Čo môžu dať len rodičia

Bruno Ferrero 10

Sebadôvera

Mnohé deti obetujú veľkú časť radosti z rastu ku krutému idolu, ktorý je im vnucovaný našou dobou – hlúpemu predsudku, podľa ktorého je život vyhradený len tým, ktorý majú vlastnosti, ako je krása, inteligencia a bohatstvo. Tie sa zdajú najdôležitejšie. Jediným protiliekom je však vnútorná sebaistota. Tú môže vypestovať len rodina. Ekonomická istota garantovaná spoločnosťou je síce výborná vec, ale nemôže nám zaistiť vnútornú istotu, citové blahodárne teplo, úctu k sebe samému ani pocit vlastnej dôstojnosti a hodnoty. Všetky tieto veci môžu dieťaťu dať len rodičia. Pokiaľ ich nedostaneme od rodičov, veľmi ťažko ich dosiahneme v živote sami a navždy v nás zostane akási krehkosť.

Rodičia môžu z dieťaťa typu „nedokážem to“ vychovať dieťa, ktoré „to dokáže“. Stačia im jednoduché stratégie:

Nikdy nebudem dieťaťu pomáhať, keď cíti, že to zvládne samo

Už Don Bosco vedel, že cieľom výchovy je vybudovanie samostatnej a zodpovednej osobnosti. Veľmi skoro svojich chlapcov poveroval zodpovednosťou za dosť náročné úkoly. V roku 1849 zveril všetky peniaze valdockej komunity vtedy len sedemnásťročnému Josefovi Buzzettimu. Rovnako Michal Rua sa stal riaditeľom Oratória Anjela strážneho v sedemnástich rokoch.

Bruno Ferrero – Šťastní rodiče, vydavateľstvo Portál

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Fakt na tom nieco bude, hlavne na tej samostatnosti. Podla mna je lepsie ucit deti nejakej uzitocnej cinnosti – napriklad – chod si odniest tricko do kosa na pradlo,nakresli ciaru apod., ako trebars „daj pusu“, „daj ujovi servus“, „ukaz, aka/aky velka/y nerasties“.. a podobne. Mam kamosku, ktora ma zasadu – komunikuje so svojou dcerkou ako s so seberovnou predovsetkym v zmysle povinnosti, rozhodovania sa a podobne. Rovnakym dielom jej poskytuje laskavu naruc mamy. Dievcatko je vyrovnane a spokojne a na dva rocky velmi bystre.

  2. Fakt na tom nieco bude, hlavne na tej samostatnosti. Podla mna je lepsie ucit deti nejakej uzitocnej cinnosti – napriklad – chod si odniest tricko do kosa na pradlo,nakresli ciaru apod., ako trebars „daj pusu“, „daj ujovi servus“, „ukaz, aka/aky velka/y nerasties“.. a podobne. Mam kamosku, ktora ma zasadu – komunikuje so svojou dcerkou ako s so seberovnou predovsetkym v zmysle povinnosti, rozhodovania sa a podobne. Rovnakym dielom jej poskytuje laskavu naruc mamy. Dievcatko je vyrovnane a spokojne a na dva rocky velmi bystre.

  3. Fakt na tom nieco bude, hlavne na tej samostatnosti. Podla mna je lepsie ucit deti nejakej uzitocnej cinnosti – napriklad – chod si odniest tricko do kosa na pradlo,nakresli ciaru apod., ako trebars „daj pusu“, „daj ujovi servus“, „ukaz, aka/aky velka/y nerasties“.. a podobne. Mam kamosku, ktora ma zasadu – komunikuje so svojou dcerkou ako s so seberovnou predovsetkym v zmysle povinnosti, rozhodovania sa a podobne. Rovnakym dielom jej poskytuje laskavu naruc mamy. Dievcatko je vyrovnane a spokojne a na dva rocky velmi bystre.

  4. Fakt na tom nieco bude, hlavne na tej samostatnosti. Podla mna je lepsie ucit deti nejakej uzitocnej cinnosti – napriklad – chod si odniest tricko do kosa na pradlo,nakresli ciaru apod., ako trebars „daj pusu“, „daj ujovi servus“, „ukaz, aka/aky velka/y nerasties“.. a podobne. Mam kamosku, ktora ma zasadu – komunikuje so svojou dcerkou ako s so seberovnou predovsetkym v zmysle povinnosti, rozhodovania sa a podobne. Rovnakym dielom jej poskytuje laskavu naruc mamy. Dievcatko je vyrovnane a spokojne a na dva rocky velmi bystre.

  5. knižka sa dá kúpiť v predajniach náboženskej literatúry (napr. Lúč, Spolok Svätého Vojtecha). My sme ju zatiaľ nezohnali, lebo bola vypredaná, ale máme jej voľné pokračovanie „Šťastná rodina“

  6. knižka sa dá kúpiť v predajniach náboženskej literatúry (napr. Lúč, Spolok Svätého Vojtecha). My sme ju zatiaľ nezohnali, lebo bola vypredaná, ale máme jej voľné pokračovanie „Šťastná rodina“

Pridaj komentár