Milý pánko

Krista Bendová 16

Šiel po ulici milý pánko,

pristavil hlúčik detí.

Najprv len pekne: – Ty sa voláš Janko?

Ty Anka? Koľko rokov je ti?

Ponúkol deťom tablu čokolády,

tá bola sladká ako med.

A deti, aké boli rady,

sa s pánkom spriatelili hneď.

A všeličo mu rozprával,

čo robia doma, v škole celý deň.

No zrazu pánko spýtal sa ich:

– Akú tu máte továreň?

Čo vyrába a koľko asi

v nej robotníkov pracuje?

Hneď Janko vraví, hneď sa Anka hlási,

pánko sa usmieva a čuduje.

Len Peter, pionier už väčší,

obzrel si pánka s všetkých strán.

Boli mu čudné tieto reči

a bol mu čudný aj ten pán.

A že sú pionieri ostražití,

hneď na SNB utekal.

– V tom človeku je možno špión skrytý,

ktorého platí dolárový kráľ !?

Na deti padol strach a hrôza

a boli z toho celkom preč,

keď pri výsluchu zistilo sa,

že s nepriateľom viedli takú reč.

Že za ten kúštik čokolády,

bez ktorej sa dá ľahko zájsť,

mohli mu dôležité veci zradiť

a poškodiť tak našu vlasť.

Vlasť prekrásnu a milovanú,

vlasť polí úrodných a tovární…

No darmo striehne zradca na ňu,

ona sa ubránila a ubráni.

Ubránia si ju ľudia prácou

a tým, že každý bude tu

bdieť ostražito, aby ruky zradcov

nemohry hatiť cestu k rozkvetu.

THE END 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. To je sila, nemam k tomu co dodat. Najhorsie na tom je ze ako dieta som taketo demagogicke vyplody brala ako samozrejmost. Proste nas v tom vychovavali a nic ine sme nepoznali. Chvalabohu ze je to uz za nami a nase deti budu rast v slobodnej krajine a aj ked budu musiet trochu tvrdsie pracovat a prebijat sa, stoji to za to.

 2. To je sila, nemam k tomu co dodat. Najhorsie na tom je ze ako dieta som taketo demagogicke vyplody brala ako samozrejmost. Proste nas v tom vychovavali a nic ine sme nepoznali. Chvalabohu ze je to uz za nami a nase deti budu rast v slobodnej krajine a aj ked budu musiet trochu tvrdsie pracovat a prebijat sa, stoji to za to.

 3. Zamrazilo ma. Kde ste taku perlu vyhrabali? Ze by „ulitba bohum“? To sa potom clovek necuduje, ze sa v kazdej skolke ucili len Cacky hracky. Nieco za nieco.

 4. Zamrazilo ma. Kde ste taku perlu vyhrabali? Ze by „ulitba bohum“? To sa potom clovek necuduje, ze sa v kazdej skolke ucili len Cacky hracky. Nieco za nieco.

 5. Zo všetkých tých socialistických antikapitalistických demagógií si mnohé pamätám, ale ak sa dobre pamätám, nemal som žiaden pocit, že verím tomu, alebo niečomu inému, jednoducho boli to fakty, bez ktorých by som asi nebol nikým iným. Až teraz ako dospelý, vzdelaný a trochu životom skúsený môžem povedať, že verím v niečo (politicky, ekonomicky,…) a chápem, prečo robili rodičia to, čo robili. Možno je dobre, že tieto fakty vlastne neformovali môj názor.

 6. Zo všetkých tých socialistických antikapitalistických demagógií si mnohé pamätám, ale ak sa dobre pamätám, nemal som žiaden pocit, že verím tomu, alebo niečomu inému, jednoducho boli to fakty, bez ktorých by som asi nebol nikým iným. Až teraz ako dospelý, vzdelaný a trochu životom skúsený môžem povedať, že verím v niečo (politicky, ekonomicky,…) a chápem, prečo robili rodičia to, čo robili. Možno je dobre, že tieto fakty vlastne neformovali môj názor.

 7. Krásna báseň. Je tomu 13 a pol roka a my si myslíme, že všetko je preč. Moja 10 mesačná dcéra nebude verím vedieť o čo poriadne išlo, ale Tý parchanti červený sú tu stále. Sú v parlamente a My sme ich volili. Za ich zvolenie hlasovalo skoro 9% ľudí nášho štátu. A verím, že aj rodičov nie len malých, ale aj všetkých iných detí. Preto hurá do ulíc hľadať komunistov, ktorí sú dnes demokrati, obchodníci, Váš sused, Váš kamarát, kolega. Hurá Krista B.

 8. Krásna báseň. Je tomu 13 a pol roka a my si myslíme, že všetko je preč. Moja 10 mesačná dcéra nebude verím vedieť o čo poriadne išlo, ale Tý parchanti červený sú tu stále. Sú v parlamente a My sme ich volili. Za ich zvolenie hlasovalo skoro 9% ľudí nášho štátu. A verím, že aj rodičov nie len malých, ale aj všetkých iných detí. Preto hurá do ulíc hľadať komunistov, ktorí sú dnes demokrati, obchodníci, Váš sused, Váš kamarát, kolega. Hurá Krista B.

 9. To, že sú komunisti vo vláde tomu nezabrániš. Je to jav, ktorý sa vyskytuje aj v západoeurópskych krajinách. Ľudia sú rôzni a ich názory tiež. Nebezpečná je diktatúra a to akéhokoľvek pôvodu. Veď komunizmus sám o sebe ako myšlienka alebo filozofický smer nie je vo svojej podstate zlý. Akurát nie je zrealizovateľný v praxi :-)))))))

 10. To, že sú komunisti vo vláde tomu nezabrániš. Je to jav, ktorý sa vyskytuje aj v západoeurópskych krajinách. Ľudia sú rôzni a ich názory tiež. Nebezpečná je diktatúra a to akéhokoľvek pôvodu. Veď komunizmus sám o sebe ako myšlienka alebo filozofický smer nie je vo svojej podstate zlý. Akurát nie je zrealizovateľný v praxi :-)))))))

 11. je to bomba!!!!! Uz som to rozposlala a opakovanie- matka mudrosti!!!!!! minulost je nasou sucastou a ten, kto sa nedba o svoju minulost, nezasluzi si lepsiu buducnost!!!!!!!! naozaj netreba zabudat, je to nasa suuucasttttttt………..a treba sa z nej poucit(((((((((((::::::::::::::::::::::

 12. je to bomba!!!!! Uz som to rozposlala a opakovanie- matka mudrosti!!!!!! minulost je nasou sucastou a ten, kto sa nedba o svoju minulost, nezasluzi si lepsiu buducnost!!!!!!!! naozaj netreba zabudat, je to nasa suuucasttttttt………..a treba sa z nej poucit(((((((((((::::::::::::::::::::::

 13. Ja mám doma originál celej zbierky týchto básní od K. Bendovej.
  Nuž, pravda je len jedna, preto ju nemôže mať každý a veľa závisí od toho, ako sa na ňu dívame.
  Ale aj vtedy žili ľudia, mali svoje ideály a postarali sa o pokračovanie svojho druhu. Treba k tomu niečo dodať?

 14. Ja mám doma originál celej zbierky týchto básní od K. Bendovej.
  Nuž, pravda je len jedna, preto ju nemôže mať každý a veľa závisí od toho, ako sa na ňu dívame.
  Ale aj vtedy žili ľudia, mali svoje ideály a postarali sa o pokračovanie svojho druhu. Treba k tomu niečo dodať?

Pridaj komentár