Triky pre majstra grilu

Andrea Gregorová/ PR 0

Akonáhle sa len trochu oteplí, milovníci grilovania sa nemôžu dočkať prípravy pokrmov z mäsa, zeleniny aj ovocia týmto obľúbeným spôsobom. Ako jedlo upraviť, aby si vaši blízki čo najviac pochutili na dobrotách z grilu, ktoré pre nich pripravíte?

foto: Palma

Grilovanie sa stalo prirodzenou súčasťou našich letných dní. Typická vôňa dreveného uhlia spríjemňuje voľné chvíle nejednej slovenskej rodiny.

Kto bol prvý? 

Vraj za tento spôsob prípravy jedla vďačíme Indiánom, ktorí si piekli mäso na drevenej vetve zvanej barbacoa. S tým zásadne nesúhlasia Francúzmi a tvrdia, že názov barbecue vychádza zo spojenia „barbe-a-quene“, teda pečenie od fúzov po chvost a že tento spôsob tepelnej úpravy pokrmov pochádza z ich končín. Svoj diel v dejinách grilovania si okrem toho uzurpujú aj na Kaukaze a na Balkáne.

Nech sa však grilovanie zrodilo kdekoľvek, dnes po celom svete platia rovnaké pravidlá, ktoré povyšujú obyčajné pečenie mäsa na rodinnú či spoločenskú udalosť s delikatesami hodnými majstra.  

Jednoduchá príprava

Platí napríklad, že na to, aby bolo perfektné, mäso na gril vždy marinujeme aspoň niekoľko hodín vopred. Pri marinovaní mäsa sa fantázii medze nekladú, platí však, že menej je vždy viac.

Skvelým pomocníkom je novinka na trhu – výberové repkové oleje Raciol. Majú veľmi jemnú chuť, ktorú oceníte buď v ich čistej podobe alebo v dnes tak populárnej ochutenej verzii – v 3 variantoch s bylinkami, cesnakom, sušenými paradajkami a chilli.

Výberový repkový Raciol s bazalkou sa perfektne hodí ku všetkým druhom zeleniny, Raciol so sušenými paradajkami, cesnakom a bazalkou alebo Raciol dochutený čili, paradajkou a bazalkou zas pekne dochutí hydinu, ryby aj červené mäso. 

Koľko to bude trvať?  

® Ďalšie pravidlo hovorí, že do mäsa pri grilovaní nikdy nepicháme, aby z neho zbytočne nevytekala šťava a nevysúšalo sa.

® Najrýchlejšie sa urobia rybie filety, postačí im 6 až 8 minút. Celá ryba alebo filet z lososa bude hotový za 10 až 15 minút. Taký istý čas postačí klobáskam, hamburgeru, hovädziemu steaku aj krevetám.

® Za necelú štvrťhodinu bude ugrilovaná akákoľvek zelenina či ovocie, jahňacia kotleta aj bravčová panenka.

® Celé kura treba grilovať hodinu až hodinu a pol. Na dokonalé ugrilovanie väčších kusov mäsa je dobré gril prikryť poklopom a nechať otvorené prieduchy, aby aj pahreba mala z čoho žiť.

 

Tri zlaté pravidlá grilovania

  • Mäso by malo byť v páci naložené minimálne dve hodiny a pred tým, ako začnete grilovať, ho treba nechať ohriať na izbovú teplotu. 
  • Zeleninu netreba vopred marinovať, najlepšie chutí, keď ju po ugrilovaní vylepšíme niekoľkými kvapkami kvalitného oleja. 
  • Mäso solíme až po tepelnej úprave a pred servírovaním ho necháme minútu odpočinúť. Odvďačí sa plnšou chuťou.

Náš tip: 

Receptov na marinády existuje nespočet, no aby neboli prekombinované, úplne stačí použiť soľ, korenie a  kvalitný dobre ochutený olej. Odporúčame rokmi overenú slovenskú značku Raciol s troma bylinkovými novinkami vhodnými na marinovanie mäsa, ale aj na dochutenie grilovanej zeleniny, šalátov, zálievok, dresingov a dipov.

Vyskúšajte recept na pomaly pečený bôčik s grilovaným jablkom a vanilkovým pyré, ktorý bol špecialitou tohtoročného Gurmán festu.

Viac informácií na www.sLaskouPreRodinu.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár