SZČO, ktorá je povinne nemocensky/dôchodkovo poistená, musí každý mesiac odvádzať poistné Sociálnej poisťovni. Napríklad za mesiac marec musí zaplatiť poistné do 8. apríla. Ak SZČO trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, zaplatí alikvótnu časť poistného.
Existujú však zákonné výnimky, kedy SZČO nie je povinná platiť poistné na nemocenské a na dôchodkové poistenie, a to v týchto obdobiach:
SZČO nie je povinná platiť poistné:
keď poberá ošetrovné (od 1. dňa osobného a celodenného ošetrovania/starostlivosti fyzickej osoby (uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) a písm. b) zákona o soc. poistení, najdlhšie do 10. dňa, ak ošetrovanie/starostlivosť trvá v tomto období)
keď je dočasne práceneschopná alebo má nariadené karanténne opatrenie.
Ďalej poznáme inštitút prerušenia povinného nemocenského/dôchodkového poistenia, kedy rovnako odpadá povinnosť platiť odvody (vznik prerušenia poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik týchto poistení, skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako ich vznik).
SZČO je v týchto prípadoch povinná oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie poistenia do 8 dní (slúži na to tlačivo (Registračný list FO ).
SZČO sa prerušuje povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie napríklad:
pri OČR – od 11. dňa osobného a celodenného ošetrovania/starostlivosti fyzickej osoby (uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) a písm. b) zákona o soc. poistení do skončenia potreby ošetrovania/starostlivosti,
ak poberá rodičovský príspevok a podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť SZČO,
odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.
Ako je to s odvodmi počas pandémie?
Ak SZČO poberá tzv. pandemické ošetrovné, sociálne poistenie sa od 11. dňa ošetrovania/starostlivosti neprerušuje, ale stále trvá (na rozdiel od štandardnej situácie).
Počas pandémie sa každý jeden deň, kedy SZČO poberá OČR, započítava do nároku na dávky sociálneho poistenia (nemocenské, ošetrovné, materské, ale aj dôchodok), a to bez toho, aby SZČO platila poistné na uvedené poistenia.
SZČO je povinná nahlásiť Sociálnej poisťovne na konci mesiaca v čestnom vyhlásení, koľko dní sa osobne a celodenne starala/ošetrovala o osobu – či to bolo celý mesiac alebo len časť dní v mesiaci.
Ak SZČO nečerpá ošetrovné celý mesiac, za ostatné dni v mesiaci je povinná odviesť alikvótnu časť poistenia, pretože počas týchto dní nemá vylúčenú povinnosť platiť poistné.
„Ak živnostník osobne a celodenne ošetroval alebo sa staral o osobu, na ktorú si v Sociálnej poisťovni uplatnil nárok na tzv. pandemické ošetrovné 14 kalendárnych dní a mesiac má 30 kalendárnych dní, do Sociálnej poisťovne je povinný zaplatiť poistné len za 16 kalendárnych dní,“ uvádza príklad Sociálna poisťovňa.
SZČO si môže overiť presnú výšku poistného e-mailom alebo telefonicky v príslušnej pobočke SP podľa trvalého bydliska.
zdroj: Sociálna poisťovňa
Loading...