Opýtali sme sa pred zápisom do školy I. – cirkevná škola

redakcia 0
  • Škola 1

Onedlho je tu zápis do školy. Anketové otázky sme zaslali do šiestich rôznych škôl: štátnej, súkromnej, cirkevnej, waldorfskej, Montessori, British Int. School. Veríme, že vám takto pomôžeme zorientovať sa v tom, čo dnešné školy ponúkajú a na čo sa vlastne pri výbere vhodnej školy pre budúceho prváčika opýtať. Uverejňujeme v poradí, v akom nám školy zaslali odpovede.

 

 

Cirkevná škola: Základná škola Sv. Rodiny

Na otázky odpovedá Ing. Magdaléna Markechová, CSc., riaditeľka.

 

 

V čom je vaša škola iná ako ostatné?

Výchovno-vzdelávací proces prebieha v duchu rímskokatolíckej vierouky, t.z. vo výchove sa pedagógovia snažia používať výchovný preventívny systém don Bosca, vštepovať do sŕdc detí toleranciu, porozumenie, lásku a vzájomnú pomoc, a tiež vytvárať rodinné prostredie v zmysle názvu našej školy. Úspech nášho snaženia závisí však aj od skutočnosti, či rodič má dostatok času a záujmu o podobnú výchovu aj doma. Škola má byť rodičovi iba nápomocná pri jeho výchove. Vzdelávanie prebieha v 1. a v 5. ročníku podľa Školského vzdelávacieho programu, ktorý rozširuje štátny vzdelávací program v časových dotáciách pre predmety náboženstvo, prvouka, dramatizácia v slovenskom jazyku, anglickom jazyku, v informatike, geografii, prírodopise. V ostatných ročníkoch vzdelávanie prebieha podľa vlastných učebných plánov so zvýšenou dotáciou hodín v anglickom jazyku a informatike ako doteraz.

 

 

Koľko žiakov je maximálne v jednej triede?

Minimálny počet je 15, maximálny je 28 a priemerný počet je 20 žiakov. Celkový počet žiakov 271 v 14 triedach.

 

 

Pracujú u vás len kvalifikovaní učitelia?

Z 22 učiteľov je jeden učiteľ s vysokoškolským vzdelaním bez kvalifikácie.

 

 

Od ktorej triedy sa učitelia na vyučovaní jednotlivých predmetov striedajú?

Od 1. ročníka, pretože si to vyžaduje vyučovanie Náboženstva a Cudzích jazykov, ktoré na I. stupni nevyučujú triedni učitelia.

 

 

Ako pristupujete k nadaným deťom?

Majú možnosť rozvíjať svoj talent návštevou rôznych krúžkov, nepovinných predmetov, v rámci vyučovania sú pripravovaní na predmetové súťaže v škole i mimo školy.

 

 

Aké jazyky sa deti učia a od ktorej triedy?

Rozšírené vyučovanie anglického jazyka od 1. ročníka, nemecký jazyk od 7. ročníka, v budúcom školskom roku už od 6. ročníka.

 

 

Do koľkej funguje školský klub?

Od 6.30 do 17.30, často aj dlhšie, keď si rodič „zabudne“ dieťa vyzdvihnúť alebo pre nepredvídané okolnosti nepríde načas.

 

Aké mimoškolské aktivity ponúkate na pôde vašej školy?

Činnosť skautingu, záujmové krúžky v rámci ŠKD: športový, lego, výtvarný. Mimoškolská krúžková činnosť: Angličtina hrou pre 1.roč., Angličtina hrou pre 2.roč., Počítače hravo pre 2.roč., Environmentálny krúžok pre 2.roč., Programovanie v Baltíku pre 3.-5.roč., Zborový spev pre 1.-7.roč., pre 5.-9.roč.: Turisticko-branný krúžok, Športové hry, Anglicko-vlastivedno-spoločenský krúžok, Výpočtová technika, Výtvarné spracovanie materiálu, Mladý misionár, pre žiakov 9.roč.: Príprava na prijímacie pohovory zo Slovenského jazyka a Matematiky.

Činnosť turisticko-branného krúžku a anglicko-vlastivedno-spoločenského krúžku sa tento školský rok neotvorila pre nízky počet záujemcov, pribudol však krúžok hry na zobcovú flautu a stolnotenisový krúžok.

Škola je organizátorom celoslovenskej recitačnej súťaže „Slovom o Tvojej láske…“, regionálnej súťaže Futsalko, organizuje pre deti Fašiangový karneval, Katarínsku a iné zábavy, Misijný koláč, Misijný jarmok a mnoho iných akcií.

 

 

Na aké predmety kladiete dôraz?

Slovenský jazyk , matematiku, cudzie jazyky a výpočtovú techniku, aj telesnú výchovu.

 

 

Ako riešite konfliktné situácie, ktoré vznikajú medzi deťmi?

Vzájomným vyjasnením situácie medzi deťmi, trvaním na vzájomnom ospravedlnení sa a odpustení si. U jednotlivcov rozhovorom s triednym učiteľom, pohovorom s vedením školy, rozhovorom za prítomnosti rodiča na výchovnej komisii,

 

Spolupracujete so psychológom alebo ďalšími odborníkmi?

So psychológom, špeciálnym pedagógom aj kňazom.

 

 

Koľko domácich úloh dostáva dieťa v tej – ktorej triede?

Primerane, závisí to od predmetu, druhu preberaného učiva, od druhu úlohy – písomná, ústna, atď.

 

 

Musí dieťa nastúpiť do vašej školy špeciálne pripravené (jazykovo, znalosti a pod.)?

nie

 

 

Aké „výcviky“ ponúkate (lyžiarsky, plavecký,…) a v ktorom ročníku?

Plavecký v. v 2.-3. roč., školu v prírode v 3.-4.roč. lyžiarsky v. v 7.-8. roč., Kurz spoločenského správania pre 9. roč. a kurz krasokorčuľovania pre 3. a 4. roč.

 

 

Dá sa vo vašej škole pokračovať na osemročnom gymnáziu?

Áno, aj na 4-ročnom gymnáziu po 9. triede.

 

Aké špecializované učebne a od ktorej triedy sú žiakom k dispozícii?

Pre hudobnú, telesnú, technickú výchovu, fyziku, chémiu, cudzie jazyky, náboženstvo, výpočtovú techniku a dve multimediálne učebne vybavené

počítačom s prepojením na širokouhlý LCD monitor, využiteľné vo všetkých

predmetoch.

 

 

Akú stravu ponúkate deťom v školskej jedálni? Máte vlastnú kuchyňu alebo stravu vozíte?

Pripravovanú v našej školskej kuchyni.

 

 

Na čo všetko treba priplácať, resp. aké poplatky sú v škole?

Vzdelávanie je bezplatné, žiaci si sami kupujú pracovné zošity na cudzie jazyky. Rodič platí príspevok do ŠKD 50.-, 100.-, 150.-, 200.-

podľa rozsahu starostlivosti o žiaka a členský príspevok do Rodičovského

združenia podľa dohody rodičov. Plne si hradí pobyt v Škole v prírode, na lyžiarskom kurze, na triednych výletoch a exkurziách a pod.

 

 

Máte kontakt s nejakou zahraničnou školou?

V Poľsku.

 

 

Integrujete telesne postihnuté deti?

Áno, pohybovo, zrakovo aj so špecifickými výchovno – vzdelávacími potrebami.

 

 

Máte nultý ročník?

Nie.

 

 

Ako pristupujete k deťom s poruchami správania?

V prvom rade sa snažíme, aby boli v starostlivosti spolupracujúcej Pedagogicko-psychologickej poradne, pracuje s nimi triedny učiteľ, špeciálny pedagóg, výchovný poradca, prípadne na rodiča kontaktujeme sociálneho kurátora alebo zabezpečíme dieťaťu pobyt vo výchovnom zariadení.

 

 

Ako pristupujete k deťom s poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia a pod.)?

Opäť sa snažíme, aby boli v starostlivosti spolupracujúcej Pedagogicko-psychologickej poradne, pracujú s nimi naši školskí špeciálni pedagógovia v osobitných skupinkách po vyučovaní, kedy nacvičujú a odstraňujú problematické javy, individuálne aj cez príslušný predmet.

 

 

Ponúka škola deťom mimo obeda aj desiaty a olovrant?

V tomto čase nie, kvôli nízkemu stavu pracovníkov v ŠJ je zabezpečený pitný režim pomocou nápojových automatov na čaje a malinovky a ochutené mlieko, o ktoré je medzi deľmi veľký záujem.

 

 

Foto: www.zsgercenovaba.edu.sk

Dôležité informácie nájdete tu: www.modernaskola.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár