Cigánsky Bašavel predstaví jedinečné fúzie hudobníkov

TS 0

Obdobie letných festivalov vyvrcholí aj open air podujatím na Červenom Kameni.

Na hrade Červený Kameň sa 29. augusta už po tretíkrát uskutoční jedinečný multižánrový festival rómskej kultúry Cigánsky Bašavel. Tento ročník je špeciálny, pretože sa ponesie v duchu spájania. Len pre túto príležitosť vznikli jedinečné hudobné fúzie. Premiérovo sa predstaví skupina Para so Sendreiovcami, ale aj talentované rómske deti s Oskarom Rózsom a Anitou Soul. Okrem nich rozprúdi energiu na akcii mnoho ďalších skvelých slovenských aj zahraničných umelcov rôzneho zamerania.

Už tradične bude toto podujatie prezentáciou pestrosti rómskej kultúry. „Chceme priniesť príležitosť, ako sa zblízka môžete pozrieť do rómskej duše predovšetkým prostredníctvom hudby, výtvarného umenia, divadla, tanca, remesiel a dokonca aj kuchyne,“ poodhalila riaditeľka festivalu Cigánsky Bašavel Vladislava Dolníková paletu pripravovaných zážitkov.

Program spája zdanlivo nespojiteľné

Aktuálny ročník Cigánskeho Bašavelu je inšpirovaný témou spájania. To sa premietlo aj do programu, v ktorom sa predstavia rôzne hudobné štýly, typy umelcov aj rôzne krajiny. Charakter prelínania, a zároveň stierania rozdielov podčiarknu však najmä originálne fúzie umelcov, vytvorené špeciálne len pre túto príležitosť. Výsledky svojej spolupráce pred publikom odprezentuje rómska kapela Sendreiovci spoločne so skupinou Para, ktorej frontman Lasky bude dokonca spievať aj po rómsky.

„Ďalšie fúzie pripravujú talentované deti z Divých makov. Pod vedením umeleckých vedúcich, jedinej primášky na Slovensku Barbory Botošovej a hudobníka aj skladateľa Pavla Bodnára, nacvičujú spoločné vystúpenia s Oskar Rózsa Band a so speváčkou Anitou Soul, ktoré bude mať na festivale tiež svoju premiéru,“ pridala ďalšie detaily Vladislava Dolníková.

Na festivale vystúpia samé zvučné mená rómskej hudby: svoj Rock´n´Roma rozbalí srbská rómska kapela Kal, After Phurikane prinesie dojímavosť starodávnych rómskych piesní a krv v žilách rozprúdia Cigánski diabli. Pestrú ponuku doplnia hostia zo susednej Českej republiky – precítený brnenský Gulo Čar a osviežujúci a už aj legendárny Bitumen Beat.

Rómska kultúra všetkými zmyslami

Výtvarné cítenie Rómov priblíži výstava diel detí z Divých makov, ktoré bude možné vydražiť. Tvoriť sa bude aj priamo na mieste, na workshope pod vedením známej výtvarníčky Gabiky Binderovej. O tanečný workshop sa postará tanečník a dlhoročný spolupracovník Divých makov Laco Cmorej. Na pódiu vystúpi aj  profesionálna tanečnica Libuše Bachratá. Originálnu kuchársku šou rómskych špecialít bude viesť pani Zdenka Mahajová.

Bohatý program je pripravený tiež pre rodiny s deťmi, na ktoré čakajú rôzne súťaže a detský kútik so zaujímavými atrakciami. Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a s partnerskou podporou Nadačného fondu Telekom a Západoslovenskej energetiky. Viac na www.ciganskybasavel.sk alebo na facebookovej stránke Cigánsky Bašavel.

Viac o účinkujúcich sa dočítate tu.

O Cigánskom Bašaveli

Medzinárodný multižánrový festival vznikol v roku 2009 na základe myšlienky vytvoriť pódium pre rómskych umelcov, ktorí by inak nemali šancu vystupovať. Cigánsky Bašavel dáva zároveň priestor pre talentované rómske deti zapojené v štipendijnom programe občianskeho združenia Divé maky, pre ktoré je určený výťažok zo vstupného. Organizátorom podujatia je občianske združenie Divé maky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár