Dospievanie – prvé chĺpky…

Mgr. Luba Lapšanská 0

Keď som rozmýšľala nad tým, ako začať tento článoček, oslovila som svojich priateľov, aby mi pomohli vlastnými skúsenosťami. Veď za opýtanie nič nedám… A veru stálo to za to. Zistila som, že väčšina z nich svoje chĺpky objavila náhodou – keď už boli dostatočne výrazné. Len málokto z mojich priateliek či priateľov si všimol akúsi postupnosť…

Lenže,

postupnosť tu existuje! 

Jeden britský pediater – James Mourilyan Tanner, opísal vo svojej Tanner scale ( používa sa i výraz – Tanner stages), či po slovensky Tannerova stupnica alebo  škála, postupný vývoj primárnych i sekundárnych pohlavných znakov počas dospievania. 

Tento jeho počin bol v podstate začiatkom vytvorenia rastovej krivky, podľa ktorej sa určuje normálny, rýchlejší, či oneskorený vývoj detí v puberte. Možno si i vy spomínate na hromadnú návštevu pediatra v ôsmom ročníku ZŠ. Áno, presne na tú, keď si nás všetkých dopodrobna poobzerali. Už viete čo hodnotili? 

Puberta ako taká však nie je len zmenami primárnych a sekundárnych pohlavných znakov. Je to celý komplex zmien v organizme, v cítení, myslení atd. Dnes sa ale zameriame iba na to viditeľné – konkrétne na prvé chĺpky. Ako matka dospievajúceho syna vám prezradím, že je to téma zaujímavá nielen pre adolescentov, ale i pre ich rodičov. Nech vieme na čom sme a v ktorom štádiu sa náš potomok nachádza.  

Takže veľmi v skratke, začnime od faktov. Pubické ochlpenie sa nachádza v oblasti genitálií. U žien je to na venušinom pahorku (mons pubis), a v okolí veľkých pyskov ohanbia. Chĺpky sa môžu objaviť aj na nich  , na malých pyskoch ohanbia však nie sú.  Zasahovať môžu až na stehná alebo smerom k pupku.   U mužov sa nachádzajú  v okolí semenníkov i na nich a pri koreni penisu. Penis nie je ochlpený.  Zaujímavé je, že farba chĺpkov nemusí byť totožná s farbou vlasov..

Aký je teda postupný  vývoj – nielen  chĺpkov? 

U dievčat začína takmer vždy zároveň s vývinom poprsia. 

Ponúkam vám teda  štádiá opisu podľa Tannerovej stupnice. U dievčat je súvislosť s rastom chĺpkov a rastom prsníka. Podľa môjho skromného názoru je tam určite súvislosť aj so zmenami na genitáliách, to sa však v tejto stupnici neuvádza.  Takže prvý údaj je rast prsníka a veľkosť bradavky, druhý stav vývoja chĺpkov – v približne rovnakom období.

U chlapcov sa pohlavná zrelosť hodnotí podľa iných kritérií.

Je samozrejmé, že vývin každého jedinca, každého chlapca či dievčaťa je individuálny. Mierne odchýlky vo veku či raste sú teda normálne. 

A ešte na záver zaujímavosť.

Možno ste sa zamysleli nad tým, prečo nám ľuďom rastie silné ochlpenie len na niektorých miestach. Zo všetkých teórií (a je ich naozaj veľa) je všeobecne najpravdepodobnejšia tá, ktorá hovorí o feromónoch. Feromóny – pachové zložky, ktoré produkuje naše telo sa zachytávajú na chĺpkoch. A to práve na miestach, kde by mal byť pach (či tomu radšej budeme hovoriť vôňa) najintenzívnejší/šia na „prilákanie“ opačného  pohlavia. I keď v civilizovanom svete používame mydlá a parfumy a čo ja viem čo ešte, všetci vieme, že  nám tá naša druhá polovička musí voňať. A to ako – je už na každom z nás. 

V ďalšom článku si povieme o hygiene i tradícii zbavovania sa chĺpkov…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár