SR zavedie striedavú starostlivosť o dieťa

webnoviny.sk 2

Striedavá starostlivosť sa podľa poslancov na základe skúseností viacerých krajín ukazuje ako najlepšia a najefektívnejšia forma porozvodovej starostlivosti o deti.

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko zavedie osvedčený systém striedavej starostlivosti o deti po rozvode rodičov. Parlament schválil novelu zákona o rodine, ktorú predložili nezaradení poslanci Martin Kuruc a Juraj Liška.

Poslanci tak v závere volebného obdobia podporili aj iný zákon ako z rúk koaličných strán. Právna norma poskytuje súdom možnosť využiť inštitút striedavej starostlivosti a tým tlmiť rozvodové a porozvodové súboje o deti medzi rodičmi.“

Striedavá starostlivosť o dieťa znamená, že dieťa sa zverí do starostlivosti striedavo jednému a druhému rodičovi na presne stanovené časové obdobie opakovane. Súd zároveň vymedzí práva a povinnosti rodičov uplatňujúce sa počas týchto časových období,“ vraví novela.

Striedavá starostlivosť podľa predkladateľov zabezpečuje dieťaťu primeraný kontakt s obidvoma rodičmi, redukuje porozvodovú traumatizáciu detí, prispieva k citovej vyrovnanosti a zdravému psychickému vývoju detí. Novela by mala predchádzať praxi, keď rodič, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti, bráni druhému rodičovi v styku s dieťaťom.

Striedavá starostlivosť sa podľa nezaradených poslancov na základe skúseností viacerých krajín ako USA, SRN, Nórsko a Česká republika ukazuje ako najlepšia a najefektívnejšia forma porozvodovej starostlivosti o deti. Doteraz mohli rodičia realizovať určitú formu striedavej starostlivosti o dieťa iba vtedy, ak uzatvorili medzi sebou dohodu a súd ju schválil. Po novom by mala byť priamo v zákone uvedená striedavá starostlivosť o dieťa, čím sa umožní striedavá starostlivosť aj vtedy, ak jeden z rodičov blokuje snahu druhého rodiča o uzatvorenie dohody tým, že s ňou nesúhlasí.

SITA

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja to neschvaľujem.. Ak beriem svoj prípad, už 3,5 roka žijem so svojim manželom, máme aj spoločné dieťa, ale môjho syna berie ako by bol jeho.. Stará sa oňho, venuje sa mu a vybudoval si taký rešpekt, že sama sa čudujem.. Za tie roky sa mu venoval 100x toľko, ako jeho biologický otec za 10 rokov… Doma máme pohodovú rodinnú atmosféru, cíti pevné zázemie a to by som mala narušiť len kvôli tomu, že bývalý by sa chcel „deliť“ o malého???

    Podľa môjho názoru je to viac na škodu ako na úžitok..

Pridaj komentár