Francúzsko je proti noseniu burky

webnoviny.sk 0

Francúzsko je naďalej proti noseniu burky

Záväzok odmietajúci nosenie burky by sa podľa ministerky pre rodinu Nadine Moranovej mal stať súčasťou dohody, ktorú od roku 2007 podpisujú všetci imigranti pri príchode do krajiny.

PARÍŽ 8. februára (WEBNOVINY) – Imigranti prichádzajúci do Francúzska by mali podpísať zákaz nosenia moslimskej burky, ktorá zahaľuje ženy od hlavy až po paty. Vyhlásila to v nedeľu francúzska ministerka pre rodinu Nadine Moranová.

Záväzok odmietajúci nosenie celotelového závoja by sa podľa nej mal stať súčasťou dohody, ktorú od roku 2007 podpisujú všetci imigranti pri príchode do krajiny galského kohúta. Tá momentálne na základe princípu rovnosti medzi mužom a ženou vo francúzskej spoločnosti hovorí iba o zákaze nútených sobášov a polygamie. Okrem burky by podľa Moranovej mala byť súčasťou kontraktu aj klauzula prísne zakazujúca mrzačenie ženských genitálií.

Ministerka svojim nedeľňajším stanoviskom nadviazala na rozhodnutie premiéra Francoisa Fillona, ktorý v stredu odmietol udeliť občianstvo mužovi nútiacemu svoju manželku nosiť závoj v štýle burky. Rovnaký názor zdieľa aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa nazdáva, že burka nemá v sekulárnej francúzskej spoločnosti miesto.

Proti jej noseniu sa koncom januára vyslovil aj jeden z výborov francúzskeho parlamentu. Ten vydal uznesenie, v ktorom odporúča rozšíriť aktuálne platný zákaz nosenia moslimského ženského odevu z verejných škôl aj na úrady a verejné inštitúcie. Zákaz by sa mal pritom týkať aj prostriedkov verejnej hromadnej dopravy. Na ulici či v súkromnej sfére má byť burka povolená aj naďalej.

Paríž pred piatimi rokmi prijal zákon, ktorý zakazuje nosenie buriek a hidžábu (šatka zahaľujúca tvár) na verejných školách. Francúzsko má pritom v rámci Európy najpočetnejšiu, takmer päťmiliónovú moslimskú menšinu, pričom burku nosí podľa údajov ministerstva vnútra necelých 2000 žien.

Burky sú celotelové závoje, ktoré zahaľujú ženu od hlavy až po päty. Cez oči majú väčšinou mriežku.

SITA/AFP

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár