Občianske združenie Ženské kruhy spúšťa prvého októbra mediálnu kampaň o popôrodnom „bondingu“, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na dôležitosť raného kontaktu matky a dieťaťa po pôrode.
V rámci kampane bude v televíznom a rozhlasovom vysielaní RTVS počas októbra zaradený spot o skúsenostiach žien s bondingom.
foto: Zenske kruhy Súčasťou kampane je aj vydanie brožúry „Bonding – matkina náruč po pôrode“ . Brožúra je verejne dostupná v elektronickej verzii na webovej stránke www.zenskekruhy.sk . Autorky Gabriela Janovičová a Miroslava Rašmanová si dali za cieľ vytvoriť publikáciu prístupnú širokej verejnosti. Prináša informácie o podpore bondingu prostredníctvom kontaktu koža na kožu bezprostredne po pôrode, o jej význame pre matku a dieťa. Celkový dojem podporujú autentické fotografie.
„Popôrodný bonding, chápeme ako intenzívny zážitok bezprostredného a ničím nerušeného spojenia medzi matkou a dieťaťom v prvých minútach a hodinách po pôrode. Nahé dieťa je hneď po narodení v neprerušovanom kontakte s nahou pokožkou svojej matky a všetky nevyhnutné vyšetrenia sú vykonané na jej tele. Dieťa sa váži, odmeria a oblečie až po samoprisatí. Ide o hormonálne umocnený, silný fyzický a emocionálny zážitok, pri ktorom žena prežíva hlboké spojenie so svojim práve narodeným dieťaťom. Vyvrcholením tohoto procesu je prvé nadojčenie dieťaťa “ , hovorí Gabriela Janovičová, predsedníčka združenia.
Neprerušovaný kontakt koža na kožu ihneď po pôrode odporúčajú WHO, Unicef a na národnej úrovni aj mnohé iné organizácie, ktorých záujmom je podpora zdravých procesov a zdravia pri pôrode. Uľahčuje totiž začiatok dojčenia, znižuje stres u detí a posilňuje materské kompetencie.
U matky podporuje tvorbu oxytocínu, potrebného na zavinovanie maternice, zmierňovanie krvácania a pre tvorbu materského mlieka. Taktiež životné funkcie dieťaťa, ako teplota, akcia srdca, dýchanie, saturácia kyslíkom a regulácia spánkových cyklov, sú stabilnejšie pri kontakte koža na kožu.
foto: Zenske kruhy Kto stojí za kampaňou Kampaň Bonding – Matkina náruč po pôrode podporujú slovenské kancelárie WHO a Unicef, Ústav prenatálnej a perinatálnej psychológie, medicíny a sociálnych vied VŠZaSP sv. Alžbety a tiež Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. Kampaň tiež podporili občianske združenia Slovenské duly o.z., Mamila o.z. a psychiater docent Jozef Hašto.
“WHO a UNICEF sú iniciátormi medzinárodného programu BFHI (Baby friendly hospital). Cieľom tohoto programu je podporovať a implementovať v jednotlivých krajinách po celom svete takú prax, ktorá pozitívne ovplyvňuje úspešnosť dojčenia už od samých začiatkov po pôrode. Dôležitou súčasťou tejto praxe je aj bonding, priloženie novorodenca matke v kontakte koža na kožu bezprostredne po pôrode. Tento kontakt by podľa odborníkov mal trvať aspoň 60 minút, pričom matky by mali byť povzbudzované k tomuto kontaktu a k nadojčeniu novorodenca vo chvíli, keď prejaví prvé známky pripravenosti. Bonding je považovaný za prirodzenú súčasť sta rostlivosti o novorodencov”, vysvetľuje Darina Sedlákova z KancelárieWHO na Slovensku.
Ženy a ich deti majú právo na najvyššie dosiahnuteľnú úroveň zdravia a teda aj na podporu zdravých procesov, ku ktorým nesporne patrí aj kontakt koža na kožu bezprostredne po pôrode. Je dôležité , aby táto možnosť pre ženy bola reálna a dostupná v každom zdravotníckom zariadení.
Nepodarilo sa mi nájsť pôrodnicu, kde by mi umožnili kontakt koža na kožu Nie vždy je to tak. Spoluautorka brožúry Miroslava Rašmanová sa v roku 2013 pred pôrodom obrátila na tri slovenské pôrodnice v blízkosti jej bydliska, s požiadavkou na podporu bondingu: „ Nepodarilo sa mi v mieste bydliska nájsť pôrodnicu, kde by mi umožnili kontakt koža na kožu s dieťaťom bezprostredne po jeho narodení, tak ako som to už raz zažila v zahraničí . Nakoniec som teda odcestovala do zahraničia, kde podpor a bondingu bola automatickou súčasťou poskytovanej starostlivosti. Ako členku občianskeho združenia Ženské kruhy ma táto skúsenosť motivovala k aktivizmu. Výsledkom úsilia nášho združenia je práve kampaň Bonding – Ma t kina náruč po pôrode“ , objasňuje Miroslava Rašmanová.
foto: Zenske kruhy Podporné aktivity kampane Kampaň Bonding – Matkina náruč po pôrode je podporená aj ďalšími aktivitami občianskeho združenia Ženské kruhy. Vo viacerých mestách na Slovensku sa uskutočnia podporné aktivity. V Košiciach a Bratislave bude premietaný dokumentárny film Mikropôrod (2014), ktorý prináša aj najnovšie vedecké poznatky aj o význame popôrodného bondingu. V Banskej Bystrici a Žiline poriadame besedy pre verejnosť a na webovej stránke občianskeho združenia budeme publikovať články a rozhovory s odborníkmi na tému bondingu.
„Túto kampaň chápeme len ako prvý krok potrebný pre otvorenie verejnej diskusie. Bonding sa dotýka tisícov žien a ich detí. P reto sa tejto téme plánujeme venovať dlhodobo. V spolupráci s ďalšími odbornými organizáciami plánujeme realizovať výskum. S poločne s odbornou verejnosťou budeme hľadať možnosti systémovej zmeny vedúcej k podpore popôrodného bondingu v každej slovenskej pôrodnici“, uzatvára Gabriela Janovičová.
Loading...