Prečo je dôležité zachladiť potraviny čo najskôr?

0

K horúcim letným dňom neodmysliteľne patrí obľúbená zmrzlina, mrazené výrobky, svieže ovocie, alebo čerstvé šťavy. Aby sme si na nich mohli pochutnávať kedykoľvek, je veľmi dôležité dbať na správne zachladenie a zmrazenie týchto dobrôt. Sezónne ovocie, zelenina, varená strava, mliečne výrobky, či vajíčka– to všetko treba uchovávať v chladnom prostredí.

Správnym chladením a mrazením potravín tak zabránime pôsobeniu a šíreniu mikroorganizmov, umožníme uchovať vitamíny a ďalšie látky v potravinách, ktoré skladujeme.

Odporúčaná teplota v chladničke je okolo 5-7 °C, ktorá nielenže spomaľuje činnosť baktérií, ale potraviny si pri tejto teplote zachovávajú svoje prirodzené vlastnosti.Predovšetkým počas leta je dobré sledovať teplotu v chladničke, pretože ak vystúpi nad 10 °C, obsah chladničky sa veľmi rýchlo znehodnotí.

Správne rozloženie potravín v chladničke:

Poličky a spodné dózy

  • Najvrchnejšia polička: hotové jedlá určené na skorú konzumáciu
  • Druhá polička zhora: mlieko, mliečne výrobky
  • Spodná polička: surové mäso
  • Spodné šuplíky: zelenina a ovocie, ktoré potrebujú nižšiu teplotu na skladovanie ako je teplota okolia

Dvierka chladničky

  • Horná časť dvierok: maslo, syry
  • Stredná časť dvierok: vajcia
  • Spodná časť dvierok: nápoje vo fľašiach

Rastúci počet črevných a žalúdočných infekcií je jednoznačným dôkazom toho, že kvalita a spôsob uskladnenia jedál pokrivkáva. Ohrozené sú hlavne malé deti, pretože majú nedostatočne vyvinutý imunitný systém.

Predovšetkým v lete sa počas chladnutia varenej stravy pri izbovej teplote množia baktérie (najmä v mäsitých, mliečnych a vaječných pokrmoch), ktoré zanechávajú v interiéri chladničky toxíny. Riešenie ponúka antibakteriálna vrstva vnútorných stien chladničiek.

Špeciálny ochranný povrch zabraňuje množeniu baktérií a mikroorganizmov a zabezpečí hygienickejšie uskladnenie potravín. Už sa nemusíte ďalej báť, že pri uložení zeleniny a ovocia do chladničky po pár dňoch stratia svoj tvar a celkovú kvalitu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár