Peniaze na kočík už od štátu asi nedostanete

Ondrej Lehocký, HN 8

Rezort práce zmeny odôvodňuje dierou v rozpočte, no súčasne zdôrazňuje, že mamičkám peniaze nezoberie, iba ich bude vyplácať po častiach. Mladé rodiny však neveria a zmenami nadšené nie sú.  

Nebude na výbavičku?

Štát vám dnes pri narodení dieťaťa vyplatí základný príspevok, ktorého výška je 151,37 eura na jedno dieťa. Súčasne máte nárok na jednorazový príplatok k príspevku vo výške 678,49 eura, ktorý sa od roku 2009 vypláca okrem prvého aj na druhé a tretie dieťa. Príplatok zaviedla Ficova vláda a chcela ním motivovať mladých ľudí mať dieťa. Celkovo vás teda dnes štát pri narodení dieťaťa podporí sumou 829,86 eura.  

Nový šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál plánuje jednorazový príplatok zrušiť. Odôvodňuje to nedostatkom peňazí na jeho vyplatenie. Pre rodičov to bude znamenať vyššie jednorazové náklady na kúpu kočíka alebo detskej výbavičky. Náhradou za zrušený príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa majú byť vyššie rodičovské dávky. „Zrušenie príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa v skutočnosti nebude jeho zrušením, pretože sa má iba rozložiť do 36 splátok vo forme zvýšenia súčasného rodičovského príspevku,“ vysvetľuje Andrea Devánová z komunikačného oddelenia ministerstva práce. Ako dodala, rodičovský príspevok by mal po zvýšení dosahovať 180 až 190 eur. Výška základného príspevku pri narodení dieťaťa má zostať nezmenená.  

Rovnako pre všetky

Šéf rezortu práce plánuje rodičovské príspevky na rozdiel od dnešných zjednotiť. Dnes rodičia počas prvých dvoch rokov po narodení dieťaťa poberajú 256 eur mesačne, v treťom roku už len 164,22 eura. Zjednotenie na úrovni 180 až 190 eur by teda znamenalo zhoršenie situácie väčšiny mamičiek. „Ak náš nový minister hovorí, že zrušením tzv. vyššieho kočíkového neprídeme o peniaze, lebo tie nám rozdelí postupne počas troch rokov, a v nasledujúcej vete navrhne nový jednotný rodičovský príspevok, ktorého výška má byť zreteľne nižšia ako tá, ktorú dnes väčšina matiek poberá, znie to divne,“ myslí si šéfredaktorka portálu pre rodičov rodinka.sk Eva Pavlíková. „Zvažujeme prechodné ustanovenia, podľa ktorých ženy, ktoré poberajú 256 eur, by ich poberali aj naďalej, pokiaľ by ich dieťa nedovŕšilo dva roky,“ vyhlásil v utorok na tlačovej konferencii Mihál.  

Podľa Pavlíkovej si Mihál celkom neuvedomuje dôsledky navrhovaných zmien. „Keby mal reálnu skúsenosť so sociálnou prácou, stretával by sa s ľuďmi, pre ktorých tvorí rodičovský príspevok základ živobytia celej rodiny,“ dodáva Pavlíková.  

Kedy by mali zmeny začať platiť, dnes ešte nie je isté. „Snahou ministra je tieto zmeny presadiť od začiatku budúceho roka, bude to však ešte predmetom rokovaní,“ povedala Devánová.

zdroj: www.hnonline.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 2,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. pána Mihála už dnes pani Radičová prefackala, takze tieto svoje návrhy už dnes vyhlásil len za myšlienkove pochody, ktore ani nemal vypustat na verejnost. no – nemal chlapec.

    1. suhlasím s Vami dá sa vychovávať a žiť aj z mála. ale ja by som to celkovo ohodnotila ináč…… prečo ja, čo som mám odpracované 15 rokov, toľko isto peňazí ako niekto čo sa neunúval ani zakladnú školu dokončiť? malo by to byť obodované a podľa toho koľko bodou dostaneš taký bude rodičovský príspevok. a body by som dala aj za chodenie do školy lebo je šanca že sa zamestná a bude odvázdať dane…….

  2. podľa môjho názoru ak „rodičovský príspevok tvorí základ živobytia rodiny“, tak tá rodina sa má uskromniť (viem o čom píšem – osobná skúsenosť) a v druhom rade ak rodičia sa spoliehajú na štát, tak to robia veľmi zle.. rodičia by mali pracovať a nie čakať peniaze od štátu, nehovorím tým, že štát by nemal prispievať, ale jednoducho len na to sa spoľahnúť nedá. na Slovensku je nám relatívne dobre, lebo v zahraničí ženy môžu o tom len snívať, že tri roky ostanú doma na (aj keď úboho, ale predsa len)platenej rodičovskej dovolenke. možno ma ukrižujete, ale ja radšej budem doma s deťmi za menej peňazí ako by som ich mala strkať do jasiel len aby niečo mali. aj z veľmi málo peňazí sa dá žiť a komu sa máli, najprv by mal pouvažovať o tom, či výchovu dieťaťa zvládne a potom si ho spraviť. keď už je predsa len na ceste tak ako som písala treba sa uskromniť, lebo peniaze nie sú všetko. mám za sebou pestré skúsenosti ohľadom rozhodovania čo kúpiť z peňazí, ktoré aj pre jedného sú málo nieže pre rodinu.. tak preto som sa rozhodla vziať si život do vlastných rúk a nespoliehať sa na štát, radšej na seba a na Boha.. nehovorím, že rodičovské odmietam, veď ho aj poberám, ale neplačem a panikárim dopredu, veď v tomto štáte by ma ani to neprekvapilo, keby nám , rodičom nedali nič.. je to smutné,ale ako SZČO mám skúsenosti, že proste je to tak..

    tak NECH źIJE PÁN MINISTER ………. z príspevku, ktorý nám dáva.. Confused

    1. pre ten istý dôvod, pre ktorý mi štát berie cca 4O % z mojich peňazí….. 19 daň 19 DPH + prachy čo mi berie socialka a tak

Pridaj komentár