Smiech ako liek

ts 0

Ako je možné zvládnuť  ťažké stresové situácie? Ľudia so zmyslom pre humor dokážu zvládať záťažové situácie v živote ľahšie, pretože sa na ne pozerajú z optimistického uhla.  Psychológovia považujú humor za spôsob, ako sa vyrovnávať s každodennými problémami. Pomáha vytvárať a udržiavať si dobrú duševnú pohodu. Tým, že znižuje hladinu stresového hormónu znižuje aj stres.

Smiech pre úspech

Usmievať sa vieme od malička. Už dvojtýždňové dieťa sa dokáže usmievať. Dobre naladení ľudia sú výkonnejší v práci, kreatívnejší a aj komunikatívnejší. Veselí  ľudia nachádzajú ľahšie riešenia problémov. Smiech zároveň zlepšuje pamäť, pretože smiechom sa prepájajú určité  nervové centrá.

Smiech pre lásku

Smiech v kolektíve upevňuje sociálne putá medzi ľuďmi. Utužuje nielen priateľstvo, ale aj manželstvo. Je odrazom priaznivejšieho pohľadu na svet, usmiaty sa cítime lepšie. A keď sa dobre cítime, sme viac otvorení aj novým láskam.

Smiech pre krásu

S úsmevom na tvári budete vyzerať mladšie a zároveň príťažlivejšie. Úsmev je teda skvelou taktikou, ktorá vám iste zaručí viac pozvaní na rande než zamračená tvár. Navyše, vďaka smiechu z vás bude sršať pozitívna energia a budete sa cítiť sebavedomejšie.

Smiech pre radosť zo života

V západnej Európe sa v  90. rokoch  začala rozširovať idea zakladania tzv. klubov smiechu podľa indického vzoru. Organizovali sa semináre smiechu, kongresy, dokonca sa začal sláviť Svetový deň smiechu, ktorý tento rok pripadá na 5. máj. Tí, čo sa vedome smejú, udržiavajú svoj organizmus v stave veselosti a lepšie dokážu vtip a zábavu zaradiť do každodenného života. 

Smiech pre zdravie

Smiech dokonca  posilňuje imunitu. Pri dobrej nálade vzrastá počet buniek, ktoré ničia infekcie. Zároveň čistí pľúca, keďže pri smiechu „vyrážate“ vzduch až stokilometrovou rýchlosťou. Tiež uvoľňuje svalstvo a to pôsobí na spevnenie chrbtice. Ďalším pozitívnym účinkom je posilnenie srdca.  Už po piatich minútach smiechu sa zrýchli tep na 130 úderov za minútu, ako keby ste 10 minút veslovali.

Smiech pre terapeutické účinky

Smiech je obzvlášť dôležitý pre ľudí, ktorí sú chorí. Na Slovensku pôsobí občianske združenie Červený Nos Clowndoctors, jeho hlavným poslaním je podporovať psychickú pohodu hospitalizovaných detí, geriatrických pacientov, seniorov, a tým pomáhať k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu.

Nedávna švajčiarska štúdia, ktorá bola realizovaná v rehabilitačnom centre Bad Häring v Tirolsku preukázala, že zdravotní klauni uvoľňujú u malých i veľkých pacientov pocity, ktoré im dávajú nenahraditeľný pocit uznania a silu, ktorá je hlavne pri dlhodobej liečbe nenahraditeľná.

Zdravotní klauni formou humoru pacientov odpútajú od strachu, napätia a od úzkosti spojenej nielen s liečbou, ale aj z neznámeho prostredia, kde im chýbajú ich najbližší,“ hovorí Mgr. Zuzana Ambro, riaditeľka Clowndoctors na Slovensku.

A dôkazom, že má smiech, ktorý prinášajú zdravotní klauni skutočne zázračné účinky je až 664 tisíc veselších pacientov v jedenástich krajinách sveta ročne. „Sme radi, že môžeme aj s pomocou zdravotných klaunov liečiť nielen telesné, ale hlavne tie duševné ťažkosti detí,“ dodáva MUDr. Júlia Horáková, PhD., primárka Transplantačnej jednotky kmeňových krvotvorných buniek v DFNsP v Bratislave.

Smejme sa nielen počas svetového dňa smiechu, veď smiech skutočne pomáha a robí náš život krajším. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár