Nádherný svet chlapcov

James Dobson 54
Porta libri - Vychova chlapcov

Dovoľte, aby som sa prihovoril všetkým vám, mužom a ženám, ktorým sa dostalo požehnania stať sa rodičmi. Asi budete so mnou súhlasiť, že neexistuje v živote väčšej výsady ako priviesť na tento svet drobného človiečika a potom sa nasledujúcich osemnásť rokov snažiť správne ho vychovať. Zvládnutie tohto poslania je každodenným zápasom pri plnom nasadením všetkých inteligenčných schopností, múdrosti a odhodlania. Ak máte v rodine jedného či viacerých chlapcov, najväčšou výzvou sa pre vás môže stať prostá snaha udržať ich celé detstvo a mladosť nažive 🙂 

Hľadanie Jeffryho pokračovalo, sprevádzané tichými modlitbami. Po štvrť hodine nevýslovného strachu sa ktosi odhodlal zavolať políciu. Keď sa napokon vrátil späť do domu, chlapec vyskočil spoza rohu a s radostným „Hej!“ sa vrhol na starého otca. Náš malý Jeffrey prečkal všetok chaos, čo zúril okolo neho, vo svojej skrýši pod posteľou! On to považoval za výborný žart a celkom nevinne predpokladal, že ho ocenia aj ostatní. No štyria veľkí boli veľmi nahnevaní. To bol preňho šok.  

Jeffrey nie je zlé či vzdorovité dieťa. Je jednoducho chlapec. A ak ste si to náhodou doteraz nevšimli, chlapci sú iní ako dievčatá. Predchádzajúce generácie sa nad týmto faktom nikdy nepozastavili. Opačné pohlavia intuitívne brali ako osobité rasy, z ktorých tá chlapčenská je menej predvídateľná. Počuli ste niekedy od rodičov alebo starých rodičov žartovať o tom, že „dievčatá sú sladké ako z cukru a chlapci, tí sú ako takí hadi“. Nemysleli to vážne, no celé stáročia si ľudia mysleli, že „na tom niečo musí byť“. Znalecky vyhlasovali, že „chlapci zostanú chlapcami.“ Nemýlili sa.  

Chlapci sa spravidla (nie vždy) vychovávajú ťažšie ako ich sestry. Ani s dievčatami to nie je vždy ľahké, no chlapci si v istom zmysle vyžadujú mimoriadny prístup. Hoci sa povahovo jeden od druhého líšia, chlapci sú v porovnaní s dievčatami vybavení vyššou asertivitou, odvahou a popudlivosťou. Psychológ John Rosemond ich nazval „malé agresívne stroje“. Iný otec prišiel s originálnym prirovnaním: „spúšťač, no bez kormidla“.  

Istá novinárka, ktorá prirovnala výchovu svojich dvoch synov k životu s tornádom. „Od chvíle, kedy sa vrátia zo školy neustále lietajú po dome, lezú vonku po stromoch a keď sa potom opäť vrátia, znie to, akoby sa celá črieda slonov rozbehla po schodoch. Snažím sa ich ukľudniť, no manžel mi hovorí, „To je u chlapcov normálne. Zvykni si na to.“ Hunkerová pokračovala, „Pani MacKenziová, osamelá žena v domácnosti s prevahou mužov, tvrdí, že ju táto postupnosť u chlapcov najprv vyskočiť a potom počúvať privádza do šialenstva. Ja svojim chlapcov nemôžem povedať „Upracte si.“. Oni si totiž vtedy uložia jednu alebo dve hračky a myslia si, že vec je vybavená.“ Prišla som na to, že musím byť vo svojich požiadavkách veľmi konkrétna.‘ Zistila, že chlapci nereagujú na nejasné narážky, ale vyžadujú si jednoznačne formulované príkazy. ,Ak nechám na schodoch kôš s čistou bielizňou, mojim chlapcov ani len nenapadne vyniesť ho hore, hoci prešli okolo neho najmenej dvadsaťkrát,‘ hovorí pani MacKenziová.“

Znie vám to povedome? Ak organizujete narodeninovú oslavu a váš dom je plný päťročných kamarátov vašej ratolesti, je veľmi pravdepodobné, že chlapci sa budú správať úplne inak ako dievčatá. Buďte pripravení, že jeden či dvaja určite hodia po niekom tortu, strčia si ruky do nádoby s malinovkou alebo budú kaziť zábavu dievčatám. Prečo sú takí? Niektorí pripisujú ich nezbednú povahu vplyvu kultúry, ktorá ich obklopuje. Je to skutočne tak? Prečo sú teda chlapci agresívnejší všade na svete? A o čom potom hovoril pred viac ako 2300 rokmi grécky filozof Platón, keď tvrdil, že „spomedzi všetkých živočíchov, chlapec je najťažšie zvládnuteľný“.  

S kamarátom sme raz v garáži našli plechovku s benzínom. Rozhodli sme sa, že nalejeme trochu do kanálu, zapálime a uvidíme, čo to urobí. Odstránili sme teda kryt, naliali dovnútra benzín a nechali dieru pootvorenú. Keď sa ani po niekoľkých zápalkách nič nedialo, vyliali sme dolu všetko. V tom akoby zahučali motory prúdového lietadla a zdola sa ozval nepredstaviteľný výbuch. Kryt kanálu vyletel do vzduchu a z kanála vyšľahol plameň na také dobré tri metre. Zem pod nami sa triasla ako pri zemetrasení a kryt skončil s veľkým rachotom na susedovom chodníku. Čo sa vlastne stalo? Benzín sa cez potrubie rýchlo rozšíril, postupne sa vyparoval a vďaka nahromadenému metánu v potrubí explodovali záchody všetkých našich susedov. Viem to celkom presne vysvetliť, pracujem totiž ako inštalatér.

Dave zo štátu Washington, narodený v roku 1952

Keď bol náš syn Ryan malý, dostával sa z jednej nebezpečnej situácie do druhej. Ako šesťročný sa osobne poznal s väčšinou personálu oddelenia prvej pomoci. A prečo nie? Bol ich pravidelným pacientom. Keď mal asi štyri roky, rozbehol sa so zavretými očami po dvore a spadol rovno na kovovú ozdobnú „rastlinu“. Jedna zo železných stoniek mu pichla do pravého obočia tak, že mu ostala trčať kosť po ním. Moja žena Shirley máva dodnes nočné mory, keď si spomenie, ako sa vtedy dotackal celý dokrvavený dovnútra. A tak sme ho odviezli do nemocnice – opäť. Vieme, že to mohlo byť oveľa horšie. Ak by mal jeho pád posunutú trajektróriu čo len o pár centimetrov, stonka by mu prepichla oko a dostala sa až k mozgu. Mnohokrát sme ďakovali Bohu za tesné minutia.

Ja sám som tiež patril k deťom, ktoré žijú na pokraji katastrofy. Pamätám si, že ako desaťročný chlapec som bol unesený ľahkosťou, s akou sa Tarzan pomocou lian pohyboval zo stromu na strom. Nikto mi vtedy nepovedal, „Toto doma neskúšaj!“. Vyškriabal som sa takmer na vrchol našej hrušky a uviazal lano okolo malého konáriku. Bol som pripravený odraziť sa a preskočiť na najbližší strom. Bohužiaľ, dopustil som sa pre výpočtoch malej, ale významnej chyby. Moje lano bolo dlhšie ako vzdialenosť medzi konárom a zemou. Celý čas, ako som padal, som rozmýšľal, čo mi na celej veci nesedelo. Neúnavne som stískal v ruke lano aj potom, ako som pristál chrbtom na zemi asi o štyri metre nižšie a svojimi zúfalými kopancami som rozčeril všetok vzduch v štáte Oklahoma. Keď som sa opäť nadýchol, zdalo sa mi, že prešla najmenej hodina (v skutočnosti to muselo byť asi 10 sekúnd) a bol som celkom presvedčený, že umieram. Mal som zlomené dva zuby a v hlave mi búšilo tisíc zvonov. Ešte ten istý deň som bol však na nohách a pobehoval hore-dolu. Nič také vážne sa vlastne nestalo.

O rok neskôr som na Vianoce dostal sadu pre mladých chemikov. Neobsahovala žiadne výbušniny ani toxické látky, no v mojich rukách sa menilo na hru s ohňom čokoľvek. V skúšobnej skúmavke som zmiešal akési svetlomodré chemické látky a dobre som ju zazátkoval. Potom som zmes nahrieval nad Bunsenovým horákom. Netrvalo dlho a pokus sa skončil výbuchom. Strop mojej izby (mimochodom práve čerstvo natretý na bielo) bol ozdobený najúžasnejším modrým vzorom, ktorý tam potom vydržal ešte niekoľko rokov. Takto vyzeral domáci život u Dobsonových 🙂 

Na príkladoch dobre vidno, ako sa náchylnosť chlapcov riskovať svoj život bez akéhokoľvek vážneho dôvodu stáva jedným z najväčších strašiakov pre ich vychovávateľov. Prvé príznaky sa dostavia veľmi zavčasu. Pre chlapca-batoľa platí, že ak sa dá niekam vyliezť, dá sa stade aj zoskočiť. Svojimi ešte smiešne nekoordinovanými pohybmi si pomôže k stolu, vani, schodom, mlákam, stromom či von na ulicu. Chutí mu všetko okrem jedla a najradšej sa hrá na záchode. Uhorky či zubné kefky sa menia na „zbrane“ a jeho nájazdom neunikne žiadna zásuvka, fľaštička s liekmi či mamičkina peňaženka. Môžete len dúfať, že rúž vášho malého chlapčeka nebude zaujímať a zachová si svoj pôvodný tvar. Chlapci radi zapárajú do zúrivých psov a mačiatka zo zeme dvíhajú výhradne za uši. Mamičky si nemôžu spustiť z nich oči ani na chvíľu, lebo inak by to určite skončilo tragicky. K obľúbeným zábavám patrí hádzanie skál, hra s ohňom a rozbíjanie skla. Nezabúdajme ani na potešenie z dráždenia súrodencov, mamy, učiteľov či iných detí. S pribúdajúcim vekom rastie aj príťažlivosť všetkého, čo zaváňa dobrodružstvom – skateboard, horolezectvo, gliding, motocykle, horské bicykle. V šestnástich sa spolu so kamošmi začne na aute premávať po meste ako kamikadze po slušnej dávke saké. Je nevysvetliteľnou záhadou, ako sa im podarí prežiť. Samozrejme, nie každý chlapec je takýto, no určite to platí pre väčšinu z nich.<br<</p>

Kanadská psychologička Barbara Morrongiellová pozorovala, rozdiely v pohľadoch chlapcov a dievčat na riskantné správanie. Na základe svojho výskumu tvrdí, že dievčatá si väčšinou veľmi dobre premyslia nebezpečenstvo zranenia a do ničoho sa nepustia, ak im také nebezpečenstvo hrozí. Chlapci, na druhej strane, zariskujú, ak si myslia, že nebezpečenstvo za to stojí. Urobiť dojem na kamarátov (a v konečnom dôsledku na dievčatá) sa obyčajne považuje za hodné riskovania. Morrongiellová uvádza príbeh matky, ktorej syn sa vyškriabal na strechu garáže, len aby dočiahol odkopnutú loptu. Keď sa ho spýtala, či si uvedomil, že môže spadnúť, chlapec povedal, „No, ale nemusel!“

Obsahovo príbuznú štúdiu vypracovala Licette Petersonová, ktorá potvrdila, že dievčatá sa boja viac ako chlapci. Napríklad, skôr spadnú na bicykli, horšie znášajú bolesť a snažia sa vyhnúť opakovaniu chýb. Chlapci sa naopak zo svojich kalamitných situácií učia oveľa pomalšie. Zvyknú si myslieť, že mali jednoducho „smolu“. Možno sa im nabudúce vyhne. A okrem toho, jazvy predsa vyzerajú super.

 

Pre ilustráciu veľkého množstva nápadov, vyberám nasledovné PREČO:

 

 

PREČO SÚ CHLAPCI LEPŠÍ AKO DIEVČATÁ

  1.    Chlapci dokážu pozerať strašidelný film bez toho, aby si čo len raz zakryli oči.

 1. Chlapci si nemusia sadnúť vždy, keď idú na záchod.
 2. Chlapci sa necítia hneď trápne.
 3. Chlapci môžu ísť na záchod aj v lese.
 4. Chlapci sa lepšie škriabu po stromoch.
 5. Chlapci majú pri rýchlej jazde lepší žalúdok.
 6. Chlapci kašlú na „toto môžem jesť“ a „toto nemôžem jesť“.
 7. Chlapci vedia lepšie jazdiť na traktore.
 8. Chlapci píšu lepšie ako dievčatá.
 9. Chlapci vedia stavať lepšie bunkre ako dievčatá.
 10. Chlapci lepšie znášajú bolesť ako dievčatá.
 11. Chlapci sú o sto percent správnejší.
 12. Chlapci nemajú toľko záchvatov.
 13. Chlapci nepremárnia život v obchodoch.
 14. Chlapci sa neboja plazov.
 15. Chlapci sa holia viac ako dievčatá.
 16. Chlapci pri chôdzi nerobia tie divné krúživé pohyby.
 17. Chlapci neškriabu.
 18. Chlapci si navzájom nezapletajú vlasy.
 19. Chlapci neotravujú
 20. Chlapci nerevú a neľutujú, keď zabijú muchu.
 21. Chlapci si nedávajú toľko dezodorantu.
 22. Chlapci boli stvorení najprv.
 23. Chlapci sa rýchlejšie naučia robiť smiešne zvuky pod pazuchami.
 24. Chlapci robia lepšie uzle – hlavne babám na vrkočoch.
 25. Chlapci dokážu vyhodiť do vzduchu hocičo.
 26. Keby nebolo chlapcov, nenarodili by sa žiadne bábätká. [Tak tomu hovorím inovatívna myšlienka!]
 27. Chlapci vkladajú do jedenia viac srdca.
 28. Chlapci nefňukajú.
 29. Chlapci najlepšie hmkajú.
 30. Chlapci sú pyšní na svoj pach.
 31. Chlapci nenariekajú nad zlomeným nechtom.
 32. Chlapci sa nemusia pýtať na cestu.
 33. Chlapci vedia napísať meno doktora Dobsona bez chyby.
 34. Chlapci nie sú takí klišovití.
 35. Chlapci si neprivlastňujú telefón.
 36. Chlapci nie sú obchodoholici.
 37. Chlapci si nastoknú vlastného červíka, keď lovia ryby.
 38. Chlapci si nerozvešajú spodné prádlo po celej kúpeľni.
 39. Chlapci sa nikdy nezobudia s hniezdom na hlave.
 40. Chlapci nie sú tišani. [nie sú čo?]
 41. Chlapci sú hotoví prv, ako uplynie dva milión rokov.
 42. Chlapci kašlú na Barby.
 43. Chlapci nemusia mať 21 párov topánok (tri na každý deň v týždni!).
 44. Chlapci si na seba nedávajú celú vaňu mejkapu.
 45. Chlapci to prežijú, aj keď nemajú dokonalý nos.
 46. Chlapci si vážia všetko a všetkých, ešte aj dievčatá!

 

 

Okrem celej kopy podobných „viac lepší“ zoznamov prišlo aj niekoľko veľmi milých poznámok napísaných detským písmom. Ukázalo sa, že táto diskusia o chlapcoch a dievčatách podnietila živé debaty v rodinách po celej Severnej Amerike.

 

Chcete si prečítať celú knižku Jamesa Dobsona? Nájdete ju, aj veľa podobných dobrých kníh o výchove na www.porta.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Uf,a ja som práve pred pôrodom svojho prvého potomka – chlapčeka.

  Asi sa máme s ocinom na čo tešiť..

 2. Uf,a ja som práve pred pôrodom svojho prvého potomka – chlapčeka.

  Asi sa máme s ocinom na čo tešiť..

 3. prijemne som sa pobavilasmile aj ja mam chlapca – 4mesačného, nič sa neboj katarínka, je to zábava. áno, je to živé striebro už v 4och mesiacoch ale nevymenila by som ho zanič. vždy som chcela skôr chlapčeka ako dievčatko aj napriek spomínaným „rizikám“. asi preto, že sama som z troch sestier, tak som chcela vedieť, aké to jesmile))

 4. prijemne som sa pobavilasmile aj ja mam chlapca – 4mesačného, nič sa neboj katarínka, je to zábava. áno, je to živé striebro už v 4och mesiacoch ale nevymenila by som ho zanič. vždy som chcela skôr chlapčeka ako dievčatko aj napriek spomínaným „rizikám“. asi preto, že sama som z troch sestier, tak som chcela vedieť, aké to jesmile))

 5. V tomto príspevku je naozaj veľký kus pravdy. Mám takmer 9-ročného syna a je to hotový magnet na problémy. Všade, kde sa niečo deje (väčšinou ide o „somariny), je medzi prvými. Cez to všetko som rada, že ho mám a keby som raz mala druhé dieťa, nebola by som proti tomu, keby to mal byť zase chlapec.

 6. V tomto príspevku je naozaj veľký kus pravdy. Mám takmer 9-ročného syna a je to hotový magnet na problémy. Všade, kde sa niečo deje (väčšinou ide o „somariny), je medzi prvými. Cez to všetko som rada, že ho mám a keby som raz mala druhé dieťa, nebola by som proti tomu, keby to mal byť zase chlapec.

 7. Katarinka, ja uz jedneho chlapceka doma mam a v auguste sa nam ma narodit druhy chlapcek smile A to este, ked si spomeniem, co som vyvadzala ja, ked som bola mala…. Asi sa prihlasim na nejaky rozsireny kurz prvej pomoci a kupim ukludnujuce tabletky.

  Ale tiez by som ho nevymenila za nic na svete. Dnes som mu capla po zadku, lebo ma uhryzol do brucha. Po chvili ku mne prisiel a zacal ma hladkat. No, mozem sa na neho hnevat, aj ked mi ostala modrina?

 8. Katarinka, ja uz jedneho chlapceka doma mam a v auguste sa nam ma narodit druhy chlapcek smile A to este, ked si spomeniem, co som vyvadzala ja, ked som bola mala…. Asi sa prihlasim na nejaky rozsireny kurz prvej pomoci a kupim ukludnujuce tabletky.

  Ale tiez by som ho nevymenila za nic na svete. Dnes som mu capla po zadku, lebo ma uhryzol do brucha. Po chvili ku mne prisiel a zacal ma hladkat. No, mozem sa na neho hnevat, aj ked mi ostala modrina?

 9. ja mam dvoch synov a su ako tornado,ked ma raz neslaktrafi tak sa mi ich snad podari aj ich aj vychovat,na moju tichu povahu je to horor,samozrejme som rada ze ich mam

 10. ja mam dvoch synov a su ako tornado,ked ma raz neslaktrafi tak sa mi ich snad podari aj ich aj vychovat,na moju tichu povahu je to horor,samozrejme som rada ze ich mam

 11. Jezis, tiez o par dni cakam chlapceka – mama ma varovala, ze sa horsie vychovavaju smile) lebo su to mali nespratnici. Ona ma skusenosti totiz len s dvomi dievcatami, kym svokra mala dvoch chlapcov a po oznameni, ze jej prve vnuca bude opat chlapec bola chuderka trochu sklamana. Asi vie preco, hoci moj manzel, zda sa, bol dobrymi dietatom. Chlapec je asi proste chlapec, takze sa mame na co tesit. Snad nam raz nezvali barak smile.

 12. ja mam dvoch synov a su ako tornado,ked ma raz neslaktrafi tak sa mi ich snad podari aj ich aj vychovat,na moju tichu povahu je to horor,samozrejme som rada ze ich mam

 13. ja mam dvoch synov a su ako tornado,ked ma raz neslaktrafi tak sa mi ich snad podari aj ich aj vychovat,na moju tichu povahu je to horor,samozrejme som rada ze ich mam

 14. Jezis, tiez o par dni cakam chlapceka – mama ma varovala, ze sa horsie vychovavaju smile) lebo su to mali nespratnici. Ona ma skusenosti totiz len s dvomi dievcatami, kym svokra mala dvoch chlapcov a po oznameni, ze jej prve vnuca bude opat chlapec bola chuderka trochu sklamana. Asi vie preco, hoci moj manzel, zda sa, bol dobrymi dietatom. Chlapec je asi proste chlapec, takze sa mame na co tesit. Snad nam raz nezvali barak smile.

 15. ja mam tiez chlapca, 16mesacneho, ale on nerobi zle, vylezie, ohmata, vyskusa, ale zly nie je, ani uksriekany, ani hyperaktivny, ani na mne nevisi. Je dobry a kludny.

 16. ja mam tiez chlapca, 16mesacneho, ale on nerobi zle, vylezie, ohmata, vyskusa, ale zly nie je, ani uksriekany, ani hyperaktivny, ani na mne nevisi. Je dobry a kludny.

 17. Mam dvoch synov-2rocneho a rocneho.Su to zivle,maju odskusanu kazdu somarinku,co im v ich veku len moze napadnut,ale ma vedia aj krasne polubit,vypusinkovat-proste,hned si vsetko vyzehlit.Minuly tyzden bola u nas sestra s dcerou-jedinacikom a ked mala zacala plakat za to,ze mliecko je velmi biele a ona take nelubi,tak som v duchu dakovala za moje dve tornada a ak este pride dalsie mimi,dufam a velmi si zelam,aby to bol chalanisko!

 18. Mam dvoch synov-2rocneho a rocneho.Su to zivle,maju odskusanu kazdu somarinku,co im v ich veku len moze napadnut,ale ma vedia aj krasne polubit,vypusinkovat-proste,hned si vsetko vyzehlit.Minuly tyzden bola u nas sestra s dcerou-jedinacikom a ked mala zacala plakat za to,ze mliecko je velmi biele a ona take nelubi,tak som v duchu dakovala za moje dve tornada a ak este pride dalsie mimi,dufam a velmi si zelam,aby to bol chalanisko!

 19. no ja mam dve baby, ale ta starsia je podla tohto clanku asi chlapec smile, utesujem sa, ze ved sa apon v zivote nestrati

 20. no ja mam dve baby, ale ta starsia je podla tohto clanku asi chlapec smile, utesujem sa, ze ved sa apon v zivote nestrati

 21. Ja mam rocneho a poviem vam uz teraz riadneho nezbednika, ale co je najdolezitejsie, je to pre mna to najlepsie, najkrajsie a najmilovanejsie dieta pod slnkom. Tak to vyzera, ze sa mame naco tesit a nudit sa s nim urcite nebudeme. A vymenit ho za dievca?- nikdy!!! je to nase chalanisko

 22. Ja mam rocneho a poviem vam uz teraz riadneho nezbednika, ale co je najdolezitejsie, je to pre mna to najlepsie, najkrajsie a najmilovanejsie dieta pod slnkom. Tak to vyzera, ze sa mame naco tesit a nudit sa s nim urcite nebudeme. A vymenit ho za dievca?- nikdy!!! je to nase chalanisko

 23. no Ty kokso, moj mal prave dva mesiace a uz sa „neviem dockat“ na tu vychovu a zazitkysmile)) podla mna je tym chalanom na tomto svete aj lepsie, hm?

 24. no Ty kokso, moj mal prave dva mesiace a uz sa „neviem dockat“ na tu vychovu a zazitkysmile)) podla mna je tym chalanom na tomto svete aj lepsie, hm?

 25. no Ty kokso, moj mal prave dva mesiace a uz sa „neviem dockat“ na tu vychovu a zazitkysmile)) podla mna je tym chalanom na tomto svete aj lepsie, hm?

 26. no Ty kokso, moj mal prave dva mesiace a uz sa „neviem dockat“ na tu vychovu a zazitkysmile)) podla mna je tym chalanom na tomto svete aj lepsie, hm?

 27. mne hovorili celé tehotenstvo že budem mať dievčatko, tak sme teda aj kupovali všetko pre dievčatko, mali sme vybraté meno Vaneska,, strašne som sa tešila na dievčatko.. ešte aj jedna pani mi raz na nákupe v kauflande povedala že určite budem mať dievčatko, že mám nato bruško… a keď som porodila lekár nám povedal že máme dievčatko s guľkami… keď sa ma ošetrujúca lekárka pýtala aké mu má napísať meno,, moja odpoveď bola neviem… poviem vám bol to poriadny šok smile .. no ale teraz som najšťastnejšia mamina najkrajšieho bábetka Andreaska …

  p.s.: keď som hneď po porode volala so svojou mamou, potom čo jej manžel povedal že máme chlapčeka moja prvá veta znela: mami a čo budem robiť s tými všetkými ružovými vecami.???. a ona mi povedala: no nič kúpime zasa modré.. a keďže som bola po cisárskom reze smiať mi veľmi nešlo smile))

  papa

 28. mne hovorili celé tehotenstvo že budem mať dievčatko, tak sme teda aj kupovali všetko pre dievčatko, mali sme vybraté meno Vaneska,, strašne som sa tešila na dievčatko.. ešte aj jedna pani mi raz na nákupe v kauflande povedala že určite budem mať dievčatko, že mám nato bruško… a keď som porodila lekár nám povedal že máme dievčatko s guľkami… keď sa ma ošetrujúca lekárka pýtala aké mu má napísať meno,, moja odpoveď bola neviem… poviem vám bol to poriadny šok smile .. no ale teraz som najšťastnejšia mamina najkrajšieho bábetka Andreaska …

  p.s.: keď som hneď po porode volala so svojou mamou, potom čo jej manžel povedal že máme chlapčeka moja prvá veta znela: mami a čo budem robiť s tými všetkými ružovými vecami.???. a ona mi povedala: no nič kúpime zasa modré.. a keďže som bola po cisárskom reze smiať mi veľmi nešlo smile))

  papa

 29. Ja mam 15 mesacneho chlapceka a mamina mi casto opakuje, ze my so sestrou sme take zive neboli. Nemozem povedat, ze je zly, dokonca ho vsetci chvalia, aky je dobry, ale zvedavost a zivost sa unho nezaprie. Ak vie, ze nesmie napr. trhat v byte kvety, tak sa za nimi narocky nacahuje, pozoruje moje reakcie a pritom kruti hlavickou „nie-nie“. A cim viac ho hresim, tym viac sa smeje a tesi ;-)) Ale vsetci ho zboznujeme, je to slniecko celej rodiny!

 30. Ja mam 15 mesacneho chlapceka a mamina mi casto opakuje, ze my so sestrou sme take zive neboli. Nemozem povedat, ze je zly, dokonca ho vsetci chvalia, aky je dobry, ale zvedavost a zivost sa unho nezaprie. Ak vie, ze nesmie napr. trhat v byte kvety, tak sa za nimi narocky nacahuje, pozoruje moje reakcie a pritom kruti hlavickou „nie-nie“. A cim viac ho hresim, tym viac sa smeje a tesi ;-)) Ale vsetci ho zboznujeme, je to slniecko celej rodiny!

 31. Ja mám dvoch synov, 12 a 10 ročných a 7ročnú dcéru. Starší bol v celku kľudný,ale už nastupuje puberta a začína vymýšľať : kúpanie sa v mestskej fontáne,zjazd na bicykli zo strmého kopca, mali sme natrhnuté obočie,zašívanú ruku… . S mladším sme si zase užili do šiestich rokov : zašívanie odtrhnutého článku prsta, pád do kanála ( len chcel vedieť čo sa pod poklopom nachádza ) … . Dcéra samozrejme opakuje všetko po chlapcoch, ale našťastie zatiaľ bez úrazov. Keď si spomeniem na svoje detstvo , lepšia som nebola… mám totiž tiež dvoch bratov.

 32. Ja mám dvoch synov, 12 a 10 ročných a 7ročnú dcéru. Starší bol v celku kľudný,ale už nastupuje puberta a začína vymýšľať : kúpanie sa v mestskej fontáne,zjazd na bicykli zo strmého kopca, mali sme natrhnuté obočie,zašívanú ruku… . S mladším sme si zase užili do šiestich rokov : zašívanie odtrhnutého článku prsta, pád do kanála ( len chcel vedieť čo sa pod poklopom nachádza ) … . Dcéra samozrejme opakuje všetko po chlapcoch, ale našťastie zatiaľ bez úrazov. Keď si spomeniem na svoje detstvo , lepšia som nebola… mám totiž tiež dvoch bratov.

 33. … a ešte by som dodala, že chlapci potrebujú riadnu zásobu nohavíc a teplákov, určite prídu každý druhý deň zo škôlky, školy s roztrhanými nohavicami a budú vás presviedčať,že to sa roztrhlo samé,alebo to bola len náhoda.

 34. … a ešte by som dodala, že chlapci potrebujú riadnu zásobu nohavíc a teplákov, určite prídu každý druhý deň zo škôlky, školy s roztrhanými nohavicami a budú vás presviedčať,že to sa roztrhlo samé,alebo to bola len náhoda.

 35. Ahojte, ja mam troch chlapcov – 5,5 roka, 2 roky a 3 mesiace – prvy pohoda, klidek (tabacek 😀 ), druhy hyperaktivny uz od porodu – narodil sa zadockom normalnym porodom – a treti vyzera zatial ze je nieco medzi nimi :-))) Je pravda, ze teplakov mame zasobu aj na 5 a stale nestacia, ze druhorodeny „jasi“ prvorodeneho ale su zlati ked sa k sebe tulia a pusinkuju a aj mladsieho maju velmi radi. Niekedy mi idu nervy prasknut a myslim, ze zosaliem (okrem toho studujem) ale su to moje zlaticka a velmi ich lubim a dufam, ze sa mi podari s manzelom ich spravne (nie dobre) vychovat, aby vedeli co je spravne a co nie a aby to aj robili. Tuto knizku si urcite kupim (nebude prva vychovna v mojej velkej zbierke 😀 ).

 36. Ahojte, ja mam troch chlapcov – 5,5 roka, 2 roky a 3 mesiace – prvy pohoda, klidek (tabacek 😀 ), druhy hyperaktivny uz od porodu – narodil sa zadockom normalnym porodom – a treti vyzera zatial ze je nieco medzi nimi :-))) Je pravda, ze teplakov mame zasobu aj na 5 a stale nestacia, ze druhorodeny „jasi“ prvorodeneho ale su zlati ked sa k sebe tulia a pusinkuju a aj mladsieho maju velmi radi. Niekedy mi idu nervy prasknut a myslim, ze zosaliem (okrem toho studujem) ale su to moje zlaticka a velmi ich lubim a dufam, ze sa mi podari s manzelom ich spravne (nie dobre) vychovat, aby vedeli co je spravne a co nie a aby to aj robili. Tuto knizku si urcite kupim (nebude prva vychovna v mojej velkej zbierke 😀 ).

 37. Ja mám dvoch synov ( 8 a 2 ročných ). Je fakt, že vymýšľajú somariny a každý deň skúšajú prekonať svoje méty…z nepodarku sa nevedia poučiť, ale mám aj dcérku ( 4 roky) a síce je opatrnejšia, ale zato menej ovplynitejšia. Ona si za svojim stojí, len niekedy ani nevie, čo vlastne chce…. Typická ženská. …:-) chalani zato vedia vždy presne o čo im ide. A dajú sa logickými dôvodmi presvedčiť. Som veľmi rada, že mám synov a samozrejme , že aj dcérku. Všetci sú úžasní a dokonalí!!!!! A ešte na záver, mne sa zdá svet mužov drsnejší a krutejší ako ten náš ženský. Bohužiaľ.

 38. Ja mám dvoch synov ( 8 a 2 ročných ). Je fakt, že vymýšľajú somariny a každý deň skúšajú prekonať svoje méty…z nepodarku sa nevedia poučiť, ale mám aj dcérku ( 4 roky) a síce je opatrnejšia, ale zato menej ovplynitejšia. Ona si za svojim stojí, len niekedy ani nevie, čo vlastne chce…. Typická ženská. …:-) chalani zato vedia vždy presne o čo im ide. A dajú sa logickými dôvodmi presvedčiť. Som veľmi rada, že mám synov a samozrejme , že aj dcérku. Všetci sú úžasní a dokonalí!!!!! A ešte na záver, mne sa zdá svet mužov drsnejší a krutejší ako ten náš ženský. Bohužiaľ.

 39. No, ženy, číta sa to strašidelne smile, ale priznajme si, keby nebolo tých nezbedníkov a hazardérov, ľudstvo by dodnes nepoznalo mnohé také bežne používané výdobytky techniky. Úmyselne nenapíšem vedy, lebo najpraktickejšie objavy isto vymysleli najväčší lenivci na svete – chlapi. smile))

 40. No, ženy, číta sa to strašidelne smile, ale priznajme si, keby nebolo tých nezbedníkov a hazardérov, ľudstvo by dodnes nepoznalo mnohé také bežne používané výdobytky techniky. Úmyselne nenapíšem vedy, lebo najpraktickejšie objavy isto vymysleli najväčší lenivci na svete – chlapi. smile))

 41. ja mam dvoch chlapcov. Som rada , ze su to chlapci. Ak raz budem mat dalsie, chcem chlapca. Uz viem ako na nich. Su to vymyselnici a mali frajeri som z nich hotova. Muz je na nich prisny, ja ich milujem. Len sa bojim, ako mi ich moje buduce nevesty prevychovaju:-)

 42. ja mam dvoch chlapcov. Som rada , ze su to chlapci. Ak raz budem mat dalsie, chcem chlapca. Uz viem ako na nich. Su to vymyselnici a mali frajeri som z nich hotova. Muz je na nich prisny, ja ich milujem. Len sa bojim, ako mi ich moje buduce nevesty prevychovaju:-)

 43. Mám 4 chlapcov a 1 dcéru. Vekový rozdiel chlapcov perfektný 17,15 a 6,4. Divím sa, že som nedostala ešte infarkt. Chlapi sú len chlapi.

 44. Mám 4 chlapcov a 1 dcéru. Vekový rozdiel chlapcov perfektný 17,15 a 6,4. Divím sa, že som nedostala ešte infarkt. Chlapi sú len chlapi.

 45. ja mam zatial dvojmesacne dievcatko, ale ak bude po mne, tak budem mat co robit, pretoze ja som bola strasny exot, ked som bola dieta. este som nemala ani dva, ked som nasim zdrhla , autobusom. najoblubenejsia hra bola na indianov s domacky vyrobenou kusou a spajdlami namiesto sipov, na ktore sme montovali spendliky… mala som moznost nahliadnut ako dieta do sveta chlapcov a bol skutocne daleko zabavnejsi, ako pestovanie babik. lenze to je mozno aj v povahe a trochu vo vychove, pretoze moj otec chcel syna a tak to aj bral. a moja mama sa mohla aj zblaznit, co musela potom na mna davat pozor. dakujem jej za tu obetavost, lebo sa cudujem, ze som sa dozila az dnesnych cias.

  nuz a moj muz vraj bol tiez poriadne zive a dobrodruzne dieta. takze som zvedava, ci budem mat doma cuktrovu babiku, alebo takeho „chalaniska“.

 46. ja mam zatial dvojmesacne dievcatko, ale ak bude po mne, tak budem mat co robit, pretoze ja som bola strasny exot, ked som bola dieta. este som nemala ani dva, ked som nasim zdrhla , autobusom. najoblubenejsia hra bola na indianov s domacky vyrobenou kusou a spajdlami namiesto sipov, na ktore sme montovali spendliky… mala som moznost nahliadnut ako dieta do sveta chlapcov a bol skutocne daleko zabavnejsi, ako pestovanie babik. lenze to je mozno aj v povahe a trochu vo vychove, pretoze moj otec chcel syna a tak to aj bral. a moja mama sa mohla aj zblaznit, co musela potom na mna davat pozor. dakujem jej za tu obetavost, lebo sa cudujem, ze som sa dozila az dnesnych cias.

  nuz a moj muz vraj bol tiez poriadne zive a dobrodruzne dieta. takze som zvedava, ci budem mat doma cuktrovu babiku, alebo takeho „chalaniska“.

 47. zabudla som sa podpisat…smile ja neviem evca, ale mne sa zda, ze sme zazili dost vselijakych dobrodruzstiev, no nie?

 48. zabudla som sa podpisat…smile ja neviem evca, ale mne sa zda, ze sme zazili dost vselijakych dobrodruzstiev, no nie?

 49. precítala som si zopar vasich clankov a mozem potvrdit všetky nazory,ktoré som si precítala.som matkou 3 chlapcov,strašných divochov,51/2 ročného syna adama a 31/2 ročných dvojciat chlapcov,Martina a Simona.je to trojnásobné tornado,casto som s manzelom z nich zufala,stalo sa mi,ze som si aj poplakala.chcem touto mojou spovedou povzbudit vsetky mamicky,nevzdavajte to snad niekedy dostanu rozum a budu ako my-ženy,normalne,uvazujuce,inteligentne.Zdravím.

 50. precítala som si zopar vasich clankov a mozem potvrdit všetky nazory,ktoré som si precítala.som matkou 3 chlapcov,strašných divochov,51/2 ročného syna adama a 31/2 ročných dvojciat chlapcov,Martina a Simona.je to trojnásobné tornado,casto som s manzelom z nich zufala,stalo sa mi,ze som si aj poplakala.chcem touto mojou spovedou povzbudit vsetky mamicky,nevzdavajte to snad niekedy dostanu rozum a budu ako my-ženy,normalne,uvazujuce,inteligentne.Zdravím.

 51. precítala som si zopar vasich clankov a mozem potvrdit všetky nazory,ktoré som si precítala.som matkou 3 chlapcov,strašných divochov,51/2 ročného syna adama a 31/2 ročných dvojciat chlapcov,Martina a Simona.je to trojnásobné tornado,casto som s manzelom z nich zufala,stalo sa mi,ze som si aj poplakala.chcem touto mojou spovedou povzbudit vsetky mamicky,nevzdavajte to snad niekedy dostanu rozum a budu ako my-ženy,normalne,uvazujuce,inteligentne.Zdravím.

 52. precítala som si zopar vasich clankov a mozem potvrdit všetky nazory,ktoré som si precítala.som matkou 3 chlapcov,strašných divochov,51/2 ročného syna adama a 31/2 ročných dvojciat chlapcov,Martina a Simona.je to trojnásobné tornado,casto som s manzelom z nich zufala,stalo sa mi,ze som si aj poplakala.chcem touto mojou spovedou povzbudit vsetky mamicky,nevzdavajte to snad niekedy dostanu rozum a budu ako my-ženy,normalne,uvazujuce,inteligentne.Zdravím.

 53. ja mám doma dvoch /16 a 8 rokov/ a keby prišlo ešte niečo tretie , chcela by som znova chalana.my so sestrou sme boli doma dve baby a aj ona má dvoch synov.chalani sú zábavnejší a častokrát otvorenejší ako dievčence , ale ja osobne si myslím , že 80% ja výchova a 20% povaha A V KONEčNOM DôSLEDKU JE JEDNO, čO DOMA MáTE, LEBO AJ CHALANI BýVAJú „BABY“ A MNOHO DIEVČAT JE NESKUTOČNE ODVÁŽNYCH A ŠIKOVNÝCH.

  veľa radosti a šťastia pri výchove tých vašich pokladíkov….

 54. ja mám doma dvoch /16 a 8 rokov/ a keby prišlo ešte niečo tretie , chcela by som znova chalana.my so sestrou sme boli doma dve baby a aj ona má dvoch synov.chalani sú zábavnejší a častokrát otvorenejší ako dievčence , ale ja osobne si myslím , že 80% ja výchova a 20% povaha A V KONEčNOM DôSLEDKU JE JEDNO, čO DOMA MáTE, LEBO AJ CHALANI BýVAJú „BABY“ A MNOHO DIEVČAT JE NESKUTOČNE ODVÁŽNYCH A ŠIKOVNÝCH.

  veľa radosti a šťastia pri výchove tých vašich pokladíkov….

Pridaj komentár