Mladomanželské pôžičky

webnoviny.sk 0

Bankári predpokladajú, že bonifikované mladomanželské pôžičky občanov zaujmú, avšak zrejme výrazne nezrýchlia celkový rast spotrebiteľských úverov.

Zvýhodnené mladomanželské pôžičky Slovákov zrejme zaujmú, avšak bankári nepredpokladajú, že by tento záujem výrazne zrýchlil rast celkových spotrebiteľských úverov.

Nepredpokladáme, že naštartovanie spotrebných úverov pre mladomanželov zásadným spôsobom zrýchli očakávaný rast celkových spotrebiteľských úverov, skonštatoval hlavný analytik Tatra banky Róbert Prega.

Podľa hovorkyne VÚB banky Aleny Walterovej budú mladé rodiny využívať tieto pôžičky pravdepodobne na vybavenie domácnosti. Predpokladá, že pôjde o úspešný produkt, podobne ako pri hypotékach pre mladých. Nedá sa však očakávať, že ich podiel na celkových spotrebných úveroch by mohol dosiahnuť podobnú výšku ako pri hypotékach pre mladých, ktoré v súčasnosti tvoria až 38 % zo všetkých novoposkytnutých hypotekárnych úverov, uviedla Walterová.

Analytik UniCredit Bank Dávid Dereník sa domnieva, že v čase krízy budú novomanželia túto možnosť využívať a motiváciou budú aj nižšie ceny nehnuteľností. Stále však platí, že by mala byť bonifikácia motivujúca a určitým spôsobom zohľadňujúca životný cyklus. Teda treba pomáhať mladomanželom, pokiaľ sú na začiatku a majú slabší príjem. Až sa z tejto situácie dostanú, bolo by treba zmierniť výšku pomoci, uviedol Dereník.

Mladomanželia dostanú možnosť čerpať zvýhodnené pôžičky od apríla 2010. Zvýhodnená sadzba z úveru dosiahne 4,5 %. Tri percentá z celkovej podpory manželom prefinancuje štát, pričom komerčné banky budú povinné znížiť sadzbu v prípade poskytnutia úveru o ďalších 1,5 %. Vďaka výraznej medializácii a prezentácii tejto možnosti predpokladáme, že táto forma podpory občanov zaujme, povedal generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár.

Úverový produkt bude určený pre mladých manželov vo veku do 35 rokov s nižšími a priemernými príjmami, teda ktorých spoločný hrubý príjem nepresiahne 2,6-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve zistenej Štatistickým úradom SR. Aspoň jeden z manželov musí mať trvalý pobyt na území Slovenska.

Tieto podmienky musia byť splnené ku dňu podania žiadosti o úver. Bezúčelový úver so štátnou podporou však banky budú môcť poskytnúť maximálne do výšky 10 tis. eur. Nárok na štátny príspevok voči štátnemu rozpočtu si budú mladí manželia uplatňovať prostredníctvom banky na základe žiadosti, ktorú jej predložia.

Podľa predpokladov by pri štátnej podpore vo výške 3 % nároky na štátny rozpočet v roku 2010 predstavovali 6,06 mil. eur a o rok neskôr 9,36 mil. eur. Celkový objem podpory zo strany štátu bude postupne narastať, pričom maximálnu výšku dosiahne približne v desiatom roku od začiatku poskytovania štátnej bonifikácie a dosiahne približne 59,39 mil. eur.

SITA

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár