Zodpovedný hazard v slovenských kasínach

PR 0

Dostupnosť hazardu na Slovensku je vysoká

Hazardné hry sú populárne na celom svete a Slovenská republika je jedným z ďalších príkladov krajiny kde sa nachádza veľké množstvo kasín. Kasína môžu hráči prípadne potenciálni hráči navštíviť osobne v kamennej prevádzke, prípadne veľkej obľube sa v dnešnej dobe môžu tešiť online „prevádzky“ kasín.

foto: pexels

V dnešnej dobe digitalizácie a počas a po pandémii veľké množstvo hráčov preferuje zostať doma a hrať všetky možné dostupné druhy online hazardu z pohodlia domu, či už z počítača, tabletu alebo dokonca priamo z aplikácie určenej pre mobilné telefóny.
Online kasína majú viac možností ako svojich hráčov zabaviť a preto sa stali veľmi inovatívnym odvetvím hrania hazardných hier. Hranie hazardu v kasíne prípadne online je však aj pomerne nebezpečné nakoľko sa môže jednať o závislosti na hraní a podobných napätých situáciách ohrozujúcich nejedného jedinca alebo rodinu na Slovensku.

Mnohé kasína, najmä tie online ponúkajú svojim hráčom možnosť nastaviť si tzv. „režim obmedzenia“, pomocou ktorého si nastavia ich maximálny denný, týždenný alebo mesačný limit. Tieto obmedzenia však veľa krát nie sú dostačujúce a preto sa hraním hazardných hier zaoberá aj určitá časť Slovenskej legislatívy.

Zodpovednosť je potrebná aj zo strany štátu

Momentálne všetky kasína a hazardné hry spadajú pod nie tak dávno založený Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý prebral záležitosti od Ministerstva financií Slovenskej republiky a v jeho kompetenciách je napríklad vydávanie noriem, zákonov a taktiež aj udeľovanie samotných licencií na prevádzkovanie hazardných hier. Online kasína siahajú už do obdobia okolo roku 1995.

Na Slovensku však také populárne neboli až do doby kedy začali z prevádzok miznúť fyzické stroje na hranie takýchto hier. Prvý zákon o hazardných hrách nadobudol na Slovensku platnosť v roku 2005 a venoval sa najmä monitorovaniu aktivity hazardu na Slovensku a taktiež dodržiavaniu mnohých noriem a pravidiel.
Najväčšou zmenou pre hranie a gambling na Slovensku bol rok 2019 kedy nadobudol účinnosť nový zákon o hazardných hrách, ktorý sa o niečo hlbšie venoval licenciám pre kasína. Od tohto roku je teda povinné pri prevádzkovaní hazardných hier splniť podmienky pre nadobudnutie licencie na prevádzkovanie takýchto hier.

Na stránke tohto úradu je možné nájsť zoznam licencovaných kasín na Slovensku. Licencie platia od 5 do 10 rokov – záleží na jej druhu. Od účinnosti tohto zákonu o licenciách sa zo Slovenska stratilo veľké množstvo kasín, prípadne online kasín, ktoré buď nechceli alebo nemohli splniť podmienky na jej získanie.

Slovenský trh hazardu je však pokrytý pomerne dobre. Súčasné spoločnosti s licenciou na Slovensku ponúkajú svojím hráčom množstvo typov hazardu a hier ako napríklad hracie automaty, živé hry, online hry, stávkovanie na šport alebo dlhoročne známe kartové hry ako poker alebo blackjack.

Pestrá škála licencovaných kasín

Príklad legálnych kasín na Slovensku s platnou licenciou v roku 2022: Fortuna, Niké, Tipsport, DoubleStar, Doxxbet, Synottip, Tipos, Betor alebo Monaco Bet. Je veľmi dôležité aby hráč hral v kasínach, ktoré sú bezpečné a zároveň kontrolované orgánom na to určeným. Jedná sa totižto o reálne peniaze, ktoré sú do takýchto hier vkladané a hráči ich nie len vyhrávajú ale takisto aj prehrávajú. Ak by mal hráč pocit, že s ním bolo neférovo jednané v jednom z licencovaných kasín na Slovensku môže sa ľahko dovolať spravodlivosti keďže kasína sú prísne regulované.
Pestrosť týchto kasín dopĺňa aj široká škála možností vkladu a výberu peňazí: bankové prevody, platby kartami, SMS platby, platby prostredníctvom kryptomien, nove online casino či elektronické peňaženky online kasín.

Nový zákon teda zahŕňa mnoho prvkov zodpovedného hrania ako napríklad opatrenie na zníženie času pri hraní alebo opatrenia tzv. „zraniteľné osoby“, prípadne vekovo obmedzujúcu hranicu na hranie, ktorou je dovŕšenie 18 roku života.

Taktiež existuje aj register, v ktorom sú zapísané osoby vylúčené z možnosti hrania takýchto hier na Slovensku. Posilnené boli aj kompetencie obcí, ktoré môžu zakázať prevádzkovanie hazardných hier a kasín na ich území. Herne nesmú byť umiestnené aj niekoľko metrov od školských a sociálnych zariadení alebo od zariadení venujúcich sa liečbe závislostí. Na Slovensku je dokonca k dispozícii aj bezplatná linka pre pomoc pri hraní hazardných hier.

Zodpovednosť na prvom mieste

Na záver preto odporúčame zodpovedné hranie takýchto hier a odporúčame sa držať určitých zásad bezpečného a zodpovedného hrania akými sú napríklad:

♣ hranie v licencovaných herniach a kasínach, ktoré sú dôveryhodné a hráč má záruku, že výhra mu bude legálne vyplatená,

♣ hrať by sa malo hlavne pre zábavu,

♣ hrať by sa malo len o čiastku, ktorú je možné minúť,

♣ mali by sa dodržiavať zákony týkajúce sa hrania hazardných hier na Slovensku,

♣ hráč by mal takémuto hraniu venovať iba jeho voľný čas, mal by byť v dobrej kondícii čo sa týka psychiky a všetko svoje hranie a peniaze by mal mať po celý čas pod kontrolou,

♣ každý hráč by mal pred začatím hrania hazardných hier byť dobre oboznámený s podmienkami a pravidlami hrania, vkladania peňazí a vyplácania finančných prostriedkov, čo mu môže ušetriť veľa problémov a finančných prostriedkov ako keby naopak nepozná všetky pravidlá a očakáva výhru bez splnenia podmienok.

Preto všetkým čitateľom prajeme zábavné a hlavne zodpovedné hranie v herniach, stávkových kanceláriách alebo kasínach nie len na Slovensku ale po celom svete.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...