Dobrodružstvo reštaurovania

Ing. Petra Gordíková 0

Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice už tradične na začiatku leta verejnosti sprístupňuje novú výstavu.

Dňa 10. júla 2009 uzrie svetlo sveta výstava dokumentujúca prácu reštaurátorov múzea pod názvom Dobrodružstvo reštaurovania. Výstava nachádzajúca sa v západnom krídle bojnického zámku potrvá až do konca septembra a verejnosti bude sprístupnená počas otváracích hodín múzea.

Na tohtoročnej výstave Dobrodružstvo reštaurovania predstavuje múzeum prácu reštaurátorov a konzervátorov Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice za ostatných desať rokov. Sú to práce Mgr. art. Gabriely Pösovej, Akad. mal. Jaroslava Solárika, Radovana Oboňu a Štefana Gazdíka.

Návštevníkom chce výstava čo najviac priblížiť náročný proces reštaurovania, a preto okrem zreštaurovaných zbierkových predmetov a sprievodnej reštaurátorskej dokumentácie budú môcť na výstave vidieť reštaurátorov priamo pri práci.

Návštevníci dostanú unikátnu možnosť nazrieť do „reštaurátorskej kuchyne“, t.j. do ateliérov reštaurovania maľby, sochy a nábytku. Na vlastné oči uvidia špeciálne výtvarné postupy pri reštaurovaní, ako sa robí prieskum, sondy, čistenie, tmelenie, upevňovanie polychrómie, upevňovanie maliarskych vrstiev, upevňovanie dyhy, retuš či záverečná úprava.

Ako „bájny vták Fénix vstáva z popola“ často aj zbierkové predmety v náročnom reštaurátorskom procese znovu ožívajú vďaka šikovným rukám reštaurátorov.

Príďte sa presvedčiť a zblízka zažiť dobrodružstvo reštaurovania.

Viac sa dozviete na www.bojnicecastle.sk

fotozdroj:muzem Bojnice

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár