Záchodové tajomstvá

Ing. Eva Pekariková 16

Ako naše deti rastú, tak ich priúčame rôznym zručnostiam, aby boli čo najviac samostatné s ohľadom na svoj vek. Rodičia (najmä matky) si vymieňajú svoje skúsenosti s jedením, obliekaním, trucovaním, plačom cestou do škôlky, no téma osobnej hygieny ostáva akýmsi tabu. Ešte tak ako umývať bábätku pipík alebo pipinu, no nikde sa nepíše, ako a kedy naučiť utrieť zadok, ako si neobcikať nohavice. Možno sa teraz niekto zasmeje, možno sa niekto pohorší. Zvládnutie osobnej hygieny je totiž dôležité pre každého žiaka vrátane prváčikov.

Základné hygienické návyky a potreby do školy

Každý žiak by mal mať pred vstupom do školy zvládnuté základné hygienické návyky: byť samostatný pri použití WC, po použití WC automaticky umyť ruky, vedieť sa preliecť, prezuť, vysmrkať sopeľ z nosa. K povinnej školskej výbave patria tiež vlastné hygienické potreby: toaletný papier, mydlo, uterák, papierové vreckovky. Je smutné, že mnohé deti na začiatku šk. roka tieto prostriedky donesú, no na konci šk. roka ich dokonca nerozbalené prinesú naspäť domov. Uterák by malo dieťa nosiť domov oprať podľa potreby, no aspoň 1x týždenne. Správnemu používaniu hygienických potrieb by mali naučiť rodičia. V rámci bezpečného správania sa a náuky o ľudskom tele a hygiene sa týmto témam venujú aj učitelia, najmä na hodinách prvouky a prírodovedy.

Dozor, bezpečnosť, hygiena

Učiteľ je v škole zodpovedný za bezpečnosť a zdravie žiakov. Toto má byť počas prestávok zabezpečené vykonávaním dozoru v priestore školy, kde sa žiaci pohybujú. Povinnosťou učiteľa je zabezpečiť bezpečnosť aj na WC, a to bez rozdielu pohlaví. Možno sa niektorí rodičia budú chcieť brániť, aby na ich dieťa nebodaj nevplýval nejaký sexuálny úchyl, no skutočnosť je taká, že na školských WC najčastejšie dochádza k prejavom šikanovania od starších žiakov voči mladším.

Učiteľ nezabezpečuje obsluhu pri používaní WC. Výnimkou je len prípad, že dieťa v škole dostane akútnu hnačku, príp. vracia – vtedy je pomoc učiteľa samozrejmá. Učiteľ žiakov hneď na začiatku šk. roka poučí o základných hygienických pravidlách spojených s používaním WC. Najmä u mladších žiakov niektorí učitelia dbajú na to, aby si žiaci umývali ruky a aby aj používali svoje hygienické potreby. Podľa potreby učiteľ kontroluje aj vlasovú hygienu v triede.

Ako často?

V prvých školských dňoch prvák používa WC podľa potreby. Učiteľ prihliada na to, že dieťa ešte nemá so školou skúsenosti a najprv sa musí naučiť novým pravidlám. S postupom času sa žiaci učia, že na použitie WC je vhodnejšia prestávka než vyučovacia hodina. Vo vyšších ročníkoch by malo byť žiakom samozrejmé, že používajú WC len počas prestávok, no osobne si neviem predstaviť, že učiteľ môže zakázať použitie WC aj počas hodiny.

Občas sa žiaci pomýlia na WC sa snažia tráviť voľný čas aj bez nutnosti použiť to na vyhradené potreby. Aj preto je učiteľský dozor potrebný. Nie sú totiž ojedinelé prípady, keď starší žiaci fotili do mobilov mladších, resp. sa niektorí pokúšali tajne fajčiť, či užiť drogy, príp. starší žiaci fyzicky napádali mladších. V škole obyčajne neplatí, že na WC by mal mať človek svoje súkromie a stav niektorých sociálnych zariadení najmä v “chudobnejších” školách nie vždy umožňuje vytvoriť dostatočné súkromie.

Čo môžu urobiť rodičia?

V prvom rade by mali naučiť svoje dieťa správnym hygienickým návykom. Ak dieťa nenosí uterák na prepratie samo, rodič by mal najneskôr v piatok pripomenúť, že uterák treba doniesť domov. Rodič (najmä dieťaťa na prvom stupni) by sa mal zaujímať aj o iné záležitosti týkajúce sa pobytu v škole, nie len o učenie. Často môžu byť prekvapivé dôvody na to, že dieťa odmieta použiť WC v škole. Rozprávať sa o záchodoch by nemalo byť tabu. Ja som sa dozvedela, že istý starší žiak obcikával prvákom papuče a deti sa následne báli ísť na WC.

Netreba nijako mimoriadne vyzvedať, no nie je na škodu, ak sa rodič len tak nenápadne spýta na stav záchodov v škole. Možno sa dozvie podobné perličky ako ja, že chlapec je priam nadšený z tých “misiek”, do ktorých sa dá pohodlne cikať postojačky a chcel by takú aj doma (pisoár), alebo že sa nemôže v škole vykakať, lebo si nevie poriadne utrieť zadok, alebo vôbec nemôže použiť WC, lebo je pokazený vodovodný kohútik, pani učiteľka o tom nevie a chlapci si nemajú kde umyť ruky. Občas dieťaťu stačí len trocha poradiť a je po probléme – povedz o tom pani učiteľke, ona už bude vedieť, čo treba urobiť a zatiaľ si budete umývať ruky v triede.

Prváci sú stále malé deti, aj keď už chodia do školy a nie všetky situácie zvládajú s dospeláckou samozrejmosťou.

 

Ilustračné foto: www.sxc.hu

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Moj syn je už druhák a ešte normálne nebol na velkej potrebe v škole, lebo sa bojí, že mu niekto vrazí do záchoda. Nedajú sa totiž zamykať dvere a on má z toho stres. Myslim si, že je dosť nezdravé, aby zadržiaval stolicu niekoľko hodín, až príde domov, ale tento jeho “psychicky problem” nevieme vyriesiť. chodia vaše deti na záchod v škole v pohode?

  2. Moj syn je už druhák a ešte normálne nebol na velkej potrebe v škole, lebo sa bojí, že mu niekto vrazí do záchoda. Nedajú sa totiž zamykať dvere a on má z toho stres. Myslim si, že je dosť nezdravé, aby zadržiaval stolicu niekoľko hodín, až príde domov, ale tento jeho “psychicky problem” nevieme vyriesiť. chodia vaše deti na záchod v škole v pohode?

  3. Moj 5-rocný syn má tiez z toho stresy. Teda nie cikat, ale íst na velkú potrebu. Vacsinou na záchod nejde aj celý deñ a ked ide, lebo uz nevydrzí, zle si vytrie zadok a este aj gatky má spinavé. Vysvetlovala som mu ako sa co robí, ze si treba dobre umyt ruky, atd, ci to robí, neviem. Ale myslím, ze celkovo nerád chodí do skoly na záchod, hoci záchody sú cisté a snád aj dobre fungujú, nikdy sa mi na to nestazoval…

  4. Moj 5-rocný syn má tiez z toho stresy. Teda nie cikat, ale íst na velkú potrebu. Vacsinou na záchod nejde aj celý deñ a ked ide, lebo uz nevydrzí, zle si vytrie zadok a este aj gatky má spinavé. Vysvetlovala som mu ako sa co robí, ze si treba dobre umyt ruky, atd, ci to robí, neviem. Ale myslím, ze celkovo nerád chodí do skoly na záchod, hoci záchody sú cisté a snád aj dobre fungujú, nikdy sa mi na to nestazoval…

  5. Moj škôlkárik sa “vyloží” doma ako správny gazda všetko donesie domov. Je to problém od mala potrebuje mať súkromie a svoj záchodik s pocitom bezpečia – no zatiaľ to nie je problém lebo kaká ráno keď sa zobudí a večer pred spánkom takže neviem dúfam, že sa to nezmení

  6. Moj škôlkárik sa “vyloží” doma ako správny gazda všetko donesie domov. Je to problém od mala potrebuje mať súkromie a svoj záchodik s pocitom bezpečia – no zatiaľ to nie je problém lebo kaká ráno keď sa zobudí a večer pred spánkom takže neviem dúfam, že sa to nezmení

  7. manžel ešte aj teraz nosí všetko domov smile nemôže ani v reštike, ani v robote, to isté aj brat smile synovia sú ešte škôlkarikovia, ale sú na svoje súkromie veľmi citlivý, mám pocit, že ženy sú v tomto jednoducho praktickejšie, treba mi – idem, chlapci sú na svoje telo a súkromie citlivejší.

  8. manžel ešte aj teraz nosí všetko domov smile nemôže ani v reštike, ani v robote, to isté aj brat smile synovia sú ešte škôlkarikovia, ale sú na svoje súkromie veľmi citlivý, mám pocit, že ženy sú v tomto jednoducho praktickejšie, treba mi – idem, chlapci sú na svoje telo a súkromie citlivejší.

  9. Ja mam tri dcery, z toho jednu stvrtacku. Zvykla si na urcity rytmus aj v kakani, a chodi si to vybavit doma hned po ranajkach. Cikat asi chodi aj v skole, ale zachodiky maju oproti nasim skusenostiam z mladosti cistucke, maju tam aj WC papier, a pekne im to tam vonia. A ucitelky cez prestavky kontroluju aj wecka, ci sa tam zasrani nezasivaju a nerobia malym zle.

    Mensia je skolkarka, ta kakava vecer doma, ale ked kaka nahodou aj v skolke, nerobi jej to problem. Jediny problem je, ze ritku si sama poriadne utriet nevie, a je jej blbe volat na to ucitelku, takze sem-tam mame kakaove gatky… 🙂

  10. Ja mam tri dcery, z toho jednu stvrtacku. Zvykla si na urcity rytmus aj v kakani, a chodi si to vybavit doma hned po ranajkach. Cikat asi chodi aj v skole, ale zachodiky maju oproti nasim skusenostiam z mladosti cistucke, maju tam aj WC papier, a pekne im to tam vonia. A ucitelky cez prestavky kontroluju aj wecka, ci sa tam zasrani nezasivaju a nerobia malym zle.

    Mensia je skolkarka, ta kakava vecer doma, ale ked kaka nahodou aj v skolke, nerobi jej to problem. Jediny problem je, ze ritku si sama poriadne utriet nevie, a je jej blbe volat na to ucitelku, takze sem-tam mame kakaove gatky… 🙂

  11. Problém používania WC v škole je veľmi závažný aj z hľadiska učiteľov.Pedagogické dozory sú podľa mojich dlhoročných učiteľských skúseností väčšinou chápané tak,že učiteľ stojí na chodbe a dáva pozor,aby nikto z tiredy cez prestávku nevyšiel,to znamená,že chodba je prázdna a v škole je poriadok.Žiak,ktorý chce ísť na WC,musí sa s tým “zdôveriť” dozorujucému.Okrem toho je ešte nútený preukázať sa hygienickým vrecúškom.Dokonca,učiteľ určuje,kto môže ísť a kto už bol a koľkí môžu ísť naraz.Žiaľ,že ja mám možno takú smolu, ale s iným-normálnejším postupom som sa zatiaľ nestretla.A veľmi sa každý rok čudujem, keď sa na začiatku školského roka schvaľuje vnútorný poriadok školy,ani prichádzajúce mladé kolegyne nie sú pri hlasovaní proti.Mnohí žiaci, ktorí sa len tak chcú dostať z triedy,vezmú hocijaké vrecko a s veľkou pretvárkou si prechádzku po škole vynútia.Tí nesmelí nevyjdú a trpia.Cez veľké prestávky je v záchodoch nával,splachovače nestíhajú alebo sú pre šetrenie vodou vypnuté .O intimite a kultúre prostredia sa deti v škole nenaučia prakticky nič.Zlé je aj to,že mladší a starší žiaci majú WC spoločné. Téma záchodov by nemala byť tabu ani na rodičovských schôdzkach.Keď rodičia vidia prestredie svojho dieťaťa v triede,mali by si obzrieť aj WC a opýtať sa na systém jeho používania v danej škole.potom poučiť svoje dieťa alebo cez rodičovskú radu presadiť niečo iné.Mnohí nad tým mávnu rukou,že škoda niečo meniť alebo nejako to vydržíme.Ale treba sa o to zaujímať ,hľadať lepšie riešenia a mohol by sa urobiť aj nejaký seriózny výskum,či tieto veci nemajú vplyv na toľký výskyt zdravotných ťažkostí v neskoršom veku.

  12. Problém používania WC v škole je veľmi závažný aj z hľadiska učiteľov.Pedagogické dozory sú podľa mojich dlhoročných učiteľských skúseností väčšinou chápané tak,že učiteľ stojí na chodbe a dáva pozor,aby nikto z tiredy cez prestávku nevyšiel,to znamená,že chodba je prázdna a v škole je poriadok.Žiak,ktorý chce ísť na WC,musí sa s tým “zdôveriť” dozorujucému.Okrem toho je ešte nútený preukázať sa hygienickým vrecúškom.Dokonca,učiteľ určuje,kto môže ísť a kto už bol a koľkí môžu ísť naraz.Žiaľ,že ja mám možno takú smolu, ale s iným-normálnejším postupom som sa zatiaľ nestretla.A veľmi sa každý rok čudujem, keď sa na začiatku školského roka schvaľuje vnútorný poriadok školy,ani prichádzajúce mladé kolegyne nie sú pri hlasovaní proti.Mnohí žiaci, ktorí sa len tak chcú dostať z triedy,vezmú hocijaké vrecko a s veľkou pretvárkou si prechádzku po škole vynútia.Tí nesmelí nevyjdú a trpia.Cez veľké prestávky je v záchodoch nával,splachovače nestíhajú alebo sú pre šetrenie vodou vypnuté .O intimite a kultúre prostredia sa deti v škole nenaučia prakticky nič.Zlé je aj to,že mladší a starší žiaci majú WC spoločné. Téma záchodov by nemala byť tabu ani na rodičovských schôdzkach.Keď rodičia vidia prestredie svojho dieťaťa v triede,mali by si obzrieť aj WC a opýtať sa na systém jeho používania v danej škole.potom poučiť svoje dieťa alebo cez rodičovskú radu presadiť niečo iné.Mnohí nad tým mávnu rukou,že škoda niečo meniť alebo nejako to vydržíme.Ale treba sa o to zaujímať ,hľadať lepšie riešenia a mohol by sa urobiť aj nejaký seriózny výskum,či tieto veci nemajú vplyv na toľký výskyt zdravotných ťažkostí v neskoršom veku.

  13. Problém používania WC v škole je veľmi závažný aj z hľadiska učiteľov.Pedagogické dozory sú podľa mojich dlhoročných učiteľských skúseností väčšinou chápané tak,že učiteľ stojí na chodbe a dáva pozor,aby nikto z tiredy cez prestávku nevyšiel,to znamená,že chodba je prázdna a v škole je poriadok.Žiak,ktorý chce ísť na WC,musí sa s tým “zdôveriť” dozorujucému.Okrem toho je ešte nútený preukázať sa hygienickým vrecúškom.Dokonca,učiteľ určuje,kto môže ísť a kto už bol a koľkí môžu ísť naraz.Žiaľ,že ja mám možno takú smolu, ale s iným-normálnejším postupom som sa zatiaľ nestretla.A veľmi sa každý rok čudujem, keď sa na začiatku školského roka schvaľuje vnútorný poriadok školy,ani prichádzajúce mladé kolegyne nie sú pri hlasovaní proti.Mnohí žiaci, ktorí sa len tak chcú dostať z triedy,vezmú hocijaké vrecko a s veľkou pretvárkou si prechádzku po škole vynútia.Tí nesmelí nevyjdú a trpia.Cez veľké prestávky je v záchodoch nával,splachovače nestíhajú alebo sú pre šetrenie vodou vypnuté .O intimite a kultúre prostredia sa deti v škole nenaučia prakticky nič.Zlé je aj to,že mladší a starší žiaci majú WC spoločné. Téma záchodov by nemala byť tabu ani na rodičovských schôdzkach.Keď rodičia vidia prestredie svojho dieťaťa v triede,mali by si obzrieť aj WC a opýtať sa na systém jeho používania v danej škole.potom poučiť svoje dieťa alebo cez rodičovskú radu presadiť niečo iné.Mnohí nad tým mávnu rukou,že škoda niečo meniť alebo nejako to vydržíme.Ale treba sa o to zaujímať ,hľadať lepšie riešenia a mohol by sa urobiť aj nejaký seriózny výskum,či tieto veci nemajú vplyv na toľký výskyt zdravotných ťažkostí v neskoršom veku.

  14. Problém používania WC v škole je veľmi závažný aj z hľadiska učiteľov.Pedagogické dozory sú podľa mojich dlhoročných učiteľských skúseností väčšinou chápané tak,že učiteľ stojí na chodbe a dáva pozor,aby nikto z tiredy cez prestávku nevyšiel,to znamená,že chodba je prázdna a v škole je poriadok.Žiak,ktorý chce ísť na WC,musí sa s tým “zdôveriť” dozorujucému.Okrem toho je ešte nútený preukázať sa hygienickým vrecúškom.Dokonca,učiteľ určuje,kto môže ísť a kto už bol a koľkí môžu ísť naraz.Žiaľ,že ja mám možno takú smolu, ale s iným-normálnejším postupom som sa zatiaľ nestretla.A veľmi sa každý rok čudujem, keď sa na začiatku školského roka schvaľuje vnútorný poriadok školy,ani prichádzajúce mladé kolegyne nie sú pri hlasovaní proti.Mnohí žiaci, ktorí sa len tak chcú dostať z triedy,vezmú hocijaké vrecko a s veľkou pretvárkou si prechádzku po škole vynútia.Tí nesmelí nevyjdú a trpia.Cez veľké prestávky je v záchodoch nával,splachovače nestíhajú alebo sú pre šetrenie vodou vypnuté .O intimite a kultúre prostredia sa deti v škole nenaučia prakticky nič.Zlé je aj to,že mladší a starší žiaci majú WC spoločné. Téma záchodov by nemala byť tabu ani na rodičovských schôdzkach.Keď rodičia vidia prestredie svojho dieťaťa v triede,mali by si obzrieť aj WC a opýtať sa na systém jeho používania v danej škole.potom poučiť svoje dieťa alebo cez rodičovskú radu presadiť niečo iné.Mnohí nad tým mávnu rukou,že škoda niečo meniť alebo nejako to vydržíme.Ale treba sa o to zaujímať ,hľadať lepšie riešenia a mohol by sa urobiť aj nejaký seriózny výskum,či tieto veci nemajú vplyv na toľký výskyt zdravotných ťažkostí v neskoršom veku.

Pridaj komentár