďalším a myslím, že dosť podstatným plusom je, že deti, ktoré sa na krúžku zídu, sú z rôznych tried a rôzneho veku, teda sa musia naučiť navzájom spolupracovať. Mladší sa učia od starších zručnosti, starší sa učia trpezlivosti a všetci navzájom vzájomnej tolerancii. Dieťa tým získa ďalší kolektív, do ktorého chce patriť, pretože so všetkými členmi ho spája tá istá záľuba, záujem. Osobne sa prihováram za krúžky. Pravdaže, všetko, čo som napísala, má zmysel iba vtedy, keď dieťa na krúžok naozaj chce chodiť. V inom prípade tam je len fyzicky prítomné, bez akéhokoľvek záujmu a radosti, len preto, že to mamka či ocko chceli.

 22. Len by som rada prispela pohľadom učiteľky na ZŠ. Som z tých, ktorí už aj predtým, než boli vzdelávacie poukazy sa venovali činnosti detí v krúžkoch bez nejakého finančného ohodnotenia – doslova len za „ďakujem“, hoci ani to v dnešnej dobe nie je málo. Nejaké peniaze by som za tým rozhodne nehľadala. Práca s deťmi v krúžku je iná ako vyučovanie. Do školy musia chodiť všetky deti, či už sú šikovné a majú školu rady, či im niektorý predmet ide slabšie a musia sa na ňom trápiť… V krúžku pracujú deti s chuťou, pretože sa venujú tomu, čo ich zaujíma a s takou skupinou detí sa pracuje naozaj výborne. Záujem detí mi nedovolí, aby som prišla na krúžok nepripravená a len tak by sme tam „zabíjali čas“. Ďalším a myslím, že dosť podstatným plusom je, že deti, ktoré sa na krúžku zídu, sú z rôznych tried a rôzneho veku, teda sa musia naučiť navzájom spolupracovať. Mladší sa učia od starších zručnosti, starší sa učia trpezlivosti a všetci navzájom vzájomnej tolerancii. Dieťa tým získa ďalší kolektív, do ktorého chce patriť, pretože so všetkými členmi ho spája tá istá záľuba, záujem. Osobne sa prihováram za krúžky. Pravdaže, všetko, čo som napísala, má zmysel iba vtedy, keď dieťa na krúžok naozaj chce chodiť. V inom prípade tam je len fyzicky prítomné, bez akéhokoľvek záujmu a radosti, len preto, že to mamka či ocko chceli.

 23. Vazeni rodicia vdaka vzdelavacim poukazom bolo doslova zlikvidovano vela sportovych kruzkov, ktore dlhe roky fungovali na skole a ktore viedli kvalifikovani treneri. Najprv prisli vzdelavacie poukazy a pak sa riaditelia skol zacali spravat ako majitelia telocvicni. Tak sa v podstate spravali aj v minulosti , ale nebolo to az tak krute. Ale teraz? O com to je? Ak sa jedna o PC kruzok alebo sikovnych ruk, to ano, ale sportove aktivity by mali vykonavat treneri, ktori boli na takuto pracu vyskoleni. Ak maju zaujem ucitelia sa starat o sportovu stranku deti, necht sa vrati telocvik do skol ako v minulosti, ale doobeda, ked je vychovny proces v skole. Aky je teraz telocvik? Ucitel vhodi loptu medzi deti a hrajte si, alebo idu na vychadzku, alebo sa mylim? Urcite podla kontaktov, co mam zo skolstva sa nemylim. Ak vam zalezi na zdravi vasich deti, tak je radeji odvezte na sportove kruzky, ktore funguji v sportovych kluboch a vo fitnesscentrach. Budete mat istotu, ze vase dieta bude zdrave a spravne sa vyvijat. Ak ma este trochu talentu, ma sancu uspiet na pretekoch (nehovorim o vrcholovom sporte) alebo na vystupeni sa nanho mozete pozriet,co dokaze vase dieta.

 24. Vazeni rodicia vdaka vzdelavacim poukazom bolo doslova zlikvidovano vela sportovych kruzkov, ktore dlhe roky fungovali na skole a ktore viedli kvalifikovani treneri. Najprv prisli vzdelavacie poukazy a pak sa riaditelia skol zacali spravat ako majitelia telocvicni. Tak sa v podstate spravali aj v minulosti , ale nebolo to az tak krute. Ale teraz? O com to je? Ak sa jedna o PC kruzok alebo sikovnych ruk, to ano, ale sportove aktivity by mali vykonavat treneri, ktori boli na takuto pracu vyskoleni. Ak maju zaujem ucitelia sa starat o sportovu stranku deti, necht sa vrati telocvik do skol ako v minulosti, ale doobeda, ked je vychovny proces v skole. Aky je teraz telocvik? Ucitel vhodi loptu medzi deti a hrajte si, alebo idu na vychadzku, alebo sa mylim? Urcite podla kontaktov, co mam zo skolstva sa nemylim. Ak vam zalezi na zdravi vasich deti, tak je radeji odvezte na sportove kruzky, ktore funguji v sportovych kluboch a vo fitnesscentrach. Budete mat istotu, ze vase dieta bude zdrave a spravne sa vyvijat. Ak ma este trochu talentu, ma sancu uspiet na pretekoch (nehovorim o vrcholovom sporte) alebo na vystupeni sa nanho mozete pozriet,co dokaze vase dieta.

 25. tak ako mnoho mnoho a este viac veci okolo nas, aj toto je iba o ludoch. Ak niekto vedie kruzok preto, ze to robi rad a srdcom, urcite bude mat aj malych zaujemcov a naopak aj sportovy klub, ci ine specializovane zariadenie nemusi byt zarukou kvality vyuky ci pedagogov, trenerov a pod. Nastastie mame nase male „barometre“, nase deti, ktore nam svojim postojom jednoznacne daju najavo, kde sa im paci. Potom je to uz len na nas, ci sme pohodlni, alebo nie a ci sa nam chce investovat do nasho drobca aj nasu energiu a cas a neschovavame sa za neprianive okolnosti. Kto chce, dokaze vela, kto nie, vyhovorku si najde vzdy. Ale to je viac o svedomitosti nas rodicov…

 26. tak ako mnoho mnoho a este viac veci okolo nas, aj toto je iba o ludoch. Ak niekto vedie kruzok preto, ze to robi rad a srdcom, urcite bude mat aj malych zaujemcov a naopak aj sportovy klub, ci ine specializovane zariadenie nemusi byt zarukou kvality vyuky ci pedagogov, trenerov a pod. Nastastie mame nase male „barometre“, nase deti, ktore nam svojim postojom jednoznacne daju najavo, kde sa im paci. Potom je to uz len na nas, ci sme pohodlni, alebo nie a ci sa nam chce investovat do nasho drobca aj nasu energiu a cas a neschovavame sa za neprianive okolnosti. Kto chce, dokaze vela, kto nie, vyhovorku si najde vzdy. Ale to je viac o svedomitosti nas rodicov…

Pridaj komentár