K horúcim letným dňom neodmysliteľne patrí obľúbená zmrzlina, mrazené výrobky, svieže ovocie, alebo čerstvé šťavy. Aby sme si na nich mohli pochutnávať kedykoľvek, je veľmi dôležité dbať na správne zachladenie a zmrazenie týchto dobrôt. Sezónne ovocie, zelenina, varená strava, mliečne výrobky, či vajíčka– to všetko treba uchovávať v chladnom prostredí.
Správnym chladením a mrazením potravín tak zabránime pôsobeniu a šíreniu mikroorganizmov, umožníme uchovať vitamíny a ďalšie látky v potravinách, ktoré skladujeme.
Odporúčaná teplota v chladničke je okolo 5-7 °C, ktorá nielenže spomaľuje činnosť baktérií, ale potraviny si pri tejto teplote zachovávajú svoje prirodzené vlastnosti.Predovšetkým počas leta je dobré sledovať teplotu v chladničke, pretože ak vystúpi nad 10 °C, obsah chladničky sa veľmi rýchlo znehodnotí.
Správne rozloženie potravín v chladničke:
Poličky a spodné dózy
- Najvrchnejšia polička: hotové jedlá určené na skorú konzumáciu
- Druhá polička zhora: mlieko, mliečne výrobky
- Spodná polička: surové mäso
- Spodné šuplíky: zelenina a ovocie, ktoré potrebujú nižšiu teplotu na skladovanie ako je teplota okolia
Dvierka chladničky
- Horná časť dvierok: maslo, syry
- Stredná časť dvierok: vajcia
- Spodná časť dvierok: nápoje vo fľašiach
Rastúci počet črevných a žalúdočných infekcií je jednoznačným dôkazom toho, že kvalita a spôsob uskladnenia jedál pokrivkáva. Ohrozené sú hlavne malé deti, pretože majú nedostatočne vyvinutý imunitný systém.
Predovšetkým v lete sa počas chladnutia varenej stravy pri izbovej teplote množia baktérie (najmä v mäsitých, mliečnych a vaječných pokrmoch), ktoré zanechávajú v interiéri chladničky toxíny. Riešenie ponúka antibakteriálna vrstva vnútorných stien chladničiek.
Špeciálny ochranný povrch zabraňuje množeniu baktérií a mikroorganizmov a zabezpečí hygienickejšie uskladnenie potravín. Už sa nemusíte ďalej báť, že pri uložení zeleniny a ovocia do chladničky po pár dňoch stratia svoj tvar a celkovú kvalitu.