Komu mám zavolať, keď som pozitívny na koronavírus?

redakcia 0

Počet ľudí hospitalizovaných s koronavírusom alebo podozrením naň už prekročil viac ako dve tisícky. Vírus sa podľa ministra zdravotníctva šíri reťazovito a nekontrolovane.

Ľudia s pozitívnym výsledkom na koronavírus môžu spomaliť šírenie nákazy. A to tak, že upozornia blízke okolie na pozitívny výsledok svojho testu.

Shutterstock

S kým som bol v kontakte za posledné 2 týždne

Za dohľadávanie kontaktov pozitívnych osôb sú v zásade zodpovední epidemiológovia daného regiónu, ktorí by mali osloviť každého pozitívneho, viesť epidemiologické vyšetrovanie, aj dohľadávanie kontaktov pozitívnych.

Každý, kto obdržal pozitívny výsledok testu, by si mal spísať zoznam stretnutí – s ktorými osobami bol v kontakte za posledné 2 týždne. Epidemiológom by mal povedať, s kým sa stretol, kedy a kde bol s inými osobami, ako dlho, či išlo o úzky alebo bežný kontakt.

Ľudí, ktorí sa mohli nakaziť, odborníci kontaktujú a nariadia im izoláciu. Inkubačný čas je 14 dní, no kontakty sa dohľadávajú z dvoch až troch dni pred začatím klinických príznakov, lebo odvtedy nakazený vylučuje vírus.

Povedzte to ostatným – spomalíte šírenie nákazy

„Vy viete najlepšie, s kým ste boli v kontakte. Ak aspoň úzke kontakty obratom upozorníte na pozitívny výsledok Vášho testu, značne tým pomáhate znižovať riziko, že sa od nich nakazia ďalší,“ apeluje Úrad verejného zdravotníctva SR na každého s pozitívnym výsledkom.

„Čím skôr sa ľudia vo Vašom okolí dozvedia, že boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, tým rýchlejšie vedia zareagovať – začať izoláciu, prihlásiť sa na testovanie a dôsledne sa vyhýbať situáciám, ktoré zvyšujú riziko nákazy ďalších ľudí.“

Za úzky kontakt môžete považovať:

  • osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku, v zasadačke a podobne,
  • osobu, s ktorou ste boli tvárou v tvár (na vzdialenosť menšiu než meter), v blízkosti ktorej ste kašlali a kýchali, alebo s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu,
  • osoby, s ktorými ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov,
  • osoby, ktoré s vami cestovali v aute, alebo sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

Čo ak osoby v úzkom kontakte nikto nekontaktuje?

Pri preťaženosti hygienikov sa stáva, že osoba, ktorá bola v kontakte s pozitívnym na COVID-19 len čaká, kým ju kontaktujú – a bezvýsledne. ÚVZ SR odporúča, aby sa tieto osoby aktívne prihlásili na testovanie. Majú nasledovné možnosti:

Karanténa platí aj pre bezpríznakových

Aj keď máte bezpríznakový priebeh infekcie a nepotrebujete vystaviť PN, informujte o pozitívnom výsledku testu aj svojho lekára.

Oplatí sa to nie len pre prípad možných zdravotných komplikácií, ktoré súvisia s infekciou, ale aj z praktických dôvodov, napríklad ak by ste v budúcnosti potrebovali vystaviť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.

Nezabudnite, že vaša izolácia trvá 10 dní, aj ak bude Váš test v priebehu karantény negatívny. Ochorenie sa ešte môže vyvinúť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár