Megakasíno

Jana P., MikSa 1

V pondelok 15.02.2010 večer sa v budove Technopolu konalo verejné prerokovanie Urbanistickej štúdie polyfunkčného centra v MČ Bratislava – Petržalka a v MČ Bratislava – Jarovce, čo je vlastne krycí názov projektu Megakasína Metropolis.

Na viac ako trojhodinovom verejnom prejednávaní sa zúčastnilo viac ako 200 ľudí, z ktorých sa viacerí prihlásili do diskusie a všetci sa vyjadrili proti tejto stavbe.

Tie najzávažnejšie dôvody proti tejto stavbe sú tieto:

1. V decembri 2009 na návrh vlády parlament hlasmi poslancov za SMER novelizoval Zákon o hazardných hrách tak, že zvýhodnil veľké kasína „v rekreačných komplexoch“ tak, že im ministerstvo musí vydať licenciu do 15 dní (predtým bolo 60) a táto licencia platí na 3O rokov (predtým bolo 10). Okrem toho parlament zmenil aj sadzbu dane tak, že čím vyšší bude mať kasíno príjem, tým nižšiu daň bude štátu odvádzať!

2. Zástupca investora – spoločnosť TriGranit  – pán Gábor Zászlós – verejne vyhlásil, že nemienia ustúpiť  – napriek verejnej vlne nesúhlasu a už takmer 60 000 podpisov proti stavbe.

3. Projekt takéhoto kasína odmietli už v Slovinsku, v Poľsku majú zákon nedovoľujúci väčšie kasína ako so 70 stolmi, podobné kasína sa stavajú iba v púšti a v tajge, v Monaku sú domáci obyvatelia chránení tak, že majú zákaz vstupu do kasína, u nás má pritom podporu vlády.

4. Projekt síce vyzerá pekne, s golfovými ihriskami, aquaparkom, hotelmi,… ale žiaľ peniaze sú iba na megakasíno, a na nič iné, bez neho nebudú vôbec nič stavať. Samotné kasíno má byť na ploche väčšej ako 27 000 m2, pričom chcú vybudovať  11 000 parkovacích miest, nebezpečné je to, že  tam bude možnosť rekreácie pre rodiny súčasne s takou lákavou ponukou hry, čo môže mnohých, hlavne mladých, zviesť na hazard.

5. Počet návštevníkov denne má byť okolo 14 OOO denne, čo je viac ako 5 miliónov ročne, znamenalo by to kolaps dopravy, ďalšie negatíva sú prostitúcia, drogy, gamblerstvo – závislosť na hracích automatoch, strata majetku, nárast počtu bezdomovcov, rozvrat rodín, kriminalita, mafia,…

6. Finančné zisky z tohto projektu neprevýšia náklady, ktoré tento projekt prinesie. Na hazard je degresívna daňová sadzba, takže príjmy do štátneho rozpočtu, resp. mestského rozpočtú sú diskutabilné. Náklady, s ktorými investor nepočíta, sú náklady na liečbu závislostí, náklady spôsobené zvýšenou kriminalitou, atď. Existuje štúdia, že na 1 zarobený dolár z hazardu treba vynaložiť až 4 doláre na potlačenie negatívnych dôsledkov.

7.  V Jarovciach miestne zastupiteľstvo zamietlo tento projekt, v Petržalke bude o ňom miestne zastupiteľstvo rokovať  9. marca, ktoré ho veľmi pravdepodobne zamietne, kľúčové však bude rokovanie Mestského zastupiteľstva v Bratislave, treba apelovať na mestských poslancov, aby tento projekt zamietli.

Dočítajte sa viac O rizikách a dôsledkoch projektu Metropolis v Bratislave.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tak sa mi vidí, že naše pekné Slovensko si chce začať budovať celkom iný image aký doposiaľ má. A robí naozaj všetko re to. Už nič iné nám tu nebude chýbať iba kasíno. Keby sa radšej podporovali iné aktivity – ktoré by boli pre nás a naše rodiny omnoho prospešnejšie.

Pridaj komentár