Jedno zo šiestich detí zažíva kybernetickú šikanu on-line

Petra Jankovicova 0

Podľa AVG Technologies, spoločnosti poskytujúcej bezpečnostný softvér, jedno zo šiestich detí vo veku 6-9 rokov zažilo agresívne či nepríjemné správanie na internete.

Tieto znepokojujúce výsledky boli odhalené v tretej AVG štúdii

Digitálne denníky s názvom Digitálne ihrisko,

tiež zistila, že takmer polovica detí vo veku osem až deväť rokov (47 percent) komunikuje s kamarátmi na internete. Výskum AVG tiež ukázal, že deti vo veku šesť až deväť rokov trávi v priemere tri a pol hodiny týždenne on-line.

Generálny riaditeľ AVG JR Smith uviedol: „Táto veková skupina je stále vzdelanejšia v oblasti digitálnych technológií. V priemere trávi minimálne pol hodiny denne on-line, pričom štyri z 10 detí hovoria so svojimi kamarátmi on-line. To znamená, že by rodičia mali byť veľmi ostražití a mali by učiť svoje deti o zodpovednom používaní internetu.“

 „Skutočnosť, že 16 percent detí vo veku šesť až deväť rokov sa stretlo s nepríjemným správaním na internete, by mala slúžiť ako prvé varovanie. Najmä keď sa tento údaj vzťahuje na prípady, o ktorých rodičia vedia. Rodičia by preto mali zvážiť využitie softvéru rodičovskej kontroly, ktorá by im pomohla sledovať a vzdelávať on-line správanie ich detí.“

Kľúčové zistenia z tohto najnovšieho výskumu sú nasledovné:

  • Deti v Španielsku (25%), Veľkej Británií (20%) a Nemecku (19%) sa s najväčšou pravdepodobnosťou už stretli s nepríjemným správaním on-line, kým Japonsko (4%) je najmenej pravdepodobnou krajinou, kde by k tomu mohlo dôjsť.
  • Celkovo 35% detí vo veku šesť až sedem rokov a 47% detí vo veku osem až deväť rokov hovorí so svojimi kamarátmi on-line. V Taliansku je toto číslo 48% a vo Veľkej Británii 47%.
  • Podľa rodičov 51% šesť až deväťročných detí používa nejaký druh detskej sociálnej siete ako je napríklad Club Penguin alebo WebKinz. Až 22% používa e-mail a 13% dokonca Facebook aj napriek tomu, že sú na to primladí.
  • Aj napriek týmto vysokým štatistikám hovoriacim o používaní internetu deťmi, len 56% rodičov si uvedomuje, že majú v počítači nejaký druh rodičovskej kontroly či bezpečnostného programu.
  • Tretina rodičov (33%) pripustila, že nemajú žiadnu kontrolu na počítači, kým 11% si týmto nebolo istých. Francúzski (77%) a nemeckí (64%) rodičia mali rodičovskú kontrolu nainštalovanú najčastejšie, kým japonskí rodičia (28%) jej mali najmenej.

Kvôli narastajúcej dôležitosti tohto globálneho problému sa spoločnosť AVG Technologies rozhodla prísť na pomoc rodičom pri vzdelávaní svojich detí o on-line hrozbách.

„Sýkorkine dobrodružstvo s bezpečnosťou na internete“

je nová digitálna kniha od Siobhan MacDermott, z právneho oddelenia spoločnosti AVG. Má za cieľ naučiť deti v predškolskom a skorom školskom veku o mnohých nebezpečenstvách, ktoré sú v on-line svete skryté tak, aby ako s vekom trávia stále viac a viac času on-line, boli pripravené vyrovnať sa so situáciami, ktoré ich pri tom môžu postretnúť.

Učenie prebieha prostredníctvom príbehu sýkorky, ktorá na jej ceste domov, aby mohla hovoriť svojou babičkou cez počítač, stretáva svojich zvieracích kamarátov, ktorí majú obavy a otázky týkajúce sa správania on-line. Zo situácií, kedy sa musí potýkať so zastrašovaním on-line, počítačovými vírusmi, „škaredými obrázkami“ a žiadosťami o virtuálne priateľstvo od cudzích zvieratiek, si sýkorka vzala jednoduché poučenie, ktoré deti naučí byť vždy v strehu a o všetkom hovoriť s rodičmi.

Nová kniha bude dostupná on-line v Kindle, iPad aj PC verzií na stránke www.avg.com/avg-family-safety, práve včas, aby naučila a ochránila deti, ktoré budú počas prázdnin pravdepodobne tráviť oveľa viac času on-line, ako je tomu počas školského roka. Spoločnosť AVG tiež venovala viac ako 20 tisíc kníh po celom svete organizáciám, ktoré sa zaoberajú vzdelávaním, knižniciam a škôlkam ako súčasť celosvetovej multilingválnej iniciatívy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár