Pozitívny prípad v škole. Prečo netestujú učiteľov a celú triedu?

Kristína Kováčiková 0

Kým sa zatvorili stredné školy, mali sme na Slovensku 4 % žiakov, ktorí boli od začiatku školského roka vylúčení z vyučovania – buď pre podozrenie na COVID-19 v triede alebo pre potvrdený pozitívny prípad.

Počas prerušeného vyučovania sú žiaci aj vyučujúci v domácej karanténe, nakoľko sa považujú za „osoby v úzkom kontakte.“ V domácej izolácii sledujú príznaky COVID-19, sú v telefonickom dohovore s obvodným lekárom (pediatrom) a čakajú tiež na pokyny regionálneho úradu, či a kedy budú testovaní.

Shutterstock

Nemusia otestovať všetkých

Skúsenosti sú zatiaľ rôzne, ako potvrdzuje diskusia na FB skupine Zavretá škola. Niekde kvôli pozitívnemu prípadu testovali celú triedu, inde len vybraný okruh spolužiakov.

„U nás keď bol pozitívny žiak, tak celá trieda – 23 detí a 13 vyučujúcich, ktorí v danej triede učia, boli testovaní. V stredu večer volali z RÚVZ a v piatok už boli všetci testovaní, cez víkend dostali všetci výsledky,“ píše jedna z učiteliek.

No nie je to to bežná prax, ako ukazujú komentáre pod príspevkom pani učiteľky prvákov:

„Mám pozitívne testovanú žiačku na COVID-19. Z regionálneho úradu nám povedali, že budú testované len tie deti, ktoré boli v najbližšom kontakte so žiačkou (t.j. spolusediaca, deti, ktoré sedia za ňou a pred ňou, kamarátky v družine). Je to úplný nezmysel, nakoľko sa deti spolu cez prestávky hrajú a pohybujú sa po celej triede,“ poukazuje učiteľka.

„Avšak, čo ma ešte zaujíma je, že na regionálnom úrade povedali, že ja ako triedna učiteľka nemusím byť testovaná, vraj máme mať rúška (ktoré nosím) a dodržiavať dvojmetrový odstup od detí. Tak sa pýtam, ako je možné v 1. ročníku, kde deti učíme písať, čítať, počítať, dodržiavať dvojmetrový odstup. A nielen v 1. ročníku,“ uvádza príklady bežného fungovania v triedach, s ktorými akoby úrady zdravotníctva nepočítali, nezohľadňujúc skutočnú realitu na školách.

Musím ísť na testy ako samoplatca?

„Rada by som sa dala otestovať, ale pýtam sa, prečo za vlastné, keď som bola v priamom kontakte s pozitívnou osobou. Tiež mám svoju rodinu a zodpovednosť nielen voči nej, ale aj voči svojim kolegom,“ uzatvára príspevok, pod ktorým pribudli stovky komentárov.

Častou radou v takýchto prípadoch, kedy regionálny úrad nenariadi testovanie, je zavolať obvodnému lekárovi, aby objednal učiteľku, ktorá bola v kontakte s pozitívnym žiakom, na testy.

Je tu však obava, či si aj tak za test nebudú musieť zaplatiť.

„Som triednou na strednej škole. Pozitívny žiak. Samozrejme, že som sa dotkla jeho čela, poslala zmerať teplotu (nemal), ani typické problémy súvisiace s COVID. Len bolesti hlavy. Dnes v noci mi píše, pani profesorka, som pozitívny. Ráno volám pani doktorke. Poslala ma na testy. Ale tiež mala strach, že čo poisťovňa. Takže ani lekári to nemajú ľahké. Čakám, kedy ma zavolajú,“ napísala ďalšia z učiteliek, ktorá sa ocitla v podobnej situácii.

Úrad rozhoduje, čo ďalej

Aj keď nie každá osoba v úzkom kontakte je automaticky vyzvaná na testovanie, musí dodržiavať povinnú 10-dňovú karanténu.

Počas domácej izolácie žiakov manažuje pediater alebo príslušný hygienik. Obdobne to platí aj v prípade vyučujúceho. Zatelefonovať ošetrujúcemu lekárovi je treba vždy v prípade objavenia sa príznakov.

Na testovanie je možné ísť spravidla 5.-10. deň od posledného kontaktu s chorým alebo podozrivým na ochorenie COVID-19 – v prípade potreby a po telefonickom dohovore s príslušným regionálnym úradom.

Ak by regionálny úrad nepovažoval za potrebné testovať vyučujúceho, v tom prípade má možnosť objednať sa na test cez internet.

Každý, kto má príznaky alebo podozrenie na ochorenie, môže požiadať o vyšetrenie formou elektronického formuláru, píše sa na stránke korona.gov.sk, cez ktorú sa dá objednať na test.

Vo formulári je treba zaznačiť, že ste boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou. A takisto vybrať možnosť „som zamestnanec školstva.“

V takomto prípade dostanete termín na testovanie, ktorý by mala uhradiť poisťovňa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár