Prsníkové centrum v Banskej Bystrici

webnoviny.sk 0

Banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž dnes v Banskej Bystrici slávnostne požehnal nový polyfunkčný komplex Dom Moyses, ktorého hlavnou časťou je Mammacentrum svätej Agáty – prvá špecializovaná nemocnica na diagnostiku a liečbu nádorových ochorení prsníka na Slovensku.

V komplexe sídliacom v mestskej časti prezývanej Belveder je tiež lekáreň, kaplnka a približne 10 ambulancií určených na prenájom súkromným lekárom. Do jeho výstavby a vybavenia diecéza investovala zhruba 8,63 milióna eur, výstavba trvala dva roky. Ako pripomenul biskup Baláž, zariadenie je určené pre každého, kto ho potrebuje, bez ohľadu na vierovyznanie. Požehnali ho na výročie narodenia banskobystrického biskupa Štefana Moysesa.

Mammacentrum svätej Agáty zaberá väčšinu priestorov Domu Moyses. Tvorí ho chirurgické lôžkové oddelenie so štyrmi dvojlôžkovými izbami a operačnou sálou a oddelenia ambulantnej starostlivosti v príbuzných onkologických odboroch. Má 25 zamestnancov, z toho šesť lekárov. Ako uviedol jeho primár a konateľ, onkochirurg Ivan Turčan, je to zariadenie vystavané na spôsob európskych prsníkových centier. „Snaží sa o komplexné riešenie problému v segmente diagnostickom, chirurgickom, onkologickom aj psychoonkologickom. Je komplexným diagnosticko-terapeutickým zariadením, kde pacientka dostane komplexnú starostlivosť na jednom mieste v čo najkratšom čase a čo najkvalitnejšie,“ povedal Turčan s tým, že interval od diagnostiky po liečbu bude v tomto centre minimálny.

Ambulantnú časť centra tvoria onkochirurgické, onkologické, psychoonkologické a onkogynekologické ambulancie. „Počítame, že ročne vyšetríme v našich ambulanciách okolo 2500 pacientok,“ povedal Turčan. Pripomenul, že mammacentrum je špičkovo prístrojovo vybavené, jeho diagnostická technika je najmodernejšia v strednej Európe a umožňuje vyhľadávanie „prodromálnych“ úvodných štádií nádorového ochorenia. Prístrojové vybavenie centra stálo zhruba 1,5 milióna eur.

Mammacentrum svätej Agáty prevádzkuje rovnomenná spoločnosť, ktorej zriaďovateľom a jediným spoločníkom je Banskobystrická diecéza. Prvé pacientky by malo prijať v priebehu niekoľkých týždňov, po uzavretí príslušných zmlúv s poisťovňami.

Svätá Agáta, po ktorej je táto neštátna nemocnica pomenovaná, žila v treťom storočí na Sicílii. Podľa legendy zomrela za kresťanskú vieru mučeníckou smrťou, pri mučení jej odrezali prsníky.

SITA
_________
FOTO: SITA

Sobota 24. októbra 2009

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár