Už len tri zdravotné poistovne

webnoviny.sk 1

Od začiatku roku 2010 budú tri zdravotné poisťovne

Spájanie dvoch štátnych a dvoch súkromných zdravotných poisťovní pritom samotným poistencom neprinesie žiadne mimoriadne povinnosti.


Od začiatku roku 2010 budú na Slovensku už len tri zdravotné poisťovne. K 1. januáru sa totiž spoja dve štátne, Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná, ako aj dve súkromné, Dôvera a Apolla, poisťovne. Na slovenskom poistnom trhu tak už bude pôsobiť iba štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, súkromná Dôvera zdravotná poisťovňa a súkromná Union zdravotná poisťovňa.

Spájanie poisťovní pritom samotným poistencom neprinesie žiadne mimoriadne povinnosti. Preukazy poistenca, ako aj európske preukazy zdravotného poistenia, ktoré v súčasnosti vlastnia, ostávajú v platnosti. Nemusia ich vracať, ani si ich dávať vymieňať. Pobočky štátnej Spoločnej zdravotnej sa iba premenujú na pobočky Všeobecnej zdravotnej. Spojená Dôvera bude mať ponovom 76 pobočiek. Je to viac ako majú v súčasnosti Dôvera a Apollo samostatne.

Poistenci nebudú mať ani žiadny problém pri návšteve lekára, či nemocnice. Tak štátne, ako aj súkromné poisťovne totiž deklarovali, že svoje siete poskytovateľov vzájomne prepoja. Rovnako by to malo byť aj v prípade existencie zliav, výhod, či rôznych benefitov. Po spojení taktiež budú platiť všetky už vydané návrhy na absolvovanie kúpeľnej liečby, či výnimky na lieky. To isté platí aj v prípade schválenia zdravotníckej pomôcky, alebo plánovanej liečby v cudzine. Spájanie nebude mať vplyv ani na odsúhlasené hospitalizácie, či čakacie lehoty.

Preddavky na poistné za obdobie do decembra vrátane budú platitelia štátnych poisťovní platiť na pôvodné účty poisťovní pod pridelenými variabilnými symbolmi. Preddavky za január 2010 splatné vo februári však už budú uhrádzať na účet Všeobecnej zdravotnej pod prideleným variabilným symbolom. V prípade súkromných poisťovní budú platitelia uhrádzať preddavky pred spojením bez zmeny, teda na existujúce príjmové účty oboch poisťovní. S účinnosťou od 1. februára sú k dispozícii nové čísla účtov. Predstavitelia štátnych, ako aj súkromných poisťovní potvrdili, že všetky informácie súvisiace so spájaním sú prístupné na internetových stránkach. Poistencom by však mali pomôcť aj na call centrách, či priamo v pobočkách.

Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná sa zlúčia k 1. januáru budúceho roka na základe novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá vstúpila do platnosti 21. decembra 2009. Všeobecná zdravotná sa stane právnym nástupcom Spoločnej zdravotnej. Jediným akcionárom spojenej poisťovne bude Slovenská republika, správu akcií bude vykonávať Ministerstvo zdravotníctva SR.

Dôvera a Apollo oznámili svoj zámer spojiť sa v polovici augusta tohto roku. Tento krok však bol podmienený získaním súhlasu Protimonopolného úradu SR a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Protimonopolný úrad svoje konanie zastavil, úrad pre dohľad spojenie odsúhlasil 15. decembra.

Podľa zverejnených odhadov úradu pre dohľad bude mať veľká štátna poisťovňa 3 510 425 klientov a veľká súkromná 1 397 900 klientov. Najmenšia Union sa v nasledujúcom roku bude starať o 364 929 poistencov.

SITA

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár