Koch, u Kocha, Kochovo sanatórium – známy to pojem v bratislavskej pôrodníckej histórii. Od júla sa znova otvorili jeho priestory pre mamičky a ich bábätká.
História Kochovho sanatória
Ako uvádza oficiálna stránka tejto inštitúcie, začiatkom 30. rokov minulého storočia profesor MUDr. Karel Koch, ktorý patril v medzivojnovom období k najvýraznejším postavám slovenskej chirurgie, nechal podľa projektov renomovaných československých architektov Jindřicha Merganca a Otakara Klimeša z ateliéru profesora Dušana Jurkoviča postaviť unikátne architektonické dielo – Kochovo sanatórium. Svojho času išlo o najmodernejšiu nemocnicu v Československu.
Po druhej svetovej vojne sanatórium znárodnili a profesor Koch zomrel v emigrácii. Budova sa ďalej využívala ako pôrodnícka a gynekologická klinika.
Pri objekte jej aj záhrada, ktorá je chráneným prírodným územím.
Moderná aj historická
Aj z tohto dôvodu, predovšetkým však z úcty k významnému architektonickému dielu, ktoré je jedinečnou pamiatkou funkcionalizmu v zdravotníctve, sa nový majiteľ rozhodol sanatórium komplexne zrekonštruovať v pôvodnom štýle. Postaral sa o to, že budova vyhovuje nielen súčasným náročným kritériám pre zdravotnícke zariadenia, ale zároveň na nej zachoval unikátne architektonické prvky z pôvodnej stavby.
Ambíciou investora bolo, aby podobne ako v prípade pôvodného sanatória vzniklo unikátne architektonické dielo, na ktorom sa použijú moderné stavebné a zdravotnícke technológie pri zachovaní útulnosti a vysokého komfortu pre pacientky.
Rodili ste v Kochu?
Ak patríte medzi ženy, ktoré v Kochovom sanatóriu rodili v minulosti, možno vás zaujme, ako priestory kliniky vyzerajú dnes. Pre tie nastávajúce mamičky, ktoré zvažujú svoj pôrod práve v tejto inštitúcii iste bude prínosný náš sprievodca pôrodnicami, kde o službách poskytovaných na tomto pracovisku hovoria samotní jeho zamestnanci. A tiež si môžete prečítať či pridať svoju vlastnú skúsenosť.