Ako budú školy fungovať od januára 2021? Testy nás zrejme neminú

Kristína Kováčiková 0

Máme pre vás aj aktualizované informácie k téme zo 4. januára 2021 »»»

Návrat detí do škôl po vianočných prázdninách počíta s testovaním žiakov v prípade, že nebude priaznivá epidemiologická situácia.

Bez obmedzení, to znamená bez nutnosti testovania, môžu všetci žiaci, vrátane stredoškolákov, nastúpiť do školy v prípade, ak sa okres, v ktorom sídli škola, nachádza v II. stupni ostražitosti tzv. covid automatu, ktorý vypracovalo ministerstvo zdravotníctva a mali by sme podľa neho fungovať po vianočnom lockdowne.

Shutterstock

Ak by platil covid automat už dnes, zavreté by boli nielen základné, ale aj materské školy – pretože sa nachádzame v IV. stupni varovania, v tzv. čiernej fáze. Do školy by chodili len deti rodičov z kritickej infraštruktúry, teda deti zdravotníkov, policajtov, vojakov a hasičov.

 „Covid automat“ z dielne MZ SR určuje 7 základných fáz: monitoring, I. stupeň ostražitosti, II. stupeň ostražitosti a stupne varovania I, II, III a IV.

  • V prvých troch fázach sú školy otvorené a vyučuje sa prezenčne.
  • Na dištančnú výučbu sa prechádza postupne podľa stupňov varovania:
    • najprv SŠ (prvý stupeň varovania),
    • potom druhý stupeň ZŠ (druhý stupeň varovania).
    • V treťom stupni ostávajú rovnaké opatrenia
    • a v štvrtom stupni (najvážnejší stav) ostávajú otvorené MŠ a 1. stupeň ZŠ len pre rodičov z kritickej infraštruktúry.
  • najprv SŠ (prvý stupeň varovania),
  • potom druhý stupeň ZŠ (druhý stupeň varovania).
  • V treťom stupni ostávajú rovnaké opatrenia
  • a v štvrtom stupni (najvážnejší stav) ostávajú otvorené MŠ a 1. stupeň ZŠ len pre rodičov z kritickej infraštruktúry.
  • najprv SŠ (prvý stupeň varovania),
  • potom druhý stupeň ZŠ (druhý stupeň varovania).
  • V treťom stupni ostávajú rovnaké opatrenia
  • a v štvrtom stupni (najvážnejší stav) ostávajú otvorené MŠ a 1. stupeň ZŠ len pre rodičov z kritickej infraštruktúry.

Žiaci stredných škôl, s výnimkou končiacich ročníkov, by sa napríklad museli vzdelávať dištančne, ak by sme sa nachádzali v I. stupni varovania.

Žiaci druhého stupňa ZŠ by museli absolvovať testovanie pred nástupom do školy, ak by sme boli v II. alebo v III. stupni varovania. A to až do testovania.

Čo znamená, že aj v týchto stupňoch je možné prejsť na prezenčnú výučbu, ale len ak sa žiaci pretestujú.

Rozhodnite sa

Podľa ministra školstva sa každý rozhodne a posúdi, či uprednostní dištančné vzdelávanie alebo prejde na prezenčnú výučbu s testom. V prípadoch, kedy sa situácia zlepší (prvé tri fázy automatu), testovanie potrebné nebude.

Podľa Branislava Gröhlinga je predpoklad, že v januári budeme v treťom stupni varovania. Bez testovania by mohli teda nastúpiť do škôl len deti prvého stupňa ZŠ. Druhostupniari a stredoškoláci by sa museli najskôr otestovať. A s nimi aj jeden zákonný zástupca.

Školy by v týchto dňoch mali zistiť záujem o otvorenie SŠ a druhého stupňa ZŠ a cez formulár na webe ministerstva nahlásiť počet záujemcov a požiadať o preplatenie testov. Musia to však stihnúť do 21. decembra do 9.00, aby sa testovanie dalo zabezpečiť.

  • Samotné testovanie by prebiehalo 7. – 9. januára pred nástupom žiakov do škôl po vianočných prázdninách. Tie sa končia v nedeľu 10. januára, vyučovanie by malo začať 11. januára.
  • K 10.1. by mal riaditeľ školy vyhodnotiť výsledky testovania a spoločne so zriaďovateľom rozhodnúť o forme vyučovania – či bude prebiehať prezenčná, dištančná alebo kombinovaná forma vzdelávania.

Aspoň 60 % detí

Prezenčnú formu výučby odporúča MŠ v prípade, že podiel žiakov s možnosťou účasti na prezenčnom vyučovaní je aspoň 60 %.

Ak by bol podiel menší ako 30 %, odporúča sa dištančné vzdelávanie.

Kombinovaná forma vzdelávania je odporúčaná, ak podiel žiakov, ktorí by sa mohli vzdelávať prezenčne, predstavuje 30 – 60 %. Takáto forma predpokladá upravený rozsah, a to 3 – 4 vyučovacie hodiny prezenčnej výučby denne, dištančné vzdelávanie v rozsahu 1 – 2 vyučovacích hodín denne.

Možnosti testovania na školách

Školy si môžu objednať antigénové testovanie v niektorom zo zriadených odberových miest, kde sa otestujú zamestnanci, žiaci a 1 zákonný zástupca testovaného žiaka žijúceho v spoločnej domácnosti.

Alebo môžu využiť vlastné zriadené odberové miesto. Túto možnosť odporúča MŠ najmä pre väčšie školy, príde im to ako vhodné riešenie, aby mali odberné miesto, ktoré bude slúžiť len pre účely školy vo vymedzených časoch, keď to budú potrebovať.

Ďalšou možnosťou je, že si škola objedná testovanie v súkromnom laboratóriu a škola dodá laboratóriu za týmto účelom antigénové testy. Zamestnanci, žiaci a zákonní zástupcovia si môžu zabezpečiť testovanie aj individuálne v niektorom zo zriadených mobilných odberových miest alebo pôjdu na PCR testovanie u súkromného poskytovateľa testovania.

Poslednou možnosťou je, že sa škola objedná na testovanie v ambulancii všeobecného lekára.

Pripravuje sa ešte možnosť testovania kloktaním.

Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie je pravdepodobné, že testovanie sa bude opakovať v rôznych intervaloch (v jednotlivých okresoch) podľa pravidiel COVID AUTOMATU Ministerstva zdravotníctva SR (napr. raz za 21 dní, raz za 14 dní, raz za 7 dní alebo bez nutnosti testovania).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár