Cigánsky bašavel 2013: Návrat ku koreňom!

TS 0

Areál hradu Červený kameň 29. augusta od 11. do 23. h.

Multižánrový open-air festival autentickej rómskej hudby, tanca a tradičných remesiel. Už po piaty krát máte možnosť spoznať originálnu rómsku kultúru a zároveň podporiť jej mladé talenty.

Vo štvrtok 29. augusta od 11: 00 do 23:00 ožije hrad Červený Kameň pri obci Častá hudbou, výtvarným umením, divadlom, tancom, remeslami a dráždivou vôňou jedál.

Cigánsky Bašavel 2013

ponúka umelcov Rumunska, Ruska, Maďarska, Čiech i Slovenska. Amatérski i profesionálni umelci patria k špičke v oblasti pôvodnej rómskej hudby. Svoje umenie čerpali od rodičov a tí sa učili od svojich  rodičov a celej komunity.

„Chceme sa vrátiť ku koreňom nášho prežívania i rómskej kultúry,“ tvrdí  riaditeľka festivalu Cigánsky Bašavel Vladislava Dolníková. 

Dramaturgia festivalu stavila na autentickosť a spontánnosť umeleckého prejavu. Podporte festivalovú atmosféru aj vy! Privítame tvorivosť pri výbere oblečenia –  farebné sukne, či kvety vo vlasoch. Páni nič nepokazia lesklou košeľou so širokými rukávmi a deti milujú pestré šatky a korále. Odviažte sa a uvoľnite!

Návrat ku koreňom

Pre tohoročných hostí Bašavelu je ich umenie rovnako prirodzené ako dýchanie. Základy sa učili doma. Mnohí prešli umeleckými školami i tvrdým drilom, ktorý k práci špičkového umelca patrí, základ však zostáva autentický. Ozdobou festivalu je Romafest, slávna rómska tanečná skupina z Transylvánie. Svetový úspech dosiahla programom Black fire.

Flare Beas je autentická cigánska kapela z maďarsko- srbského pohraničia. Ich spev doprevádzajú mosadzné nádoby a drevené varešky. Parno graszt je čistá radosť z hudby. V preklade jej názov znamená biely kôň, v rómskej kultúre symbol čistoty a slobody. Nezabudnuteľný hudobník Július Bartoš – Šuka založil v roku 1953 rodinnú rómsku kapelu Bartošovci a tá si svoj jedinečný divoký štýl so živočíšnym naturelom si uchovala dodnes.

Slovenský hudobník  pôsobiaci v Čechách Mario Bihári je tohoročným zbormajstrom pri tvorbe programu Divých makov a na festivale vystúpi aj so svojou skupinou  Bachtale Apsa. Gipsy Čáve -Jozef Kotlár a Róbert Rác sú nové talenty, ktoré sa preslávili skladbou Topolčianska zlatokopka.

Nikola Dunková a jej brat Milan Dunka sa predstavia ako Gipsy Nicol. A nemôžu chýbať aj Bohémiens Barbory Botošovej, umeleckej vedúcej a dramarurgičky Divých makov.  Ako prekvapenie kompilát vytvorený špeciálne pre tohoročný festival – Gipsy Bashavel – Sendreiovci, dvaja donskí kozáci a poľská umelkyňa- kontrabasistka a speváčka.

Sprievodný program

Na festivale sa zoznámite s tradičnými remeslami -pri práci uvidíte šikovné ruky kováčov a  rezbárov. Ich výrobky si môžete kúpiť priamo na mieste. Chránená dielňa Čičava ponúkne drevené  umelecké a úžitkové predmety do kuchyne aj na stenu. Rómovia boli uznávanými majstrami hlavne pri práci s kovom. Dokázali si poradiť s minimálnym množstvom nástrojov. Remeslo predkov dodnes nezabudli kováči z Dunajskej Lužnej, čo dokazujú svojimi svietnikmi, tepanými ružami a jemne vypracovanými ozdobnými predmetmi.

Históriu pripomenie originálny kováčsky voz z roku 1860, ktorý bol plnohodnotnou pojazdnou kováčskou dielňou. Máte jedinečnú príležitosť vyskúšať si prácu so žeravým kovom. Alebo radšej trocha mystiky?

Veštenie je dávnou súčasťou rómskej kultúry. V stane veštice Judity, ktorá budúcnosť číta z cigánskych kariet sa dozviete, čo vás čaká a neminie. Ste vítaní aj na divadelnom predstavení Divých makov, ktoré naše deti naštudovali s režisérkou Naďou Uherovou a hercom Ferom  Balogom.

Tí najmenší milujú sedenie v košoch na historickom kolotoči, ktorý funguje na ručný pohon rovnako ako historické hračky, s ktorými sa hrali deti v časoch, keď rádio bolo novým vynálezom. Osviežiť sa môžete v čajovni  pri svetových i bylinných čajoch, drobných maškrtách,  či vodnej fajke. Kto by odolal vôni pečeného prasiatka, ktoré kuchári upečú pre vašimi očami, alebo iným pochúťkam podávaným v celom areáli hradu.

Nezabudnite navštíviť stan Divých makov.

Nájdete tu suveníry, tričká, CD, ale hlavne informácie o našej práci. Stretnete tu talentované deti, ktoré dnes potrebujú vašu pomoc, ale možno už o pár rokov z niektorých budú hviezdy svetových javísk.

Workshopy

Objavte svoju tvorivosť na výtvarnom  workshope  s výtvarníčkami Ivanou Šátekovou a Monikou Kováčovou a naučte sa tradičné rómske tance s Lacom Cmorejom, Credance  a deťmi z Divých makov.

Prečo Cigánsky Bašavel 2013?

Organizátorom podujatia je občianske združenie Divé maky. Medzinárodný multižánrový festival vznikol v roku 2009. Poskytuje priestor pre vystúpenia progesionálnych a amtérskych rómskych umelcov a predstavuje talentované rómske deti zapojené v štipendijnom programe občianskeho združenia Divé maky. Výťažok zo vstupného pomáha vytvárať novú vzdelanú rómsku generáciu.

Nezabudnite si obliecť pestré oblečenie v ktorom sa dobre tancuje a ľahko dýcha!

Festival je realizovaný s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR a partnerskou podporou spoločnosti Telekoma Západoslovenskej energetiky.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár