článok priebežne aktualizujeme (posledná aktualizácia: 6.11.)
V pondelok 26. októbra schválil Ústredný krízový štáb celoplošné testovanie. Igor Matovič oznámil, že bude len dva dni, a to od soboty do nedele.
Zúčastnilo sa ho 3 625 332 ľudí, pozitívnych bolo 38 359 ľudí.
Po víkendovom celoplošnom testovaní sa rozhodlo, že bude ďalšie kolo testovania 7. a 8. novembra, avšak okresy s počtom pozitívnych prípadov nižším ako 0,7 percenta dostanú výnimku (celkovo 25 + Bratislava a Košice ).
Prečítajte si najčastejšie otázky v súvislosti s testovaním.
Shutterstock
Kedy a kde sa uskutoční plošné testovanie?
1. kolo: 31. októbra a 1. novembra, v čase od 7. do 22 hodiny.
2. kolo: 7. a 8. novembra 2020 v rámci 45 “červených” okresov.
Je určené pre ľudí (okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR) nad 10 rokov, ktorí sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7% a viac a tiež pre ľudí, ktorí potrebujú navštíviť tieto okresy v termíne od 9. do 14. novembra 2020.
Pre verejnosť budú odberové miesta prístupné od 08.00 h do 20.00 h. Aj na základe predchádzajúcich skúseností neodporúčame čakať hneď v sobotu ráno pred testovaním v radoch, ale prísť na testovanie cez deň podľa aktuálnej situácie na jednotlivých odberových miestach.
Test však môžete absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste (nemusíte sa vracať do miesta svojho trvalého bydliska) počas víkendu.
Zoznam odberných miest má byť dostupný na somzodpovedny.sk .
Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na jednom mieste. Ak to bude možné, bude prebiehať vonku.
Kto sa môže zúčastniť testovania?
Každý od 10 rokov.
Testovania sa nemusia zúčastniť deti do 10 rokov.
Testovanie je dobrovoľné, ale kto sa ho nezúčastní, bude mať obmedzený pohyb. Napríklad nebude môcť ísť do práce, resp. do školy.
Ak ale nemusíte nikam chodiť a môžete zostať v izolácii, testovania sa zúčastniť nemusíte. Navštíviť lekára môžete aj bez negatívneho výsledku testu, ale napríklad nemôžete ísť na poštu alebo natankovať si PHM.
Prečítajte si viac: Pandemická PN-ka a plošné testovanie: čo vyplýva pre tých, ktorí sa nezúčastnia
Testovania sa môžu zúčastniť aj cudzinci. Naopak, Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, neodporúčajú cestovať na Slovensko kvôli testovaniu.
Testovanie sa neodporúča:
osobám nad 65 rokov, ktorí trávia väčšinu času vo svojich domovoch,
obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu.
Klienti Domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané priamo vo svojich zariadeniach.
Ako bude prebiehať testovanie?
Rada: Pred testovaním by ste hodinu nemali jesť, ani fajčiť. Pozor na spreje a kvapky do nosa, môžu ovplyvniť testovanie.
Začína sa dezinfekciou – pri vstupe do odberného miesta si vydezinfikujte ruky prostriedkami, ktoré budú na mieste k dispozícii.
Prebehne administratíva – určenému pracovníkovi sa preukážete občianskym preukazom a kartičkou poistenca. Vypíšete formulár potrebný na registráciu, dostanete pridelené číslo a vreckovku. Pristúpite k odpadkovému košu, vyfúkate si nos a odkašlete, zahodíte vreckovku.
Pred odberom – zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo, ten Vám následne odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou. Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore (čaká sa asi 15-30 minút).
Výsledky – zdravotník Vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku. Opäť predložíte zdravotníkovi občiansky preukaz. Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok Vášho testu a odovzdá ho v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.
Odchádzate z odberného miesta, v prípade pozitívneho výsledku do domácej 10-dňovej karantény.
Čo znamená negatívny test?
Ak budete mať negatívny výsledok testu počas prvého/druhého kola testovania potom:
Aj naďalej dodržiavajte protiepidemické opatrenia. Zdržiavajte sa doma. V prípade, že musíte ísť do spoločnosti, napríklad na nákup, dodržiavajte 2-metrové odstupy. Pravidelne si umývajte ruky a noste rúško aj v interiéri.
Podrobnejšie informácie si môžete prečítať na korona.gov.sk alebo somzodpovedny.sk.
Čo znamená pozitívny test?
Prečítajte si viac: Pozitívny výsledok testu, a čo ďalej .
Loading...