V Bratislave vyvrcholili Korunovačné slávnosti

webnoviny 0

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – V poradí 7. ročník Korunovačných slávností, ktoré patria k najvýznamnejším podujatiam v strednej Európe, sa konali dnes na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. Tento rok organizátori podľa historických podkladov zinscenovali obrad korunovácie kráľovnej Márie Anny Španielskej z roku 1638. Panovníčku stvárnila tanečníčka Ivana Surovcová, jej manžela, kráľa Ferdinanda III. si zahral herec Filip Tůma.

Tohtoročnú slávnostnú ceremóniu si naživo mohli pozrieť stovky zvedavcov, na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov, kedy kráľovskú korunu odovzdávali v Dóme sv. Martina s kapacitou 350 miest.Viac ako 120-členný korunovačný sprievod v dobových kostýmoch sa spolu s kráľom a kráľovnou vybral na slávnostný pochod z Bratislavského hradu na Hviezdoslavovo námestie krátko po 14:00.

Počas prenášania korunovačných insígnií sa pár musel popasovať so spôsobom dopravy, keďže predstaviteľka Anny Márie bola nútená zvládnuť ženský sed v konskom sedle a slovenský Ferdinanda III. sa priznal, že je alergický na konskú srsť. Stráž, dvorné dámy, šaša a ďalších sprevádzali počas polhodinového pochodu stovky návštevníkov. Obrad korunovácie sledovalo preplnené Hviezdoslavovo námestie.

Dôvodom umiestnenia slávnosti na veľkú plochu pred budovou Slovenského Národného Divadla sú podľa slov organizátorov financie. Pre krízu a odchod generálneho partnera podujatia dokonca hrozilo, že verejnosť sa korunovácie tento rok nedočká. Peniaze sa organizátorom nakoniec získať podarilo, finančne zo svojho rozpočtu prispeli aj mestské časti Staré Mesto a Petržalka. Na budúci rok bude pravdepodobne generálnym partnerom podujatia hlavné mesto.

Podujatie Korunovačné slávnosti sa začalo v roku 2003, kedy v Dóme sv. Martina korunovali Maximiliána II. Toho si zahral herec Matej Landl. O rok neskôr korunovali jeho manželku Máriu Španielsku v podaní Anny Šiškovej. V roku 2005 prijal korunu Rudolf II., ktorého si zahral Ady Hajdu. V roku 2006 sa ako korunovaný panovník Matej II predstavil Martin Nikodým. V roku 2007 korunovali už na Hlavnom námestí jeho manželku Annu Tyrolskú, ktorú stvárnila Zuzana Fialová. Minulý rok korunovali kráľa Ferdinanda II., ktorého si zahral Maroš Kramár. V Dóme sv. Martina korunovali v období rokov 1563 až 1830 desať kráľov a deväť kráľovien.

>

Mária Anna, dcéra španielskeho kráľa Filipa III. a arcivojvodkyne Margaréty, sa narodila v Madride 18. augusta 1606. V roku 1626 Máriu Annu zasnúbili s Ferdinandom, synom cisára Ferdinanda II., ktorého v roku 1625 v Šoproni korunovali za uhorského kráľa. Za svojím budúcim manželom vo Viedni sa vydala až v decembri roku 1629. Cesta z Madridu trvala dlhšie ako sa pôvodne plánovalo, dôvodom boli vojny, epidémie a v neposlednom rade aj slávnosti vo Viedni. Veľkolepá svadba sa uskutočnila až o dva roky neskôr.

V januári roku 1637 po korunovácii svojho manžela Ferdinanda bola aj ona v Regensburgu korunovaná za nemeckú kráľovnú. O rok v zime 14. februára 1638 bola Mária v Bratislave v Dóme sv. Martina korunovaná za uhorskú kráľovnú. Počas 15-ročného vzťahu sa kráľovskej dvojici narodilo šesť detí. Mária Anna Španielska, známa aj ako Mária Anna Rakúska, zomrela 13. mája 1646 vo vysokom štádiu tehotenstva na následky otravy.

SITA

_________

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár