Tancom proti rakovine krčka maternice

TS 0

Nádej baletu 2010

Baletné umenie je spôsob, ako sa dá aj bez slov povedať veľmi veľa. Balet je krehký, intímny, opiera sa o ladnosť ľudského tela a prípravu, ktorá sa začína v skorom veku, aby vyvrcholila v najlepšom období života.

Práve krehkosť a intimita sú vlastnosti, ktoré spájajú balet so zdravím a ohrozením, ktoré predstavuje druhé najčastejšie onkologické ochorenie žien v produktívnom veku. Napriek tomu, že toto ochorenie je preventabilné, stále máme málo žien, ktoré sa odhodlajú aktívne chrániť sa.

Súťaž mladých tanečníc a tanečníkov Nádej baletu 2010 – Tancom proti rakovine krčka maternice je ďalším spôsobom, ako upozorniť na krehkosť nášho zdravia.

19. a 20. marca 2010 privíta Slovenské národné divadlo finalistov súťaže Nádej baletu 2010 – Tancom proti rakovine krčka maternice. Individuálna súťaž je určená pre budúce baletné hviezdy, súčasné študentky a študentov baletných konzervatórií z celého Slovenska. Budúci umelci budú vystupovať v troch kolách, finále súťaže bude verejné, spojené s galaprogramom, počas ktorého medzinárodná porota definitívne určí víťaza. Prvou cenou je možnosť zúčastniť sa prestížnej medzinárodnej súťaže. Podrobný štatút súťaže nájdete na www.nadejbaletu.sk.

Súťaž Nádej baletu

je určená študentkám a študentom okolo 15 rokov. „V tomto veku sa u tanečníka dá vidieť kvalita a dá sa čiastočne i predpovedať blízka budúcnosť,“ hovorí o súťaži riaditeľ baletu SND Mário Radačovský.

„Kvalita a potenciál sa objavuje zväčša už v mladom veku aj keď k vrcholu vedie ešte dlhá cesta, na ktorej sa môže všetko pozitívne potvrdiť, ale aj negatívne zvrátiť. Konfrontácia, prirodzená konkurencia a súťaživosť môže pozitívne posúvať vpred. Veľmi dobré je tiež, keď mladí ľudia majú možnosť porovnania, keď vidia niekoho, kto je od nich lepší. Ďalší moment, ktorý prináša súťaž, je v tom, že výhra zaväzuje a prehra je poučná, i keď niekedy aj prehra môže byť výhrou.“

Názov súťaže Nádej baletu 2010 má podtitul Tancom proti rakovine krčka maternice. Cieľom súťaže nie je len nájsť mladé nádejné baletky, ale aj upozorniť na závažné ochorenie, akým rakovina krčka maternice je.

Krehkosť baletného umenia, jeho ladná práca s pohybom tela a hlboká vnútorná intimita prežívania sú vlastnosti, ktoré spájajú balet so zdravím a predovšetkým so zdravím žien. Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším onkologickým ochorením s fatálnym koncom žien v produktívnom veku. Ročne umiera na rakovinu krčka maternice na Slovensku 200 žien. Pokiaľ sa však dievčatá vo veku súťažiacich budú aktívne chrániť očkovaním, je temer isté, že sa rakovine vyhnú.

***

Súťaž Nádej baletu 2010 – Tancom proti rakovine krčka maternice organizuje agentúra Snowball Communications v spolupráci s Baletom SND a pod odbornou a umeleckou záštitou riaditeľa baletu SND Mária Radačovského. Hlavným partnerom projektu je spoločnosť GlaxoSmithKline Slovakia. Mediálnymi partnermi súťaže sú STV, agentúra SITA, spravodajský portál webnoviny.sk, časopisy Život, In, Mama a ja a portál rodinka.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár