Stúpa počet predčasných pôrodov nielen v rozvojových krajinách, ale aj v Severnej Amerike a niektorých častiach Európy.
Jedno z desiatich detí sa narodí predčasne, väčšina z nich príde na svet v chudobných krajinách, kde majú malú šancu na prežitie.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa počas ostatných 20 rokov dramaticky zvýšil počet predčasne narodených detí aj v bohatších krajinách, predovšetkým v Severnej Amerike a v niektorých častiach Európy.
Podľa odborných štúdií od polovice 90. rokov do roku 2007 sa 85 % všetkých predčasne narodených detí dostalo na svet v Ázii (70 miliónov) a v Afrike (40 miliónov). Najvyššie množstvo pôrodov pred 37. týždňom tehotenstva v porovnaní s tými v riadnom termíne je v Afrike (12 percent). Južné oblasti čierneho kontinentu dosahujú až 17,5 percenta týchto pôrodov. Druhé miesto prekvapivo patrí Severnej Amerike s 10,6 percenta.
Africké a ázijské deti však nemajú prístup k účinnej starostlivosti. Ako uviedla odborníčka WHO Lale Say, dieťa narodené v 32. týždni tehotenstva s hmotnosťou dvetisíc gramov má v rozvojovej krajine veľmi nízke šance na prežitie. Oproti tomu pre 32-týždňové dieťa v rozvinutej krajine je riziko úmrtia rovnaké ako pri normálne donosenom dieťati.
Počet predčasne narodených detí stúpa aj vo Veľkej Británii a v škandinávskych krajinách. Dôvodom je prudký vývoj moderných technológií a rýchly životný štýl. Narastá totiž počet žien nad 34 rokov, ktoré sa rozhodnú mať deti. Okrem toho mnoho žien využíva techniky asistovanej reprodukcie a stúpa aj počet matiek, ktoré rodia cisárskym rezom.
SITA/Reuters