V súvislosti s očakávaným vytrvalým silným dažďom a rizikom záplav na území Slovenska vo štvrtok 12. septembra 2024 zasadal krízový štáb za účasti ministrov vnútra a životného prostredia. Povodne môžu najviac ohroziť západné Slovensko a povodie rieky Morava. Situácia vyzerá podľa ministra životného prostredia nateraz pokojne, ale to sa veľmi rýchlo zmení. Mimoriadne nepriaznivé počasie a silný vietor sa očakáva najmä v sobotu a v nedeľu. Viete, čo robiť v prípade povodne a ako nahlásiť prípadnú škodu?
Pixabay
Výstraha pred povodňami
Podľa analýzy SHMÚ sa na západnom a severozápadnom území SR očakáva vytrvalý a silný dážď s celkovým úhrnom zrážok od štvrtka do nedele (12-15.9.2024) 100 až 170 mm, na návetriach ojedinele až 200 mm . V tejto oblasti sa očakáva aj silný severozápadný vietor. Najviac zrážok padne na severozápadných návetriach hôr a v hrebeňových polohách, smerom na východ bude zrážok ubúdať, na východe spadne väčšinou 20-50 mm.
Hrozí tisícročná voda?
SHMÚ sa k tvrdeniam, že sa vyskytne tisícročná voda, stavia rezervovane.
Pokiaľ ide o povodne, je podľa expertov SHMÚ pravdepodobné, že najskôr sa vylejú malé riečky a potoky a spôsobia problémy v kopcovitej časti západného a severozápadného Slovenska. “Treba rátať s rizikom vyliatia Moravy, kde možno nebudú stačiť suché poldre, resp. vyhradené inudačné územie (žiaľ mnoho ľudí má v inudačnom území postavené stavby). Ostatné veľké rieky ako Váh, Hron, Dunaj sú relatívne dobre chránené priehradami a hrádzami.”
Krízový štáb vyhlásil II. stupeň povodňovej aktivity
Krízový štáb rozhodol, že už od štvrtka bude vyhlásený II. stupňa povodňovej aktivity. Začalo sa s osadzovaním hrádzi vo vytypovaných lokalitách. Najmä okolie povodia rieky Moravy si vyžaduje pozornosť zložiek. Vzhľadom na to, že ide o 80 km dlhý úsek, nie je možná piesková hrádza po celej dĺžke. Problém môže mať celé Záhorie, nakoľko Dunaj je odtokom pre Moravu.
Očakáva sa tiež silný vietor, ktorý môže spôsobiť pády stromov. Minister hovoril aj o vhodnosti evakuácie najmä starších ľudí.
Odporúčania sekcie krízového riadenia MV SR v prípade vzniku povodne:
V prípade kritického nedostatku času zanechajte akékoľvek činnosti a rýchlo sa odoberte na bezpečné (kopec, vyšší svah a pod.) alebo vopred určené miesto,
Pokiaľ máte dostatok času:
vypnite alebo uzatvorte hlavné rozvody elektrického prúdu, vody a plynu, • dôležité vybavenie domácností premiestnite do vyšších poschodí, • uzatvorte všetky okná, • pripravte si evakuačné vozidlo pre prípad krízovej situácie,
pripravte si lieky, dokumenty, vhodné ošatenie, trvanlivé potraviny a pitnú vodu na 2 až 3 dni, • zoberte si nepremokavú obuv a odev,
odstráňte látky, ktoré môžu v styku s vodou vyvolať chemickú reakciu (jedy, žieraviny, kyseliny a pod.), • informujte svojich susedov,
nejazdite cez zaplavené cesty alebo mosty, ak neviete odhadnúť hĺbku vody, • pripravte evakuáciu zvierat, • pripravte si evakuačnú batožinu ,
dodržujte pokyny záchranných zložiek, orgánov samosprávy a štátnej správy, sledujte pokyny v hromadných informačných prostriedkoch.
Ako postupovať v prípade povodne a záplav, čo robiť v prípade škody
Beáta Lipšicová z poisťovne Uniqa vysvetľuje: “Škody na domoch, bytoch a zariadení domácnosti následkom silného dažďa, búrky či víchrice sa budú hradiť z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti, ktoré kryje škody následkom živla. Poškodené autá budú hradené z havarijného poistenia, ktoré kryje aj škody spôsobené živelnou pohromou.”
Ak Vám zatopilo dom, pivnicu, či garáž, mali by ste vykonať všetky opatrenia, aby ste zamedzili zväčšeniu rozsahu škody. Zničené veci však odporúčame až do vykonania obhliadky nevyhadzovať.
Škody po povodniach a záplavách musíte nahlásiť svojej poisťovni.
„K vybaveniu škodovej udalosti je potrebný súpis poškodených vecí s udaním rozsahu poškodenia a je vhodné urobiť si aj vlastnú fotodokumentáciu,“ hovorí riaditeľ oddelenia likvidácie škôd UNIQA Daniel Červenka.
Ak došlo k poškodeniu motorového vozidla v dôsledku živelnej udalosti, odporúčame všetko zdokumentovať fotografiami či videom a počkať na obhliadku poisťovne, ktorá zistí rozsah škôd. V prípade, že je vozidlo nepojazdné, cez asistenčnú službu si dohodnite odtiahnutie vozidla do servisu, ktorý vykoná jeho diagnostiku,“ informuje Daniel Červenka z UNIQA.
Prečítajte si aj:
Loading...