Človek hravý oslavuje 20. výročie Bibiany

webnoviny.sk 0

Jeden z autorov, Ján Uličiansky, upozorňuje, že od výstavy netreba čakať náhrady veľkých nákupných centier ako šmykľavky alebo bazény s loptičkami.

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana pozýva do svojich priestorov všetky malé, veľké i dospelé deti, ktoré majú rady hru. Výstavu o podobách hry s názvom Človek hravý sprístupní dnes o 16:00 na Panskej 41 v Bratislave. Oslávi tak svoju dvadsaťročnú históriu.

Nehľadajte tu náhrady veľkých nákupných centier ako šmykľavky alebo bazény s loptičkami, o to nám nešlo, vopred upozornil na tlačovej besede jeden z autorov Ján Uličiansky. Prehliadka pod palcom Jána Uličianskeho, Evy Farkašovej a Pavla Gregora sa zameriava predovšetkým na tvorivosť. Návštevníka Bibiany má motivovať a duchovne obohatiť.

Šesť miestností – Hračky, Hracia skrinka, Hra o hranicu, Ihrisko, Hrádio, Hravolamy – v sebe skrýva posolstvá. „Ako sa HRAL HRAčlovek? Nahý behal za HRAmutom, chcel ho chytiť dlhým prútom. Keď mu ušiel do HRAlesa od zlosti bil kameň kameňom,“ víta návštevníkov pri vstupe na výstavu jedna z dvadsiatky básničiek, ktoré Uličiansky napísal špeciálne pre Bibianu.

Podľa autorov by si každá výstavná miestnosť expozície zaslúžila špeciálnu pozornosť. „Už len na tému lopta by sa dala urobiť samostatná výstava,“ tvrdí Uličiansky. Deti sa môžu na návšteve u Človeka hravého pohrať s drevenými kockami, macíkmi a bábikami, ktoré si môžu aj prezliekať. Tvorcovia venovali priestor aj téme počítačov. „Tento fenomén nemožno ignorovať,“ priznáva Uličiansky. Prehliadka vznikla na námet Pavla Uhera. Návštevníci tu nájdu od kinetických objektov Farkašovej, cez hračky z ÚĽUV-u, hračky, ktoré sa dajú kúpiť vo veľkých obchodoch až po detské ilustrované knihy, animované filmy ako aj rozhlasové, počítačové a bábkové hry.

Súčasťou expozície bude od apríla aj hudobno-pohybová inscenácia Hracia skrinka. Ide o divadelné spracovanie najnovšej knihy Jána Uličianskeho Štyria škriatkovia a víla. Je to príbeh o kolobehu v prírode, ktorá má svoje nezmeniteľné zákony. Inscenácia sa inšpiruje hudbou Antonia Vivaldiho a pracuje s hercami, maskami a tanečníkmi. „Bude to taká klauniáda, cirkus Vivaldi na tému štyroch ročných období, lebo aj príroda je hravá a zahráva sa s nami stále,“ prezradil Uličiansky. V inscenácii účinkujú poslucháči druhého ročníka Katedry bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU v Bratislave.

Výstava Človek hravý potrvá v Bibiane do 26. septembra. Navštíviť ju možno od utorka do nedele od 10:00 do 18:00.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár